Úroková sazba hypotéky a státní půjčky z Programu pro mladé

Státní půjčka na bydlení z Programu pro mladé lákala především svou nízkou úrokovou sazbou, která byla v době spuštění programu v srpnu loňského roku 1,12 %. Od letošního srpna je úroková sazba státních půjček na úrovni 2,27 %. Průměrná úroková sazba hypoték klesá již několik měsíců v řadě a pomalu se začíná přibližovat sazbě, kterou nabízí právě státní půjčky. Vyplatí se stále žádat o pomoc s bydlením stát? S jakými omezeními je nutné počítat a přináší státní půjčka výhody, které u klasické hypotéky nezískáte?

Úroková sazba hypotéky a státní půjčky z Programu pro mladé

Státní hypotéka z Programu pro mladé

Od loňského srpna přispívá stát prostřednictvím Státního fondu rozvoje bydlení mladým rodinám na pořízení nového bydlení či jeho rekonstrukci zvýhodněnou státní hypotéku. Úvěrem z Programu pro mladé lze financovat 80 % z ceny pořizované nemovitosti, maximálně si lze půjčit 1,2 milionu korun při koupi bytu, nebo 2 miliony při pořízení domu. Na modernizace bytu stát půjčuje nejvýše 300 tisíc korun. Žadatel musí mít 20 % z ceny nemovitosti z vlastních zdrojů.

Svazující podmínky „výhodných“ hypoték

Podmínky čerpání státní půjčky na bydlení jsou značně omezující. Tou největší bariérou je fakt, že nabízená maximální suma neodpovídá reálným cenám bytů a domů. V Praze, kde jsou ceny nemovitostí nejvyšší, se cena za m2 novostavby bytu pohybuje kolem 100 tisíc korun. Byt o velikosti 60 m2 se tak pohybuje na úrovni 6 milionů korun. I za předpokladu vlastních úspor ve výši 20 % kupní ceny, by potřebná výše úvěru šplhala až k 5 milionům korun. Úvěr tak ztrácí význam prakticky pro všechny zájemce o vlastní bydlení ve větších městech, kde jsou ceny nemovitostí významně nad maximální možnou státní půjčkou.

Podmínky pro získání státního úvěru na bydlení

  • Podmínka věku – prvním pravidlem je, že žadatel musí být mladší 36 let. Zájemce o půjčku může podat žádost nejpozději den před svými 36. narozeninami. Jakmile přesáhne tento věk, úvěr nedostane.

  • Manželství, partnerství – o úvěr mohou žádat manželé a registrovaní partneři, nesezdané páry či samoživitelé. Manželům či registrovaným partnerům stačí k žádosti dodat kopii oddacího listu či registrace, u nesezdaných párů či samoživitelů je podmínkou péče o dítě do 15 let věku.

  • Podmínka vlastnictví – žadatel v době podání o úvěr na pořízení obydlí nesmí být vlastníkem ani spoluvlastníkem nemovitosti určené k trvalému bydlení (netýká se úvěru na modernizaci), ani nájemcem družstevního bytu, stejně tak jako jeho manžel či registrovaný partner nesmí být vlastníkem ani spoluvlastníkem obydlí, nebo členem bytového družstva a současně nájemcem družstevního bytu.

  • Splatnost úvěru – v případě státního úvěru na pořízení bydlení je splatnost maximálně 20 let. V případě klasické bankovní hypotéky lze nastavit splatnost až 30 let. Kratší splatnost státních úvěrů tak automaticky znamená vyšší měsíční splátku.

 

Čtěte také: Porovnání Programu pro mladé a hypotečního úvěru

 

Je úroková sazba stále lákadlem?

Úroková sazba státní půjčky je stanovena ve výši základní referenční sazby Evropské unie pro Českou republiku, nejméně však jedno procento. V době spuštění programu loni v srpnu byla výše sazby 1,12 %. V porovnání se sazbami na trhu se před rokem jednalo o opravdu bezkonkurenční úrokovou sazbu.

Dnes je situace jiná. Od letošního srpna je sazba na úrovni 2,27 %. Průměrná úroková sazba hypoték klesá již několik měsíců v řadě a konkurenční boj bank ani prognózy ČNB zatím výraznějšímu růstu sazeb nijak nenahrávají. V srpnu byla dle údajů ČNB úroková sazba z hypotečních úvěrů 2,61 %.

Výhoda státní půjčky - odečet za narozené dítě

Hlavní výhodou státního úvěru pro mladé je bezpochyby odečtení 30 000 korun z jistiny za každé narozené či osvojené dítě v průběhu trvání úvěrového vztahu. To je bonus, který vám zatím žádná banka na tuzemském bankovním trhu k hypotečnímu úvěru neposkytne.

Zájem o státní půjčky klesá

Výše uvedené faktory vedou k tomu, že o program Státního fondu rozvoje bydlení není takový zájem, jaký se očekával loni v srpnu, kdy se dokonce před některými pobočkami tvořily fronty zájemců. Pro letošní rok je na podporu bydlení mladým rodinám vyčleněno celkem 950 milionů korun. Na začátku října bylo vyhověno žádostem v objemu něco málo přes 400 milionu korun. Více než tři pětiny byly určeny na výstavbu rodinného domu, 18 % na koupi rodinného domu, 12 % na koupi bytu a 8 % na modernizaci obydlí.

Potřebujete hypotéku?

Zvažujete koupi nemovitosti či výstavbu rodinného domu? Pokud chcete mít jistotu, že financování proběhne hladce a v pořádku, obraťte se na odborníky, kteří vám s vyřízením hypotečního úvěru pomohou. Sjednejte si schůzku s naším hypotečním makléřem a dozvíte se vše potřebné.

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Kratší fixace na vzestupu. Co to znamená pro vaši hypotéku?

V posledních měsících dochází na hypotečním trhu k zajímavému trendu: banky stále častěji preferují kratší fixace úrokových sazeb. Pětileté fixace, dříve běžné, pomalu ustupují a místo nich nastupují tříleté, a dokonce i roční fixace. Pojďme se...

Nová éra hypoték: Konec osobního poradenství, nebo digitální revoluce?

Jsme svědky tiché revoluce ve světě financí a hypoték. V jejím zdánlivém čele stojí Moneta Money Bank, která se rozhodla ukončit spolupráci se zprostředkovateli hypoték a zaměřit se na přímou distribuci a rozvoj online služeb. Tento krok,...

Hypotéka pro mladé: Jak vybrat a financovat své první bydlení?

Pořízení vlastního bydlení je velkým životním milníkem a pro mnohé zároveň jednou z největších životních investic vůbec. Bez ohledu na to, zda financujete koupi nemovitosti z vlastních úspor, či hypotékou, je nutné rozklíčovat spoustu otázek. Možná se...