Financujete nemovitost hypotékou? Budete potřebovat odhad nemovitosti

Kupujete nemovitost a financování řešíte prostřednictvím hypotéky? V tom případě se bude banka ptát, jakou hodnotu daná nemovitost má. Určovat ji bude smluvní odhadce banky a při stanovování hodnoty se bude řídit danými postupy. Jak takové ocenění probíhá? Na jakou hodnotu se daná nemovitost oceňuje, co hraje roli při stanovení konečné částky a co vše je pro získání odhadu potřeba?

Financujete nemovitost hypotékou? Budete potřebovat odhad nemovitosti

Odhad tržní ceny

Každý žadatel o hypoteční úvěr musí kromě potvrzení své bonity doložit také odhad hodnoty nemovitosti, kterou bance nabízí jako zajištění hypotečního úvěru. Každá banka má svůj vlastní seznam odhadců zástav, z nichž si může klient vybírat, případně odhadce určí banka sama. Odhad musí vyhotovit smluvní odhadce, který působí v regionu, kde se nachází daná nemovitost.

Pozor na „vlastního“ odhadce

Každá banka stanoví postupy i samotným znalcům. Pokud si necháte vyhotovit odhad od někoho, s kým banka nespolupracuje, může se pak při schvalování úvěru vyskytnout problém. Pokud má klient k dispozici aktuální odhad zpracovaný v rámci jednání s jinou bankou, pak je někdy možné takový odhad použít, ale vždy je nutné se na tom s novou bankou nejprve dohodnout.

Obvyklá cena

Výsledkem znaleckého posudku bude stanovení tzv. obvyklé ceny nemovitosti. Jedná se o cenu, za kterou by bylo možné oceňovanou nemovitost bez problémů prodat. Tato definice dává znalcům prostor odhadnout hodnotu podle daného procesu banky. Pomocí tohoto údaje se pak stanoví maximální možná výše úvěru, kterou může žadatel získat.

Co hraje roli při stanovení ceny?

Důležitými ukazateli při stanovování tržní ceny jsou kromě stavu samotné nemovitosti především lokalita nemovitosti, dostupnost a občanské vybavení. Znalec při stanovování může vycházet z tzv. cenové mapy, kde si lze ověřit reálné ceny v dané lokalitě.

Co si připravit?

Aby se samotný proces schvalování hypotéky nijak neprodlužoval, je dobré mít připraveny všechny potřebné doklady pro vypracování tržního ocenění a také zpřístupnit nemovitost k provedení odhadu. Samotný odhad pak trvá několik dnů, zpravidla 5 – 14 pracovních dnů.

Potřebovat budete:

  • list vlastnictví,
  • projektovou dokumentaci,
  • snímek katastrální mapy,
  • nabývací tituly,
  • stavební povolení (jedná-li se o výstavbu).

Kolik za odhad zaplatím?

Cena odhadu se pohybuje v řádech tisíců korun, většinou jde o částku mezi třemi až pěti tisíci korunami. Cena za vypracování odhadu se odvíjí od typu nemovitosti, způsobu tržního ocenění, množství předaných podkladů a lokality.

Odhad nevyšel, jak potřebuji

Odhad ceny nemovitosti, který si nechávají zpracovávat banky, může být odhadcem vypracován na nižší hodnotu než kupní cena. Řešením je vypracování cenového odhadu dříve, než podepíšete rezervační smlouvu. Pokud vám odhad nevyšel tak, jak potřebujete, lze vždy s prodávajícím jednat o úpravě kupní ceny. Možností je samozřejmě také dofinancovat rozdíl ceny, který potřebujete, z vlastních či cizích zdrojů, případně dozajistit hypoteční úvěr jinou nemovitostí v rodině.

Připravte se dopředu a využijte služeb našich makléřů

V tomto případě se více než kdy jindy vyplatí obrátit se na odborníka - specialistu, který vám dokáže zpracovat nabídky od více bank a předloží nejvýhodnější řešení. Je to snadné. Sjednejte si schůzku ještě dnes a dozvíte se vše potřebné.

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Budoucnost hypotečních úroků: Co očekávat v roce 2025?

Závěr roku 2024 přináší do světa hypoték jistou stabilizaci – úrokové sazby se drží kolem pětiprocentní hranice, což signalizuje určitou vyváženost po turbulentním období vysokých sazeb. Co přinese rok 2025 a jaké faktory mohou ovlivnit vývoj...

Jak optimalizovat hypotéku po zavedení nových pravidel

S novými pravidly pro hypoteční úvěry, která vstoupila v platnost v září 2024, je důležité přistoupit k financování bydlení s jasnou strategií. V tomto článku vám ukážeme, jak optimalizovat svou hypotéku tak, abyste nejen ušetřili na nákladech, ale...

Nejlevnější hypotéka? Máte to ve svých rukou

Každý, kdo potřebuje hypotéku, se shání především po nejnižší úrokové sazbě. Málokdo si ale uvědomuje, že to, jak velkou cenu za půjčku na bydlení zaplatí, má vlastně ve svých rukou. Pojďme se společně podívat, co můžete sami udělat pro dosažení co...