• Blog

    Pomáháme lidem k lepšímu bydlení. Doporučíme, jak získat nejvýhodnější hypoteční úvěr a pomůžeme vám vše zařídit.
    Díky naší specializaci o hypotékách leccos víme.
    A proto o nich píšeme na tomto blogu.

Co by měl znát a umět dobrý hypoteční makléř?

pondělí, 12 červen 2017 13:38 | Hypoteční makléři | GEPARD FINANCE
Chcete se stát hypotečním makléřem? Dle nového zákona o spotřebitelském úvěru Vás bude čekat povinná odborná zkouška u ČNB. Jinak kromě maturity a čistého trestního rejstříku nic jiného nepotřebujete. Přesto bude Vaše profese náročná na systematickou, odbornou, podnikatelskou a psychologickou průpravu. Bez čeho se kvalitní makléř neobejde?
Stavební spoření oslaví zanedlouho 25 let existence na českém trhu. Během posledního čtvrtstoletí se „stavebko“ v Česku stalo nejoblíbenějším spořicím produktem – uzavřené je má téměř třetina obyvatel. V porovnání se zbytkem Evropy je Česko, spolu s Německem a Rakouskem, v oblasti stavebního spoření jasným lídrem.
Médii nedávno proběhla zpráva, že Česká národní banka 6. 4. 2017 dopoledne uvolnila kurz české koruny. Po necelých čtyřech letech tím definitivně skončila intervence devizového trhu, skrze kterou bankovní rada držela v šachu nejen posilování české měny, ale i růst úroků na úvěrovém trhu. Pro hypotéky to znamená jediné – růst úrokové sazby.
Úvěrový trh v Česku prochází proměnou. Doposud oblíbené hypotéky jsou mnohdy nahrazovány nebo doplňovány úvěry ze stavebního spoření. Důvodem je jak loňská novela zákona o spotřebitelském úvěru, tak intervence České národní banky ve věci poskytování hypotečních produktů. Nahradí úvěr ze „stavebka” klasickou hypotéku?
Nedávné zpřísnění podmínek pro udělování hypoték udělalo některým žadatelům čáru přes rozpočet. Pokud ovšem sněmovnou projde novela zákona o České národní bance, postihne hypoteční trh nefalšované zemětřesení. Reálně totiž hrozí šance, že většina domácností na rozumný hypoteční úvěr nebude mít nárok. Jak je to možné?
Česká republika je světovou velmocí ve stavebním spoření. Na 10,5 milionu obyvatel připadá okolo 3,3 milionu uzavřených smluv, v loňském roce se navíc po několika letech podařilo zvrátit propad zájmu o stavební spoření. Oblíbené „stavebko“ je vůbec nejoblíbenějším spořicím produktem pro děti, popularitě se ovšem těší i mezi studenty.

Vybudujte úspěšnou franšízu pod silnou značkou!

pátek, 19 kvě 2017 11:17 | Franšízing | GEPARD FINANCE
Provozování franšízy je v České republice oblíbeným způsobem podnikání. Na českém trhu působí v současnosti kolem 250 franšízových subjektů, pod jejich záštitou existuje na 6 500 poboček. Šance na úspěch je veliká. Podle statistik je franšízing šestkrát bezpečnější než podnikání na vlastní pěst. Co vše je třeba pro otevření franšízové pobočky udělat?
O nahlašování pojistných událostí kolují historky o neprostupnosti a neochotě pojišťoven pojistné plnění vyplácet. V pozadí zkušeností mnohých pojištěnců ovšem nestojí zlovůle pojistných institucí, ale omezená znalost nahlašování škod. Jak postupovat, abychom měli pojistné plnění co nejdříve na účtu?

Jak poznat nekvalitního finančního poradce?

