Hypotéka a ztráta zaměstnání. Co dělat a na co se připravit?

Ztráta zaměstnání je sama o sobě velmi nepříjemnou životní situací, která může postihnout kohokoli z nás. Komplikace může výpadek v příjmech přinést v době, kdy splácíte hypotéku, protože v takovém případě ručíte svým majetkem a nikdo nechce přijít o střechu nad hlavou. Ovšem významnou překážkou může být ztráta zaměstnání také v případě, kdy se chystáte refinancovat svou hypotéku, protože vám končí fixační období.

kam pro výhodnou hypotéku

Finanční rezerva k nezaplacení

I když to může znít jako klišé, vytvářet finanční rezervu by měl člověk v každém období. Tedy ne pouze v dobách, kdy vaše příjmy dalece překračují výdaje, ale i časech, kdy máte hlouběji do kapsy. V ideálním případě je dobré mít k dispozici naspořenou finanční rezervu ve výši zhruba tří až šesti měsíčních platů. Díky tomu budete moci pokrýt nejen pravidelné splátky, ale také pojištění a další důležité výdaje. Pokud rezervou disponujete, nastala vhodná doba ji využít.

Máte pojištění? Obraťte se pojišťovnu

Může se stát, že v množství pravidelných plateb, které každý měsíc odcházejí z vašeho účtu, ztratíte přehled, za co všechno vlastně platíte. Projděte si smlouvu, případně kontaktujte svou banku a zjistěte, zdali máte svou hypotéku pojištěnou pro případ ztráty zaměstnání. Pokud ano, určitě kontaktujte bez zbytečného otálení přímo pojišťovnu a nahlašte pojistnou událost. Pokud splňujete pojistné podmínky, splátky hypotéky by za vás měla bance v případě, že váš pracovní poměr skončil výpovědí ze strany zaměstnavatele, posílat pojišťovna.

Kontaktujte banku a řešte úpravu splátkového kalendáře

Pokud dojde k potížím a vy nejste schopni hypotéku splácet, nestrkejte hlavu do písku a nečekejte, že se situace nějak vyřeší sama. Nevyřeší. Jakmile budete vědět, že nebudete schopni po určitou dobu splácet, neprodleně kontaktujte svou banku nebo hypotečního makléře, se kterým jste hypoteční úvěr uzavírali. Banka k takovýmto situacím přistupuje individuálně a v mnoha případech je možná dohoda ohledně odkladu splátek. Řešením může být také prodloužení splatnosti úvěru, díky čemuž lze dosáhnout nižších splátek. I když je tento krok vykoupen vyšší částkou, kterou celkově na úvěru zaplatíte, jedná se o bezbolestné řešení, které vás může ochránit před mnohými komplikacemi. Více o tomto tématu se dočtete v našem nedávném článku Hypotéka v potížích.

Ztráta zaměstnání před koncem fixace hypotéky

Pokud ztráta zaměstnání přijde v době na konci fixace úrokové sazby či těsně před fixací, může to mít za následek ztížené možnosti refinancování úvěru k nové bance. Hypoteční banky před schválením žádosti o úvěr zkoumají výši a stabilitu příjmů žadatelů o úvěr a podpora v nezaměstnanosti není považována za akceptovatelný typ příjmu. Pokud tedy přijdete o práci krátce před koncem doby fixace hypotéky, většinou nezbyde nic jiného než se spokojit s nabízenou úrokovou sazbou a zůstat u stávající banky.

Refinancování hypotéky a změna zaměstnání

Banky neposkytují úvěr ani žadatelům, kteří jsou ve zkušební či výpovědní lhůtě, takže další komplikací může být, pokud jste v době, kdy vám končí fixace, změnili zaměstnání. Ztížené možnosti úvěrování mají také žadatelé s první pracovní smlouvou na dobu určitou sjednanou na období kratší 12 měsíců.

Negativní záznam v registrech? Na refinancování zapomeňte

Pokud jste se dostali až do situace, kdy se vám do úvěrových registrů zapsal negativní záznam spojený s opožděnými splátkami hypotéky a zároveň se blíží konec fixace úrokové sazby, na převod hypotéky k jiné bance můžete rovnou zapomenout. Pokud od udělení negativního záznamu v bankovním registru uplynulo více než 12 měsíců, jsou vaše vyhlídky na refinancování úvěru k jiné bance veselejší pouze v případě, že vám negativní záznam nebyl udělen opakovaně.

Negativní záznam v bankovním registru naštěstí nebrání tomu, abyste mohli hypotéku ponechat u vaší stávající banky i pro další fixační období. Nicméně, negativní záznam výrazně zhoršuje vaši vyjednávací pozici ve vztahu k úrokové sazbě, takže se připravte na skutečnost, že v novém fixačním období bude vaše hypotéka bude téměř jistě úročena vyšší sazbou než je tak, kterou byste získali bez negativního záznamu v bankovním registru.

Horší podmínky také pro úvěry ze stavebního spoření

Negativní záznam v bankovním registru nekomplikuje pouze vyjednávání o podmínkách hypotéky a možnost refinancování úvěru k jiné bance, ale také možnost získat jiné úvěry, např. úvěr ze stavebního spoření.

Potřebujete hypotéku? Obraťte se na poradce Gepard Finance

Pokud řešíte financování nemovitosti a potřebujete hypotéku, obraťte se na naše specialisty. Je to jednoduché. Zdarma si sjednejte schůzku s hypotečním makléřem a práci přenechejte nám. Ušetříte čas i peníze.

 

 

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Kratší fixace na vzestupu. Co to znamená pro vaši hypotéku?

V posledních měsících dochází na hypotečním trhu k zajímavému trendu: banky stále častěji preferují kratší fixace úrokových sazeb. Pětileté fixace, dříve běžné, pomalu ustupují a místo nich nastupují tříleté, a dokonce i roční fixace. Pojďme se...

Nová éra hypoték: Konec osobního poradenství, nebo digitální revoluce?

Jsme svědky tiché revoluce ve světě financí a hypoték. V jejím zdánlivém čele stojí Moneta Money Bank, která se rozhodla ukončit spolupráci se zprostředkovateli hypoték a zaměřit se na přímou distribuci a rozvoj online služeb. Tento krok,...

Hypotéka pro mladé: Jak vybrat a financovat své první bydlení?

Pořízení vlastního bydlení je velkým životním milníkem a pro mnohé zároveň jednou z největších životních investic vůbec. Bez ohledu na to, zda financujete koupi nemovitosti z vlastních úspor, či hypotékou, je nutné rozklíčovat spoustu otázek. Možná se...