Jakou nastavit délku splácení hypotéky? Máme pro vás 2 varianty s výčtem výhod i rizik

Získat rychle hypotéku a ještě rychleji se jí zbavit – skutečnost nebo fikce? Má smysl sjednávat si vyšší objemy hypotečních úvěrů na kratší nebo delší dobu? Jaká rizika na nás číhají a proč se vyplatí obě možnosti důkladně promyslet? V tomto článku jsme se zaměřili na optimální délku splácení hypotéky, jež hraje v rámci tohoto produktu zásadní roli.

měření délky

Spěchat se nevyplácí

Řada osob již při podpisu smlouvy o hypotečním úvěru kalkuluje a snaží se srazit počet splátek na co možná nejnižší úroveň. Přece se nebudou s onou pomyslnou hypoteční koulí na noze vláčet dalších 20 let! A už vůbec nechtějí dlouhodobě platit úroky těm, kdo jim peníze pro splnění velkého snu o bydlení poskytly – bankovním domům. Je tento přístup správný a ekonomicky výhodný? Obáváme se, že zpravidla tomu tak není. Proč?

Hypotéka = levný úvěr

Na rozdíl od ostatních – třeba spotřebitelských úvěrů – představuje hypoteční úvěr levnou a dostupnou variantu poskytnutí finančních prostředků.

Úrok takového spotřebitelského úvěru se podle poskytovatele, délky splácení, ale i objemu finančních výpomoci, pohybuje někde okolo hranice 5 až 10 procent.

Naproti tomu úroky hypoték se poslední dobou stabilně drží těsně nad hranicí 2 %.

Pokud si navíc sjednáte hypotéku přes hypotečního makléře Gepard Finance, můžete se radovat z úrokové sazby, která začíná na neuvěřitelných 1,59 %!

Neobětujte hypotéce celý život

Řada klientů si ve snaze splatit hypotéku pokud možno co nejdříve nechá nastavit takové splátky, které z jejich rodinného rozpočtu každý měsíc ukrojí velmi podstatnou část. Když se k takové situaci přidá nečekaný výdaj, problém může být na světě.

Proto je vhodné držet se zlatého hypotečního pravidla, které říká, že splátky hypotéky by neměly snížit vaši standardní životní úroveň.

Pokud tuto formulku převedeme do řeči čísel, pak pamatujte, že měsíčně by splátka neměla převýšit 40 % průměrného dlouhodobého výdělku.

Čtěte také: Jak se splácí hypotéka (odbornost*****)

Nehoda není náhoda a neštěstí nechodí po horách, ale po lidech

Napjatý rodinný rozpočet a nulové rezervy „na horší časy“ vám na klidu rozhodně nepřidají. Když se k tomu všemu přidá ještě nenadálá dlouze se vlekoucí nemoc či nepříjemný úraz, který vás upoutá na několik dlouhých měsíců k posteli, problém je na světě. Tlak ze strany bankovní instituce vás může dohnat až do začarovaného kruhu, kdy si ve snaze pokrýt splátky hypotéky vezmete spotřebitelský úvěr u banky či nebankovní instituce. A protože jedna půjčka obvykle lepí půjčku druhou, je velmi obtížné se z této ošemetné situace zcela vymanit.

Nastavte delší dobu splácení a mějte po ruce rezervu

Pokud se ovšem rozhodnete rozložit si splátky hypotéky na delší časové období, můžete volné peníze využít na jiné investice. Určitě je dobré se zamyslet nad uložením dostatečné rezervy např. na některý ze spořících účtů. Od věci také není zvážit vhodné pojištění proti neschopnosti hypotéku splácet, které pokryje nejčastější rizika.

Zvolili jste špatně?

Prodloužení nebo zkrácení doby splatnosti představuje zásah do úvěrové smlouvy, což banky řeší dodatkem ke smlouvě, který zohledňuje požadovanou změnu smluvních podmínek. A za to si banky účtují poplatek, jehož výše se může pohybovat v řádu desítek tisíc korun.

Bez poplatku budete mít změnu doby splatnosti či mimořádnou splátku až na konci období fixace úrokové sazby.

Proto si vše dobře spočítejte předem a poraďte se s profesionály.

  

Sdílejte článek