Přinášíme vám ukázkové porovnání příjmů pro získání hypotéky

Uvažujete, že si ještě letos nebo začátkem příštího roku vezmete hypotéku? To je dobře, jelikož aktuální období je ideální pro hypotéku! Je tomu tak hlavně díky tomu, že sazby jsou na historickém minimu; v první polovině letošního roku využilo nákup nemovitosti na hypotéku více než 50 000 rodin i jednotlivců. Neplaťte zbytečně za pronájem, když si můžete koupit vlastní.

Přinášíme vám ukázkové porovnání příjmů pro získání hypotéky

Nízké úrokové sazby, které se pohybují průměrně kolem 2,3 procenta, tlačí stále dolů i výši měsíčních splátek. Díky tomu mohou na hypotéku daleko snadněji dosáhnout i rodiny nebo jednotlivci s relativně nižším příjmem.

Pokud chcete vědět, jaké máte šance vy, v tomto článku se přímo na ukázkovém případu dočtete, jaké jsou průměrné měsíční čisté příjmy pro dosažení hypotéky. Dozvíte se tedy, jaké jsou šance, že jako jedinec nebo jako rodina získáte hypotéku. Dozvíte se také to, jak banky posuzují bonitu klientů a jakým způsobem svoji bonitu můžete navýšit i vy.

Banka si hlídá bonitu klientů

Bonita klientů je pochopitelně jeden z bodů, na které banka při schvalování hypotéky hledí. Je rozdíl, zda si hypotéku bere jedinec, nebo partneři – pochopitelně se jejich čisté měsíční příjmy sčítají a tím pádem mají větší šanci pro získání hypotéky.

Velmi obecně je za dostatečný příjem jednotlivce považován příjem na hranici 16 000 Kč. U rodiny se jedná o částku zhruba o dva tisíce vyšší.

PŘÍKLAD: Pokud budete chtít půjčit částku 500.000 Kč na rodinný domek a máte příjem 14.000 Kč čistého, bez dalších závazků a Váš věk umožňuje nějakou dlouhodobější splatnost, pak s tímto příjmem máte dobrou šanci na jednání o úvěru. Bez obav se obraťte na naše makléře, kteří Vám pomohou vyjednat nejlepší podmínky.

Každý zájemce o hypoteční úvěr musí počítat s tím, že si ho banka náležitě proklepne. Při samotném vyřizování hypotéky je žadatel prověřen tzv. credit scoringem, což je proces, během kterého se si banka prověřuje, zda je žadatel dlouhodobě schopen plnit svoje závazky. Jedná se tedy o komplexní pohled na žadatele, který je složen z několika úhlů pohledu na jeho schopnost plnit své závazky.

Banku kromě čistého měsíčního příjmu bude zajímat:

  • kolik má žadatel naspořeno peněz,
     
  • zda nemá někde jiné finanční závazky,
     
  • zda žije sám nebo s partnerkou/manželkou,
     
  • ale také zda má stavební spoření, životní pojištění, jiné úvěry nebo leasingy.
     

Další věcí, kterou si banky zcela pochopitelně zjišťují, je výskyt žadatele v záznamech registru dlužníků.

Pokud se k žadateli připojí i spolužadatel (partner, manželka, rodiče, nebo i dobrý kamarád), náležitě se zvyšuje jeho bonita a tím pádem je šance dosáhnout na vyšší částku.

Spolužadatel? Zvyšte si bonitu!

Spolužadatelem v hypotéce si zvednete bonitu, na druhou stranu je potřeba vědět, že pro spolužadatele platí v podstatě stejná pravidla, jako pro samotného žadatele. Pochopitelně se musí jednat o způsobilou osobu, která je starší 18 let a má sjednaný trvalý pracovní poměr. Spolužadatelem může být i osoba samostatně výdělečně činná.

Pokud by vás někdo požádal o plnění funkce spolužadatele, měli byste na to přistoupit pouze tomu, komu věříte. Vy se totiž stáváte tím, na kterého se banka jako na prvního obrací při nesplácení hlavního žadatele hypotečního úvěru. Případným nerozvážně přijatým závazkem si jako spolužadatel můžete přivodit nepříjemnosti.

Porovnání nabídky na hypotéku – rodina vs. jednotlivec

Pojďme se společně podívat na ukázkové příklady, které jsou demonstrovány na modelových žadatelích. Je na nich vidět, jaké jsou rozdíly mezi tím, když si o hypotéku žádá jednotlivec, a když rodina.

Modelová situace
 

Máte zájem o koupi bytu v hodnotě 2 mil. Kč, který rovnou dáte bance do zástavy. Našetřeno máte z vlastních úspor celých 300 000 korun, takže hypotéku žádáte ve výši 1,7 miliónů (85 % LTV) a hypotéku budete splácet 20 let.

  • Jednotlivec = svobodný, 28 let, nemá jiné finanční závazky
     
  • Rodina = tříčlenná, muž 33 let a žena 30 let, oba zaměstnaní, společně mají jedno pětileté dítě, oba bezdlužní 

 

Banka

Jednotlivec

Rodina

Česká spořitelna

15 950 Kč

27 550 Kč

ČSOB, Hypoteční banka

18 600 Kč

27 572 Kč

Equa Bank

15 800 Kč

25 300 Kč

mBank

20 300 Kč

25 700 Kč

Raiffeisenbank

15 732 Kč

25 732 Kč

Sberbank

18 004 Kč

25 104 Kč

UniCredit Bank

18 900 Kč

28 700 Kč

Wüstenrot

18 940 Kč

26 312 Kč

 
V tabulce jsou znázorněny orientační měsíční čisté příjmy jednotlivce/rodiny pro dosažení hypotéky na 2 miliony korun.

Podle příkladu si můžete udělat obrázek o tom, jaké jsou vaše odhadované šance na získání hypotéky u banky. Jednotlivec má tedy sice nižší požadavky na měsíční čistý příjem, nicméně rodina o dvou pracujících členech je má jenom o několik málo tisíc korun vyšší, což je při průměrném platu v klidu dosažitelná částka.

Protože je hypotéka značně individuální záležitostí, jsou zde naši hypoteční specialisté, kteří vám hypotéku nejen připraví na míru, ale také z velké části zařídí za vás. Neváhejte nás kontaktovat.

 

Sdílejte článek