Vývoj úrokových sazeb
Během září 2022 nabídkové úrokové sazby hypoték mírně poklesly. Neznamená to prakticky vůbec nic. Drobné změny o desetiny procentního bodu nemají při stávající úrovni sazeb žádný rozpoznatelný dopad.
Předposlední den měsíce září zasedala bankovní rada České národní banky. Výsledkem tohoto měnověpolitického jednání bylo ponechání klíčových úrokových sazeb na nezměněné úrovni.
Stejně jako na minulém zasedání členové bankovní rady hlasovali v poměru pět ku dvěma. Dva členové hlasovali pro zvýšení o 75 bps, ale byli přehlasováni pěti zbylými členy, kteří hlasovali pro ponechání sazeb beze změny.
Důvod k optimismu to ale není. Podle stávající prognózy ČNB očekává centrální banka další růst úrokových sazeb, především jako důsledek růstu cen energií. Prognóza hovoří o možném růstu inflace až na úroveň 20 % a pokud se tato úvaha ukáže správnou, obávám se, že nelze vyloučit ani další růst úrokových sazeb.
Objemy hypotečních úvěrů
Srpnová čísla zveřejněná Českou národní bankou prohlubují hypoteční zoufalství a pojmu "propad trhu" dodávají další, ještě výraznější odstín.
Tak špatná čísla trh zažil naposledy v lednu 2016. Srovnání s loňským, extrémně dobrým rokem není úplně fér. Ale nějaká zvrhlá potřeba sebemučení mi velí srovnání udělat. Meziroční pokles činí téměř 80 % a to opravdu bolí.
Zatím není důvod se domnívat, že zotavení trhu je za dveřmi. Resp. za dveřmi asi je, ale než k nim dojde a otevře je, musí nejprve projít temnou chodbou.
Ale tak, jako říkáme, že žádný strom neroste do nebe, stejně tak můžeme nyní říci, že žádná propast není bezedná. Have a nice flight...
Graf: Objemy poskytnutých hypotečních úvěrů v posledních dvou letech
(zdroj dat: ČNB)
Fixace úrokových sazeb
Změna trendu ve využití jednotlivých fixací je naprosto zjevná. Podíl dlouhých fixací nad 5 let klesá. Za stávajících vysokých úrokových sazeb se lidé nechtějí vázat na dlouhou dobu.
Naopak roste podíl kratších fixací. Pětileté fixace jsou zdaleka nejvyužívanější, ale vidíme i jasný růst fixací na jeden až tři roky.
Klienti, kteří si aktuální vysoké sazby fixují na více než pět let, zřejmě počítají s následným refinancováním během trvání fixace s využitím výkladu ČNB ve věci účelně vynaložených nákladů.
V této souvislosti ale musím zmínit, že v parlamentu leží návrh novely zákona o spotřebitelském úvěru, který, bude-li schválen, přinese změny do mimořádných splátek během trvání fixace úrokové sazby.
Více informací k tomuto tématu >>>ZDE<<<.
Tak, jak je novela navržena - t.j. strop ve výši 2 % z předčasně splacené částky - by to nebyla pro klienty v desetiletých fixacích žádná tragédie, ale přece jen by tyto náklady kouzlo dlouhé fixace s plánovaným předčasným refinancováním trochu zkazily.
Graf: podíl fixací nad pět let
(další grafy pro kratší i delší fixace naleznete v přiloženém dokumentu)
Informace uvedené v článku resp. ve připojeném souboru pdf lze volně využít.
Pokud data či citaci využijete, prosím o uvedení zdroje "GEPARD FINANCE" resp. "David Eim, místopředseda představenstva GEPARD FINANCE"
V případě potřeby upřesnění nějakých informací, poskytnutí podkladových dat pro využití v médiích apod. se lze obrátit na autora článku.
Autor článku:
David Eim
místopředseda představenstva
GEPARD FINANCE a.s.