Větší úvěry, v řádu stovek tisíc korun, často přes milion a někdy i v řádu více milionů, banky poskytnou pouze a jedině oproti zástavě nemovitosti. A pro tento typ úvěru máme speciální název – myslím dokonce, že ho znáte – ten název zní „hypotéka“.
Uznávám, že je to trochu slovíčkaření, ale když už mluvíme o úvěrech, tak proč je nepojmenovat správně tak, jak je zvykem a vyhnout se tak nedorozumění?
Pro financování bydlení si většina klientů vezme hypotéku. Protože hypotéky jsou úvěry, které jsou zajištěny zástavním právem k nemovitosti, nenesou banky příliš velké riziko, že půjčené peníze už nikdy neuvidí. Proto si mohou dovolit půjčovat tímto způsobem klidně i částky v milionech korun a to za velice dostupné úrokové sazby. Někomu může být nepříjemné, že jeho majetek je zatížen zástavním právem, ale když člověk nebude své závazky splácet, věřitelé se dříve či později k jeho majetku dostanou tak jako tak. Bez zástavního práva to budou mít jen složitější.
Půjčku na bydlení bych tedy zvažoval jen tehdy, pokud bych potřeboval nějakou menší částku v řádu desítek tisíc, maximálně tak do 150.000 Kč na nějakou drobnou opravu nebo rekonstrukci. Pokud bych zvažoval větší investici, ať už rozsáhlejší rekonstrukci, nebo rovnou koupi nemovitosti, potom je volba jasná – všechny výhody jsou na straně hypotečního úvěru.
Makléři GEPARD FINANCE dovedou dobře poradit, ať už se jedná o drobnou půjčku na bydlení nebo o velkou hypotéku. Dovedeme dobře poradit třeba i vám.
Autor článku: David Eim, produktový manager GEPARD FINANCE a.s.