Hladký průběh vyřízení hypotéky. Doporučíme vám jak na to!

Uvažujete o vlastním bydlení? Ačkoliv český hypoteční trh zažívá prudké turbulence, hypotéka je stále jednou z nejlepších možností pro financování koupě nemovitosti. Co vše je k vyřízení hypotečního úvěru potřeba? A jaké kroky podniknout předtím, než o něj vůbec zažádáte?

Jak na to, aby byla vaše žádost o hypotéku vyřízena rychle a kladně?

Snem většiny mladých rodin je „bydlet ve vlastním“. Přestože dosáhnout na hypoteční úvěr je po intervenci České národní banky obtížnější, počet žádostí o hypotéky roste. Jen za první čtvrtletí letošního roku banky poskytly 28 466 úvěrových produktů – ve stejném období loni jich bylo o čtvrtinu méně.

Dvakrát měř, jednou řež

První otázka je v zásadě jasná. Kolik peněz budete v rámci hypotečního úvěru od banky žádat? A jakou formu záruky poskytnete?

Tradiční zástava kupované nemovitosti se totiž komplikuje v případě družstevního bytu. Ten vlastní samozřejmě družstvo – a ručit jím tak nemůžete. V takovém případě se musíte poohlédnout po vhodné alternativě, platí ovšem zásada, že musí jít o nemovitost.

Při žádosti o hypoteční úvěr berte také v potaz, že o poskytnuté částce rozhodne až znalecký odhad ceny nemovitosti či nákladů na její výstavbu.

Důležitá je i doba, po jakou jste hypoteční úvěr ochotni splácet. Dle trvání pohledávky se totiž odvíjí výsledná výše úrokové sazby a tedy i konečná částka, kterou za hypotéku zaplatíte.

Jednání s bankou i úřady? Nezbytnost

Hypotečních produktů je na trhu nepřeberné množství a každý má svá specifika. Jednotlivé úvěry se liší nejen napříč bankovními institucemi, ale i v rámci portfolia jednotlivých bank. K tomu je třeba počítat s nejrůznějšími (a stále se měnícími) slevami, akcemi a různými požadavky na zákazníka. S jejich výběrem vám pomůže např. zkušený hypoteční broker.

Bonita – to je oč tu běží!

Nezbytným krokem k vysněnému bydlení je tzv. pre-scoring, tedy předhodnocení žadatele o úvěr. Jde o proces, během kterého banka posuzuje bonitu, tedy schopnost splácet své závazky.

Každá instituce má odlišná hodnotící kritéria, obecně ale platí, že dluhy, absence úspor a stálého zaměstnání jsou přítěží a bonitu významně snižují.

Nezapomeňte na příslušné podklady

Ať už plánujete novostavbu nebo koupi staršího bytu, návštěvě katastrálního úřadu se nevyhnete.

O nemovitosti (či plánech na výstavbu) chtějí bankovní instituce vědět první poslední – a ještě před poskytnutím kýženého finančního obnosu tak požadují výpis z katastru nemovitostí, kopii katastrální mapy, v případě koupě bytu či domu i kupní smlouvu a kopii návrhu na vklad do katastru nemovitostí. Obíhání úřadů se rozhodně nevyhnete.

Na kolik to vyjde?

Nezbytnou součástí žádosti o hypoteční úvěr je mj. znalecký odhad ceny nemovitosti, popř. nákladů na její stavbu. V případě koupě bytu či domu banka odhad vypracuje s realitním makléřem protistrany, u novostaveb zařídí ohodnocení budoucí nemovitosti sama.

Výsledná cena záleží na mnoha faktorech – vedle lokality a stavu realitního trhu se do hodnoty domu či bytu promítá i další plánovaná výstavba v okolí, stav objektu, popř. vzdálenost od průmyslové zóny nebo zemědělské výroby.

Konzultujte hypoteční úvěr s odborníkem

Před podepsáním smlouvy o hypotéce dokument důkladně pročtěte, na každou nejasnost se ptejte. S vaším podpisem se ze smlouvy stává závazek, který váš život ovlivní pro příštích několik desetiletí.

Nevíte, po které hypotéce sáhnout a z vyjednávání s úřady vám naskakují osypky? Domluvte si ZDARMA schůzku s hypotečním makléřem a zjistěte, který hypoteční úvěr je nevýhodnější právě pro vás!

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Budoucnost hypotečních úroků: Co očekávat v roce 2025?

Závěr roku 2024 přináší do světa hypoték jistou stabilizaci – úrokové sazby se drží kolem pětiprocentní hranice, což signalizuje určitou vyváženost po turbulentním období vysokých sazeb. Co přinese rok 2025 a jaké faktory mohou ovlivnit vývoj...

Jak optimalizovat hypotéku po zavedení nových pravidel

S novými pravidly pro hypoteční úvěry, která vstoupila v platnost v září 2024, je důležité přistoupit k financování bydlení s jasnou strategií. V tomto článku vám ukážeme, jak optimalizovat svou hypotéku tak, abyste nejen ušetřili na nákladech, ale...

Nejlevnější hypotéka? Máte to ve svých rukou

Každý, kdo potřebuje hypotéku, se shání především po nejnižší úrokové sazbě. Málokdo si ale uvědomuje, že to, jak velkou cenu za půjčku na bydlení zaplatí, má vlastně ve svých rukou. Pojďme se společně podívat, co můžete sami udělat pro dosažení co...