Financování nemovitosti není na současném hypotečním trhu nic jednoduchého. V důsledku doporučení ČNB mohou od letošního dubna bankovní instituce poskytovat nejvýše 90% hypoteční úvěry, v praxi je ale problém sehnat hypotéku s LTV nad 80 %. Ty totiž mohou tvořit jen 15 % všech poskytnutých úvěrů, poptávka je ale více než dvojnásobná.
I při maximálním možném pokrytí nákladů na dům či byt je ale nutné z vlastní kapsy doplatit vedle desetiny kupní ceny (při 90% LTV) ještě daň z nabytí nemovitosti. Existují ovšem i výjimky.
Daň jako součást úvěru
Bankovní instituce si jsou nelehké situace svých klientů vědomé a snaží se jim vyjít vstříc. Ve většině případů proto v rámci hypotečního úvěru poskytují i finance pro zaplacení daně z nabytí nemovité věci, ovšem pouze při splnění několika podmínek.
Za prvé, částka pokrývající daň musí být součástí kupní ceny. Musí také existovat dostatečně hodnotná zástava (ve většině případů ale stačí kupovaná nemovitost) a objem hypotečního úvěru se současně musí vejít do stanoveného limitu LTV.
Nezapomeňte na přiznání
Čerpání částky pro pokrytí daně se u jednotlivých bank liší. Některé instituce obnos poskytnou až po předložení daňového přiznání z nemovitých věcí, schváleného příslušným finančním úřadem. Jiným naopak stačí jeho zpětné doložení.
A co jiné typy úvěru?
Hypotéka není jedinou cestou, jak daň z nabytí nemovitosti financovat. Oblíbenou alternativu představuje úvěr ze stavebního spoření, mnozí klienti neváhají sáhnout po klasickém spotřebitelském úvěru. Podmínkou je vedle doložení pravidelného příjmu i dostatečná bonita a absence negativního záznamu v úvěrových registrech.