Nezvládáte splácet hypotéku? 5 tipů, jak tuto nepříjemnou situaci řešit!

V České republice přibývá lidí, kteří nejsou schopni splácet hypotéku a přichází tak nejen o peníze, ale v krajním případě i o střechu nad hlavou. Řada klientů si totiž tak úplně neuvědomuje, že v případě platební neschopnosti jim banka nemůže ustupovat do nekonečna. Sen o vlastním bydlení tak často končí ztrátou jistot, ale i nadějí a plánů. Přitom způsobů, jak se nedostat do platební neschopnosti a dluhové pasti je hned několik. Základem je vysoká úroveň finanční gramotnosti, stejně jako schopnost rozvrhnout a zkorigovat příjmy a výdaje domácnosti. Pokud už se ovšem do problémů dostanete, nezoufejte a raději se nechte inspirovat naším článkem, na jehož řádcích vám prozradíme 5 tipů, jak nepříjemnou situaci řešit k oboustranné spokojenosti.

Nezvládáte splácet hypotéku? 5 tipů, jak tuto nepříjemnou situaci řešit!

1. Správně nastavené pojištění dokáže zázraky

S hypotékou by mělo jít ruku v ruce optimálně nastavené pojištění. Jelikož je ovšem tento produkt poměrně rozšířený a u jednotlivých bankovních domů hojně používaný ve spojitosti "výhodného" balíčku spojeného s lepší sazbou hypotéky, je velmi složité se v jednotlivých nabídkách zorientovat.

Kromě toho existuje také řada výjimek, které mohou i ze sebevíce výhodného pojištění udělat naprosto zbytečný produkt, jež bude pouze každý měsíc odčerpávat z vašeho rodinného rozpočtu nemalé částky. Proto se vyplatí kontaktovat nezávislé poradce, spravit je o své aktuální situaci a společně vybrat produkt, který vám bude nejvíce vyhovovat.

2. Problémy řešte okamžitě!

Strkat hlavu do písku a čekat, že se situace „nějak vyřeší“ je nejen velmi naivní a riskantní, ale též nezodpovědné. Čím déle budete problémy odkládat, tím více jich na sebe navršíte a propracujete se akorát k tomu, že vás ve finále semelou. Jakmile zaregistrujete první problémy se splácením hypotéky, okamžitě kontaktujte banku nebo svého hypotečního makléře, u něhož jste hypoteční úvěr realizovali a osvětlete svou aktuální situaci.

Od věci není také požádat rodinu či nejbližší známé o jistý druh finanční pomoci, jež vám pomůže překlenout nepříznivé období.

bankovky

3. Domluvte se na odkladu splátek či novém splátkovém kalendáři

Pokud se rozhodnete spravit banku o své aktuální situaci, s největší pravděpodobností vám v první řadě nabídne odklad splátek. Odklad splátek má ovšem smysl pouze v případě, že ztratíte práci a již nyní máte v ruce další pracovní smlouvu, v rámci níž máte ujednán nástup na novou pracovní pozici. Pokud jste o práci přišli a v současné době necháváte hledání nového zaměstnání na úřadu práce, banka vám s největší pravděpodobností tuto možnost vůbec nenabídne. Ani pro ni, ani pro vás by to nemělo žádný dlouhodobý smysl. V tomto případě se zkuste alespoň domluvit na novém splátkovém kalendáři.

4. Pronájem či prodej nemovitosti

Pokud se s bankou nedohodnete na odkladu splátek a nově nastavený splátkový kalendář vám jednoduše nevyhovuje, bohužel budete nuceni prodat či pronajmout nemovitost a získat tak prostředky pro úhradu zbývajících splátek. Banka vám v tomto případě může poskytnout až půl roku „k dobru“. S více měsíci ovšem nepočítejte.

5. Předčasné splacení nemovitosti či převzetí dluhu

Disponujete-li uspořenými finančními prostředky, můžete hypotéku uhradit předčasně. Ideálně tedy v době, kdy vám končí fixace úrokové sazby. V opačném případě po vás banka bude požadovat úhradu poplatků nebo sankcí za předčasné splacení, jenž se pohybují mezi 5 až 10 procenty. Kromě tohoto řešení můžete najít také někoho, kdo za vás dluh převezme. Ačkoli se tato možnost jeví jako nereálná, zkuste zapátrat v okruhy rodiny či nejbližších známých.

Převzetí dluhu je také možné v případě rozvodu, o němž jsme se zmínili v článku Hypotéka a rozvod

  

Máte-li problém se splácením hypotéky nebo potřebujete o tomto produktu více informací, neváhejte kontaktovat specialisty Gepard Finance! 

 

Sdílejte článek