Ceny nemovitostí letí vzhůru. Vyplatí se stále hypotéka, nebo je výhodnější nájem?

 

Z vlastního bydlení se stává pro stále větší skupinu obyvatel nedosažitelný luxus. Ceny bytů a domů v České republice vzrostly ve třetím čtvrtletí loňského roku v průměru o 22 %, což představuje nejrychlejší růst v celé Evropské unii. A tak se logicky nabízí otázka, zdali se stále vyplatí hypotéka, nebo jestli v dnešní době uvažovat spíše o nájemním bydlení?

hypotéky budou dražší

Smutné prvenství v rekordním růstu cen

Ceny domů a bytů vzrostly v celé Evropě, smutné prvenství v této „disciplíně“ si však odnáší Česká republika. Tuzemské byty zdražily meziročně o 22 %, zatímco evropský průměr byl 9,2 %. Dostali jsme se tak do situace, kdy jsou ceny nemovitostí v tuzemsku nejdražší v historii a zároveň rostou v meziročním srovnání jejich ceny nejrychleji.

Jen o něco pomaleji než v Česku rostly ceny bydlení ve třetím čtvrtletí roku 2021 v Litvě (18,9 %), Estonsku (17,3 %) a Nizozemsku (16,8 %). Naopak nejpomalejší růst byl na Kypru (2,2 %), v Itálii a ve Španělsku (shodně 4,2 %).

Důvody pro růst cen se nemění

Příčiny růstu cen se nemění. Stojí za ním extrémně pomalá výstavba nových bytů, silná poptávka po nemovitostech a donedávna také vcelku dostupné a levné hypotéky. V poslední době lze za další důvod, který se podílí na růstu cen, považovat také sílící chuť Čechů investovat do nemovitostí s cílem ochránit své úspory před rostoucí inflací.

Klesá dostupnost bydlení

S rostoucími cenami bytů a domů na realitním trhu přímo úměrně klesá také dostupnost vlastního bydlení. To dokazuje mimo jiné Index dostupnosti bytů, který uvádí, jak jsou v Česku dostupné byty na hypoteční úvěr. Jeho cílem je sledovat, jak se vyvíjí dostupnost bytů nejen celkově v Česku, ale i na úrovni regionů. Souhrnný index v roce 2021 prudce rostl a s tím, jak v druhém pololetí loňského roku začaly zdražovat hypotéky a další zdražení se chystá i letos, se trend pravděpodobně nezmění.

Index dostupnosti bytů

Zdroj: EMA data

Hypotéka, nebo nájem?

Nepříznivá situace na trhu s nemovitostmi nutí mnohé k otázce, zdali je stále výhodnější platit hypotéku, nebo spíše zvolit nájemní bydlení. Odpověď nebude nikdy jednoznačná, protože vždy záleží na osobních preferencích a možnostech daného jedince. Z dlouhodobějšího hlediska však nelze bydlení ve vlastní nemovitosti upřít zásadní výhodu. Po doplacení hypotéky máte vlastnická práva k nemovitosti, zatímco v případě nájmu vám nemovitost nebude patřit ani po 30 letech poctivého placení. Pokud bychom tedy na věc nahlíželi čistě z tohoto úhlu, je otázka celkem jednoznačně zodpovězena.

Pokles úrokových sazeb vám nájemné nesníží

Další možností, jak na situaci nahlížet, je porovnání výše úroků ve splátce hypotéky a ceny nájmu. Zde může nyní vycházet, zejména díky rostoucím úrokovým sazbám a vysokým cenám nemovitostí, jako výhodnější bydlení v nájmu, především pak ve velkých městech. Ovšem ani v tomto případě bychom neměli zapomínat na skutečnost, že úrokové sazby se mění v závislosti na aktuální ekonomické situaci. Kdo zvolí nyní krátkou fixaci, může se již za dva nebo tři roky těšit v případě poklesu úrokových sazeb na mnohem nižší splátky. Cena nájemného sice může mírně poklesnout, ovšem nájem vám nikdo jen tak o několik set či dokonce tisíc korun v závislosti na vývoji úrokových sazeb nesníží.

Rizika přináší hypotéka i nájem

Obě varianty bydlení mají také svá rizika. Každý by se proto měl rozhodnout na základě svých možností a zvážit důkladně veškeré pro a proti. Pokud se mladý člověk stěhuje od rodičů do svého prvního bydlení, s velkou pravděpodobností zvolí nájem, který ho nebude k ničemu zavazovat. Jinak už bude přemýšlet pár, který se chystá usadit a založit rodinu. V pronájmu vám může dát majitel výpověď a vy se ocitnete v situaci, ve které budete muset rychle sehnat nové bydlení. Při splácení hypotéky se zase můžete dostat do situace, v níž nebudete mít na splácení. Proto je vhodné obrátit se na zkušeného hypotečního makléře, který dokáže vyhodnotit, jaké jsou vaše možnosti a navrhnout případné řešení.

Vyřizujete hypotéku? Obraťte se na Gepard Finance

Zvažujete koupi vlastní nemovitosti? Pokud chcete mít jistotu, že financování proběhne hladce a v pořádku, obraťte se na odborníky, kteří vám s vyřízením hypotečního úvěru pomohou. Sjednejte si schůzku s naším hypotečním makléřem a dozvíte se vše potřebné.

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Kratší fixace na vzestupu. Co to znamená pro vaši hypotéku?

V posledních měsících dochází na hypotečním trhu k zajímavému trendu: banky stále častěji preferují kratší fixace úrokových sazeb. Pětileté fixace, dříve běžné, pomalu ustupují a místo nich nastupují tříleté, a dokonce i roční fixace. Pojďme se...

Nová éra hypoték: Konec osobního poradenství, nebo digitální revoluce?

Jsme svědky tiché revoluce ve světě financí a hypoték. V jejím zdánlivém čele stojí Moneta Money Bank, která se rozhodla ukončit spolupráci se zprostředkovateli hypoték a zaměřit se na přímou distribuci a rozvoj online služeb. Tento krok,...

Hypotéka pro mladé: Jak vybrat a financovat své první bydlení?

Pořízení vlastního bydlení je velkým životním milníkem a pro mnohé zároveň jednou z největších životních investic vůbec. Bez ohledu na to, zda financujete koupi nemovitosti z vlastních úspor, či hypotékou, je nutné rozklíčovat spoustu otázek. Možná se...