Co je výhodnější? Vlastní bydlení nebo pronájem?

Každý, kdo někdy řešil možnosti bydlení, se dostal do bodu, kdy si položil otázku, zdali je výhodnější bydlet „ve vlastním“ nebo si danou nemovitost pronajmout. Pokusili jsme se shrnout výhody a nevýhody jednotlivých typů bydlení a rozhodování vám tak usnadnit.

Co je výhodnější? Vlastní bydlení nebo pronájem?

Pronájem

Pod pojmem bydlení v pronájmu si lze představit jak bydlení v obecních bytech, tak bydlení v bytech pronajímaných třetí osobou. Bydlení v obecních bytech sebou nenese téměř žádné pořizovací náklady, nicméně sehnat takové bydlení nebývá mnohdy jednoduché. Byty bývají většinou přiřazovány na základě tzv. sociální potřebnosti. Oproti tomu bydlení v komerčně pronajímaných bytech je relativně snadné získat, je jednoduché a k ničemu vás nezavazuje. Dlouhodobě je však nevýhodné. Nebudujete žádnou hodnotu a nikdy nemáte jistotu, jak velký nájem budete v budoucnu platit. Pokud chcete provádět rekonstrukci, musíte řadu změn konzultovat s majitelem bytu. Navíc neinvestujete do svého majetku, nýbrž do majetku někoho cizího.

Vlastní nemovitost

Bydlení ve vlastní nemovitosti se stává v poslední době bezesporu nejvyhledávanější a nejžádanější formou bydlení. Omezením se může stát nedostatek vlastních financí. Možností, jak zajistit financování je spousta (např. formou hypotečního úvěru). Vyplatí se obrátit na zkušeného poradce, který vám v této věci pomůže.

Výhody vlastního bydlení

Úroky z hypotečního úvěru jsou odpočitatelnou položkou od základu daně. Můžete si tak každoročně snížit daňovou povinnost.

Pořizovací náklady na koupi vlastní nemovitosti jsou sice vyšší, ale můžete s vaším majetkem jakkoli nakládat. Zatímco náklady za nájem již nikdy nespatříte.

Vlastní nemovitost je uchovatelem hodnoty. Nemovitost můžete kdykoli prodat nebo např. pronajímat, čímž získáte další příjem, i když je nemovitost zatížena hypotékou.

Cena nájmu vs. měsíční splátka hypotéky

Další možností, jak na problematiku nahlížet, je porovnávat průměrné ceny bytů a nájmů. Můžete porovnat, jak se bude měsíční splátka hypotéky lišit od měsíčního nájmu. Napříč Českou republikou se ceny liší dle dané lokality a velkosti města. Nejdražší pronájmy bytů jsou dle průzkumů v Praze, Brně a Olomouci, levnější nájemné zase platí občané severních Čech nebo také severní Moravy.

Zdražují nájmy i hypotéky

Nejlevnější byly hypotéky v listopadu roku 2016. Úrokové sazby se pohybovaly kolem 1,77 %. V průběhu loňského roku začaly sazby růst a s mírným růstem pokračují i letos. Zároveň se však na mnoha místech zvyšují ceny nemovitostí. Majitelé bytů si tak mohou dovolit vyšší nájmy. S tím, jak bude ČNB usilovat o zpřísnění podmínek pro získání hypotéky, je dost pravděpodobné, že se postupně zvýší počet těch, kteří na ni nedosáhnou. To bude jistě podporovat poptávku po nájmech (a jejich ceny). Obojí tak nahrává spíše koupi bydlení na hypotéku.

Koupě vlastní nemovitosti je velmi zásadní rozhodnutí. Často se tím člověk zaváže k mnoha letům splácení hypotečního úvěru. Získáváte tím však také svobodu a možnosti volby, jak se svým majetkem nakládat. Své rozhodnutí proto pečlivě zvažte a rozhodněte se pro tu variantu, která je pro vás nejvýhodnější.

Zvažujete vlastní bydlení?

Neváhejte nás kontaktovat a probrat možnosti financování hypotékou ještě dnes.

 

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Budoucnost hypotečních úroků: Co očekávat v roce 2025?

Závěr roku 2024 přináší do světa hypoték jistou stabilizaci – úrokové sazby se drží kolem pětiprocentní hranice, což signalizuje určitou vyváženost po turbulentním období vysokých sazeb. Co přinese rok 2025 a jaké faktory mohou ovlivnit vývoj...

Jak optimalizovat hypotéku po zavedení nových pravidel

S novými pravidly pro hypoteční úvěry, která vstoupila v platnost v září 2024, je důležité přistoupit k financování bydlení s jasnou strategií. V tomto článku vám ukážeme, jak optimalizovat svou hypotéku tak, abyste nejen ušetřili na nákladech, ale...

Nejlevnější hypotéka? Máte to ve svých rukou

Každý, kdo potřebuje hypotéku, se shání především po nejnižší úrokové sazbě. Málokdo si ale uvědomuje, že to, jak velkou cenu za půjčku na bydlení zaplatí, má vlastně ve svých rukou. Pojďme se společně podívat, co můžete sami udělat pro dosažení co...