Mezi finančními odborníky sílí názory, že případnou hypotéku by si klient banky měl dobře promyslet. Papírové náklady na nemovitost těm skutečným totiž vůbec nemusí odpovídat. Kromě kupní ceny čeká na novopečeného majitele 4% daň z nabytí nemovitosti, další finance si uzme odměna notáři za úschovu, nejrůznější poplatky na katastru nemovitostí a také třeba úřední ověření kupní smlouvy a dalších dokumentů.
Realita může nepříjemně překvapit
Před pořízením nového domu či bytu nestačí mít jen finance na dorovnání hypotečního úvěru do kupní ceny. Ta se totiž od zástavní hodnoty nemovitosti může výrazně lišit – protože ale bankovní domy zajímá hodnota zástavy, stává se, že nemovitosti chtivý kupec musí rozdíl doplatit z vlastní kapsy. Často mu pak nezbývají finance na vybavení nové nemovitosti, nebo dokonce její rekonstrukci.
Kdo šetří, má za tři
Ostrou přípravu na hypotéku odstartujte co nejdříve – navzdory tomu, že o svém budoucím bydlení máte nanejvýš mlhavé představy. Dobrým, i když poněkud konzervativním krokem je založení stavebního spoření (ačkoliv dle posledních statistik jej má u nás zřízeno asi třetina obyvatel).
Tip na závěr: Uvažujete o hypotéce a chcete mít jistotu, že se na ni dobře připravíte? Prostudujte si e-book s 10 praktickými radami, jak zažádat o hypotéku!