Pokud se proces refinancování aktuálně týká také vás nebo jej v brzké době zvažujete, pak si přečtěte následující řádky, na kterých se dozvíte vše důležité, co při samotném refinancování neopomenout.
Zjistěte, kdy vám končí fixace
Pokud nemáte přesné datum uvedené v kalendáři nebo mobilní poznámce, pak vám mnohé napoví právě banka, u které máte svou stávající hypotéku vedenou. Ta vás totiž zhruba 4 měsíce před vypršením fixace začne kontaktovat s novými nabídkami, jejichž cíl je vcelku jasný a logický – udržet si klienta. V této fázi je nutno pořádně počítat a zjišťovat informace o úrokových sazbách a výhodách, které je možno čerpat u konkurenčních bank. S refinancováním se neunáhlete, pořád vám ještě nějaký ten měsíc zbývá, proto jej věnujte shromažďování všech důležitých informací. Mějte na paměti, že refinancováním se nové bankovní instituci upíšete na mnoho dalších let. A pokud si vyberete špatně, pak se důsledky vašeho rozhodnutí nepříjemně odrazí ve výši rodinného rozpočtu.
Pozor na nápadně výhodné nabídky
To platí jak pro nabídky banky, u které máte stávající hypotéku vedenou, tak pro nápadně výhodné nabídky, na které můžete natrefit u konkurenčních bank. Jak již bylo zmíněno výše, je potřeba vše důkladně propočítat a zjistit si všechny dostupné informace. Neváhejte kontaktovat svou stávající banku a banku, u které hodláte hypotéku nově refinancovat. Domluvte si schůzku a zeptejte se na vše, co vás zajímá. Pokud něčemu nerozumíte, přizvěte si na pomoc odborníka, hypotečního makléře, jehož rady vám mohou být v mnohém nápomocny.
Smlouvejte a vyjednávejte
Banky slyší na odmítnutí, proto se snažte navázat konstruktivní dialog, ze kterého vytěžíte maximum. Chcete-li u stávajícího bankovního domu setrvat, sežeňte si maximum dostupných podkladů o konkurenci a vyjednávejte. Banka si vás totiž bude snažit udržet. Převahu na pomyslné šachovnici máte vy, proto se nebojte této výhody využít. Z prvotní nepříliš výhodné nabídky se totiž může vyklubat velmi zajímavá příležitost, se kterou ušetříte nemalý finanční obnos.
Úroková sazba není všechno
Pokud se při refinancování hypotéky zaměřujete výlučně na úrokovou sazbu, pak nejednáte úplně efektivně. Refinancování hypotéky totiž nepředstavuje jen samotnou úrokovou sazbu. Kromě úroků si spočítejte veškeré další náklady, které vám v rámci refinancování mohou plynout. Na mysli máme zejména poplatky spojené s refinancováním nebo zhodnocení délky nové fixace. I zde se proto vyplatí důkladně počítat a porovnávat.
Požaduje banka nový znalecký posudek?
V případě, že vás nezaujaly podmínky vaší stávající banky a i přes její snahu jste se rozhodli pro refinancování, dopředu si zjistěte, zda nebude banka, ke které hodláte svou hypotéku nově převést, požadovat zbrusu nový znalecký posudek. To by totiž znamenalo další vynaložené náklady a starosti navíc.
Nezapomeňte na platbu katastru nemovitostí!
Některé banky tento poplatek spojený se změnou zástavního věřitele hradí automaticky, jinde se musíte o platbu postarat sami. Proto si zjistěte, jak je na tom banka, u kterého hodláte svou stávající hypotéku refinancovat. Pokud poplatek nehradí, uhraďte jej sami pokud možno v co nejkratším termínu.
Refinancování hypotéky bez starostí
Zdá se vám to příliš složité? Rádi vám se vším pomůžeme, vyjednáme v bance nejlepší podmínky. S námi získáte jistotu, že na nic při vyřizování nezapomenete. Naši klienti ušetří při refinancování na úrokové sazbě v průměru 0,8 procentního bodu, čímž dosáhnou celkové úspory v řádu statisíců. Naše pobočky najdete po celé ČR.
Potřebujete více informací o refinancování hypotéky?
Pomůže vám náš e-book, který je níže ke stažení ZDARMA.