pátek, 12 kvě 2017 12:33 | Hypoteční makléři | GEPARD FINANCE
Svět financí láká vysokými výdělky. Jen stěží se lze proto divit, že vedle renomovaných brokerů a finančních poradců není neobvyklé narazit na „odborníky“, kteří se snaží klienta utáhnout na vařené nudli – a pod záminkou skvělého hypotečního úvěru nutí svým zákazníkům produkty, ze kterých profitují především oni sami.
3. 4. 2017 došlo k razantní změně pravidel na českém hypotečním trhu. Hypoteční úvěry plně pokrývající náklady na nemovitost jsou minulostí, přísná omezení dolehla i na hypotéky s LTV nad 80 %. Trumf v rukou drží Česká národní banka – a pokud sněmovnou projde novela zákona o ČNB, může se snadno stát, že většina českých domácností na hypotéku nedosáhne.
Kdo šetří, má za tři, říká staré české rčení. Snaha zajistit dětem důstojný start do dospělého života staví rodiče před závažnou otázku: Jaké spoření se v dlouhodobém horizontu opravdu vyplatí? A jakou mám jistotu, že pracně naspořené peníze potomek opravdu uvidí?
Současný růst české ekonomiky v kombinaci s nízkou nezaměstnaností má za následek narůstající výši průměrného platu. V příznivé ekonomické situaci se zvyšuje poptávka po investičních příležitostech, a vedle koupě nemovitostí je mimořádně oblíbenou investicí především stavební spoření. Důvody jsou nasnadě – jde o bezpečnou variantu investice, která se těší státní podpoře a relativně vysokému výnosu. Jak výhodné ale stavební spoření doopravdy je?
V roce 2016 se v České republice událo 96 846 automobilových nehod. V průměru dojde na našich silnicích ke 230 nehodám denně, odhad hmotné škody za loňský rok vyčíslily pojišťovny na 5,804 miliardy korun. Sjednání havarijního pojištění není žádným rozmarem. A nevztahuje se jen na nehody.
Počet osob výdělečně samostatně činných v České republice atakuje hranici 1 milionu. Průměrný výdělek OSVČ je v porovnání s řadovými zaměstnanci vyšší o tisíce Kč. Investice do realit je tak pro podnikatele lákavá, a to zvláště nyní, kdy je výše hypotečních úroků jen kousek nad historickým minimem. Při sjednávání žádosti o hypoteční úvěr je pro banky zásadní bonita žadatele. Právě ta je ale pro OSVČ nejčastějším důvodem, proč na výhodnou…
Hypoteční trh se mění. Podle odborníků jsou časy rekordně nízkých hypotečních úroků definitivně minulostí. A varují, že získat hypoteční úvěr bude čím dál těžší. Už v dubnu začnou bankovní instituce poskytovat hypotéky maximálně do výše 90 % hodnoty nemovitosti. Zatímco dříve získal klient výhodný hypoteční úvěr de facto v každé bance, nyní je potřeba hledat.

Proč je dobré k hypotéce uzavřít životní pojištění?

čtvrtek, 06 duben 2017 10:01 | Pojištění | GEPARD FINANCE
Sjednat hypoteční úvěr znamená vzít na svá bedra závazek trvající desítky let. V ideálním případě se splátka pohybuje ve výši, kterou bez problémů zvládáme pokrýt. Jenže – člověk míní, život mění. Stačí menší nehoda, delší onemocnění a z pravidelného splácení hypotéky se stane noční můra. Řešení pro případ nenadálých událostí představuje životní pojištění.
Bydlení je základní lidskou potřebou. O vlastní nemovitosti sní čím dál více lidí – zdaleka ne každý ale ví, jak se k vysněnému bytu či domů dostat. Profesionální makléř nabízí pomocnou ruku těm, kteří si na trh realitních nemovitostí sami netroufnou. Pocit dobře vykonané práce, viditelné výsledky, spokojení klienti a skvělý plat – to čeká na každého, kdo se na dráhu makléře vydá.
Doba rekordně nízkých úrokových sazeb hypoték pomalu spěje ke konci. K prvnímu růstu hypotečních úroků by mělo dojít už v polovině tohoto roku a lidé proto zjišťují, jak se k výhodnému úroku dopracovat. O refinancování hypotéky koluje řada mýtů a polopravd, které klienty bankovních institucí od refinancování hypotečního úvěru odrazují. Většina z nich přitom nemá s realitou nic společného. Které jsou nejrozšířenější?
O nezbytnosti pojistky pro nemovitost ví každý. O pojištění stavby nemovitosti se už ale příliš nemluví. Rozestavěná nemovitost je přitom k nejrůznějším pojistným událostem mnohem náchylnější než zkolaudovaný dům. Pojišťovny na to myslí a klientům nabízí balíčky, ve kterých získají pojištění proti živlům, zlodějům nebo škodám způsobeným technikou. Který z nich se vyplatí právě vám?
Refinancování hypotéky v posledních měsících zvažuje čím dál více lidí. Důvody jsou jasné – stoupající úrokové sazby hrozí vidinou finanční ztráty, hypoteční úvěry uzavřené před několika lety zase omračují vysokým úročením. Bankovní instituce na refinancování nepohlížejí rády – a klienty od odchodu mohou odrazovat formou nejrůznějších poplatků. Které jsou ty nejčastější?
Hypoteční úvěry nejsou jediným prostředkem pro koupi vysněné nemovitosti. Stoupající popularitě se v posledních letech těší i překlenovací úvěry, známé také jako meziúvěry. Podmínky pro jejich získání nejsou tak striktní jako u hypoték. Některé stavební spořitelny jsou vstřícnější v posuzování určitých druhů příjmů a k některým účelům se staví otevřeněji. Spořitelny navíc poskytují často stejné obnosy, jako je tomu v případě hypotečních úvěrů. I díky tomu se z překlenovacího úvěru…
S počátkem roku 2017 dochází ke skokovému zvyšování úrokových sazeb hypotečních úvěrů. Jednou z příčin je novelizace zákona o spotřebitelském úvěru, v pozadí stojí ale především snaha bank vymanit se z extrémně nízkých úrokových sazeb. K prvnímu navýšení se v polovině ledna odhodlala Česká spořitelna, krátce na to ji následovaly třeba Moneta Money Bank nebo Raiffeisenbank. Odborníci se shodují, že doba rekordně nízkých sazeb je u konce. A radí: Pokud…

