Hypotéka sdíleného zhodnocení
Tento druh hypotéky se poprvé objevil v Americe a Velké Británii. Bankovní dům klientovi půjčí finanční částku za podmínky získání podílu na budoucím zvýšení růstu hodnoty nemovitosti. Problém nastává v situaci, kdy cena nemovitosti rapidně vzroste. V takovém případě je pro klienta značně nevýhodná. Pokud totiž nemovitost prodají, budou muset vyplatit bance nemalé částky, které budou představovat slíbený podíl na zhodnocení.
Zpětná hypotéka neboli Reverzní hypotéka
První zmínky o zpětné hypotéce se objevily v anglosaských zemích. K nám se tento typ hypotéky dostal mnohem později. Zpětná hypotéka cílí především na starší osoby, které nemají dost peněz na slušné živobytí. Za prodej své nemovitosti totiž zpravidla obdrží část prostředků ihned a část je jim potom poskytnuta ve formě doživotní renty. Pokud by ovšem poskytovatel hypotéky ukončil činnost, senior se může rázem ocitnout zcela bez prostředků. V České republice totiž chybí legislativní rámec, který by tento nedostatek upravoval.
Tento produkt nenabízí v ČR žádná banka, ale jedna nebankovní společnost. Pokud se rozhodnete skutečně tento produkt využít, měli byste tak činit výhradně ve spolupráci s právníkem na Vaší straně a pokud jsou ve Vaší rodině dobré vztahy, tak rozhodně i společně s rodinou.
Australská hypotéka
Tato hypotéka do „exotické rodiny“ příliš nepatří. Jedná se o marketingově nazvaný produkt Hypoteční banky, u kterého platí, že čím více peněz si půjčíte, tím větší slevu na úrocích získáte. Tento produkt můžete sjednat i u nás.
Neamortizovaná hypotéka
V případě neamortizované hypotéky dlužník může, ale nemusí splácet jistinu hypotéky. Měsíční splátky tak mohou být oproti klasické amortizované hypotéce značně nižší. Na druhou stranu však samotná splátka jistiny zůstává až do uhrazení na bedrech dlužníka. Dříve nebo později je tedy nutno jistinu tak jako tak zaplatit.
Kombinovaná hypotéka
Pokud klient nesplácí jistinu hypotéky, může prostřednictvím pravidelných splátek realizovat alternativní investiční příležitosti. V praxi to vypadá tak, že klient u své hypotéky splácí jen úroky a průběžně investuje do vybraného spořicího produktu. Pokud se mu investiční příležitost zadaří, na závěr splatí jistinu hypotéky a dokonce mu ještě nějaká ta tisícovka zbude. V opačném případě ale může dojít k tomu, že „naspořené částky“ na splátku jistiny nebudou stačit. Produkt je tedy značně rizikový.
Vraťme se raději k tradičním hypotékám...
Hypotéky jsou levné a banky jsou v poskytování hypoték otevřené, takže klienti s pravidelným příjmem mají vysokou pravděpodobnost získání financování. U konzervativních klientů je v současné době z našeho pohledu nejlepším řešením fixovat úrokovou sazbu na 3 nebo 5 let. V případě aktivních a finančně vzdělaných klientů je možné při stávající úrovni nízkých sazeb a stabilitě mezibankovního trhu využít variabilní úrokové sazby.
Chcete poradit s výběrem hypotéky? Neváhejte nás kontaktovat