Chcete vycouvat z hypotéky v rozvodovém řízení? Není to tak jednoduché, jak se zdá!

V manželství vám to již nějakou dobu neklape a místo toho, abyste žili spolu, žijete tak nějak vedle sebe? Na podepsání žádosti o rozvod jste se po dlouhých letech neshod a vzájemného odcizování rozhodli prakticky okamžitě, péči o děti máte vyřešenou. Co vás ovšem může nepříjemně zaskočit, je společná hypotéka, z níž nemusí být tak jednoduché se vyvázat.

Chcete vycouvat z hypotéky v rozvodovém řízení? Není to tak jednoduché, jak se zdá!

S Lenkou jsme spolu byli dlouhých třináct let. Netvrdím, že šlo o třináct let plných zklamání, náš vztah ovšem dostával trhliny hned od začátku. Vzájemné nevěry, bouřlivé usmiřování a sliby nehynoucí lásky střídaly opětovné úlety i snaha slepit vztah početím potomka. V pražském 1+kk nám začalo být ve třech pomalu těsno, proto jsme dali našemu společnému životu poslední šanci, jíž měla zastřešit hypotéka. A to byla zřejmě ta osudová chyba.

... líčí čtyřicetiletý Martin z Prahy.

Problém č. 1 – nemožnost vyvázat se z hypotéky

Vyvázat se z hypotéky v rozvodovém řízení není vůbec tak jednoduché, jak si mnoho párů myslí. Problémy ve vztahu jsou jedna věc, společný závazek věc druhá. Komplikací je v tomto případě hned několik. Pokud příjem jednoho z partnerů na hypotéku nestačí, banka druhému neumožní se ze závazku vyvázat. Paradoxně (avšak logicky) na tuto skutečnost doplácí zejména movitější partner, díky němuž oba hypotéku získali.

Náš tip: Využijte naší Gepard kalkulačky.
Spočítejte si, jak na tom jste!

 

Způsobů, jak situaci řešit, je hned několik, ale…

Řešením je v tomto případě vzájemná dohoda, kdy si jeden z partnerů nemovitost nechá a doplatí zbývající část hypotečního úvěru. Taková dohoda manželů ovšem bývá opravdu výjimečná a pro banku nemusí být směrodatná. V předchozím článku jsme se totiž zmínili o tom, že banka druhého partnera nemusí z hypotéky vyvázat, a to ani tehdy, domluví-li se na jejím převzetí s druhým z partnerů.

Občas se ke slovu dostává nový spoludlužník, který může za původního dlužníka závazek převzít. Jít v tomto případě může o nového partnera bývalé manželky nebo její rodiče. I toto řešení je ovšem poměrně komplikované a ne příliš oblíbené.

Zřejmě tou nejbolestivější, avšak nejefektivnější cestou, je prodej nemovitosti a uhrazení zbývající části hypotéky. Zde ovšem vyvstává další problém. Pokud manželé doplatí hypotéku před koncem fixace, čeká je postih v podobě nemalé sankce za předčasné splacení.

Problém č. 2 – nemožnost získat další hypotéku

Protože se v našich podmínkách obecně rozvodové řízení táhne dlouhou dobu, není nic divného na tom, že jsme si každý našli nového partnera. A nastaly další problémy. Možná si řeknete, že jsem se z předchozího vztahu nepoučil, nicméně okolnosti mě dostaly do pozice, kdy jsem s novou partnerkou žádal o další hypotéku. A banka nás ze zcela pochopitelných důvodů odmítla. O hypotéku jsem v rozvodovém řízení jednoduše žádat nemohl, ledaže by mi dala má – stále ještě manželka – požehnání. A to opravdu nepřicházelo v úvahu.

... pokračuje nešťastný Martin.

hypotéka při rozvodu

Řešením je rozvázání společného jmění manželů (SJM) bez ohledu na průběh rozvodu

Manželé mají ze zákona tzv. společné jmění manželů (tzv. SJM). Toto SJM zanikne až okamžikem rozvodu. Úvěr uzavřený v době trvání manželství je závazkem obou manželů. Z toho důvodu žádná banka neposkytne úvěr ženatému muži / vdané ženě, aniž by v úvěru figuroval/a také manžel/ka. Manželé se ovšem mohou dohodnout na zrušení SJM. To proběhne u notáře. V tu chvíli může jeden z manželů přijmout závazek, který se stane jeho výhradním závazkem.

I zde je ovšem nutná jistá spolupráce mezi manžely a vynaložení nemalých finančních částek odpovídajících hodnotě majetku, který je předmětem notářského zápisu.
 

Více informací o problematice hypotéky v rozvodovém řízení vám ochotně poskytnou naši makléři, kteří jsou připraveni na vaše dotazy i připomínky.
 

Sdílejte článek