Dofinancování daně z nabytí nemovitosti hypotékou: Je vůbec reálné?

Počínaje 1. listopadem 2016 došlo k zásadní změně při placení daně z nabytí nemovitosti. V rámci loňské novelizace totiž její úhrada přešla z prodávajícího na kupujícího. Pokud tak kupujete dům či byt, počítejte s dodatečným výdajem ve výši 4 % z kupní ceny. Jak tuto situaci řešit ve chvíli, kdy potřebnou částku po ruce zkrátka nemáte?

Můžete si nechat dofinancovat daň v rámci hypotečního úvěru? Poradíme, jak na to!

Financování nemovitosti není na současném hypotečním trhu nic jednoduchého. V důsledku doporučení ČNB mohou od letošního dubna bankovní instituce poskytovat nejvýše 90% hypoteční úvěry, v praxi je ale problém sehnat hypotéku s LTV nad 80 %. Ty totiž mohou tvořit jen 15 % všech poskytnutých úvěrů, poptávka je ale více než dvojnásobná.

I při maximálním možném pokrytí nákladů na dům či byt je ale nutné z vlastní kapsy doplatit vedle desetiny kupní ceny (při 90% LTV) ještě daň z nabytí nemovitosti. Existují ovšem i výjimky.

Daň jako součást úvěru

Bankovní instituce si jsou nelehké situace svých klientů vědomé a snaží se jim vyjít vstříc. Ve většině případů proto v rámci hypotečního úvěru poskytují i finance pro zaplacení daně z nabytí nemovité věci, ovšem pouze při splnění několika podmínek.

Za prvé, částka pokrývající daň musí být součástí kupní ceny. Musí také existovat dostatečně hodnotná zástava (ve většině případů ale stačí kupovaná nemovitost) a objem hypotečního úvěru se současně musí vejít do stanoveného limitu LTV.

Nezapomeňte na přiznání

Čerpání částky pro pokrytí daně se u jednotlivých bank liší. Některé instituce obnos poskytnou až po předložení daňového přiznání z nemovitých věcí, schváleného příslušným finančním úřadem. Jiným naopak stačí jeho zpětné doložení.

A co jiné typy úvěru?

Hypotéka není jedinou cestou, jak daň z nabytí nemovitosti financovat. Oblíbenou alternativu představuje úvěr ze stavebního spoření, mnozí klienti neváhají sáhnout po klasickém spotřebitelském úvěru. Podmínkou je vedle doložení pravidelného příjmu i dostatečná bonita a absence negativního záznamu v úvěrových registrech.

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Budoucnost hypotečních úroků: Co očekávat v roce 2025?

Závěr roku 2024 přináší do světa hypoték jistou stabilizaci – úrokové sazby se drží kolem pětiprocentní hranice, což signalizuje určitou vyváženost po turbulentním období vysokých sazeb. Co přinese rok 2025 a jaké faktory mohou ovlivnit vývoj...

Jak optimalizovat hypotéku po zavedení nových pravidel

S novými pravidly pro hypoteční úvěry, která vstoupila v platnost v září 2024, je důležité přistoupit k financování bydlení s jasnou strategií. V tomto článku vám ukážeme, jak optimalizovat svou hypotéku tak, abyste nejen ušetřili na nákladech, ale...

Nejlevnější hypotéka? Máte to ve svých rukou

Každý, kdo potřebuje hypotéku, se shání především po nejnižší úrokové sazbě. Málokdo si ale uvědomuje, že to, jak velkou cenu za půjčku na bydlení zaplatí, má vlastně ve svých rukou. Pojďme se společně podívat, co můžete sami udělat pro dosažení co...