Sníží se v tomto roce zájem o hypotéky?

pátek, 10 březen 2017 18:55 | Hypotéky | GEPARD FINANCE
Uvažujete letos o hypotéce? Jistě už přemýšlíte, jak zdražování nemovitostí, růst úrokových sazeb a legislativní změny ovlivní situaci na trhu s hypotékami. V následujícím článku se vám pokusíme na tuto otázku odpovědět.

Zvládají mladí lidé splácet své závazky?

pátek, 10 březen 2017 11:42 | Hypotéky | GEPARD FINANCE
Mladí lidé do 24 let jsou pro banky a hypoteční společnosti stále nejrizikovější skupinou. Své dluhy bohužel nezvládá splácet asi 16 % z nich, tedy cca šestina. V čem spočívají největší problémy této skupiny? Čeho byste se měli vyvarovat, pokud do ní sami spadáte? A jak se na půjčkách mladých odrazí nový zákon o spotřebitelském úvěru? Vše se dozvíte v následujícím článku.

Odpočet hypotéky z daní: co je dobré vědět?

úterý, 07 březen 2017 10:30 | Hypotéky | GEPARD FINANCE
Hypoteční úvěr vám může znatelně ulevit od daňové povinnosti – zákon totiž umožňuje si jej odepsat z daní. Přesněji: vámi zaplacené úroky mohou snížit váš daňový základ. Stát se tak snaží motivovat občany k pořízení vlastního bydlení. V jakých případech můžete této úlevy využít a na co je nutné pamatovat? Zjistěte s námi, kolik díky hypotéce může ušetřit zrovna vaše domácnost.

Co vše banky prověřují, než schválí žádost o hypotéku?

pátek, 03 březen 2017 22:09 | Hypotéky | GEPARD FINANCE
Přemýšlíte nad žádostí o hypotéku? Pořizujete si nové bydlení, stavíte, zakládáte firmu? Možná víte, že banky před poskytnutím hypotéky žadatele prověřují, což má vliv na to, zda banka nakonec hypotéku schválí, nebo ne. Víte ale, jak přesně takové prověřování probíhá a kterých bodů se týká? Abyste věděli, na co vše se máte připravit, nachystali jsme pro vás jasný přehled.
Na podzim roku 2016 se český hypoteční trh otevřel studentům. Jedna z velkých tuzemských bank rozšířila svou nabídku o produkt vytvořený speciálně pro ně. Nyní po několika měsících „ostrého provozu“ této služby se podíváme na to, jaké jsou její (ne)výhody a zda je tedy pro danou cílovou skupinu skutečně vhodná. Mladí studující lidé nad 18 let mohou běžně dosáhnout na úvěr na bydlení jen za standardních podmínek, jako zaměstnanci nebo…
Není žádným tajemstvím, že hypotéka představuje kromě snadnější cesty k vlastnímu bydlení také velký závazek v podobě splátek. Ačkoliv s ním většina lidí při sjednávání počítá, realita je může i tak nakonec hodně zaskočit. I zde ale platí pravidlo, že „kdo je připraven, není překvapen“. Když si budete uvědomovat rizika, jednodušeji se jich vyvarujete. Přečtěte si, co obvykle stojí za tím, že se z úvěru stane noční můra.

Maximální výše hypotéky – změny od dubna 2017

úterý, 14 únor 2017 17:05 | Hypotéky | Pavel Aron
Aktuálně se v médiích dočteme dosti nepřesné informace k maximální výši hypotéky stanovené Českou národní bankou. Maximální výše hypotéky od dubna 2017, podle doporučení ČNB, bude 90 % z odhadní ceny nemovitosti. Nikoliv tedy z kupní ceny! Tak to ostatně bylo vždy. A další věc. Daň z nabytí nemovitosti platí po novele zákona kupující. Čtěte podrobnosti na následujících řádcích.
Standardní cesta využití hypotéky je asi všem známá – nejprve požádáte a poté díky půjčce pořídíte vysněný byt či dům. Existuje ale i možnost obráceného postupu, kdy nejprve koupíte, postavíte či zrekonstruujete nemovitost a následně ji zafinancujete úvěrem. Pokud jste tedy v situaci, že vám nedávno vynaložené prostředky začínají z jakéhokoliv důvodu chybět, může vám zpětné refinancování ulehčit od starostí.
Strana 16 z 37