Hypotéka a ručení jinou nemovitostí

Podmínky pro získání hypotečního úvěru se v posledních letech značně zpřísnily. Mnoho mladých lidí se proto potýká s komplikací, jak získat hypotéku bez vlastních našetřených financí. Řešením v takových případech může být ručení další nemovitostí. I tento postup má svá pravidla a dozajišťovat nelze úplně každou nemovitostí. V následujícím článku vám přinášíme informace o tom, jakou nemovitostí lze ručit a za jakých podmínek lze případně druhou nemovitost ze zástavy vyvázat.

Hypotéka a ručení jinou nemovitostí

Hypotéka jen s penězi či nemovitostí

Doba, kdy jste si v bance zažádali o 100% hypotéku a tu také získali, je definitivně pryč. Banky poskytují od dubna 2017 hypotéky jen do 90 % hodnoty nemovitosti. Zároveň platí omezení pro hypotéky mezi 80 a 90 %, které mohou činit jen 15 % objemu všech úvěrů poskytnutých během čtvrtletí. Pokud si v bance žádáte o hypotéku, měli byste mít našetřeno ideálně 20 % hodnoty nemovitosti. To je však pro mnoho žadatelů velký problém. Jak tedy získat hypotéku, i přesto, že nesplňujete výše zmíněnou podmínku?

Ručíte další nemovitostí

Řešením je možnost dozajištění hypotečního úvěru další nemovitostí. Jako nejvhodnější se často v těchto případech jeví nemovitost rodičů či dalších blízkých příbuzných. Celkové LTV (Loan tu Value – poměr výše úvěru k hodnotě zástavy) se tak počítá z hodnoty kupované nemovitosti a z hodnoty nemovitosti použité k dozajištění.

Příklad: Chcete si koupit dům za 3 mil. Kč, našetřené finance chcete využít k zaplacení daně a dovybavení domu, takže budete od banky žádat celou částku na jeho pořízení. K dozajištění využijete byt rodičů v hodnotě 2 mil. Kč. Výsledné LTV je 60 % (3 mil. Kč/5 mil. Kč).

Spočítejte si, kolik budete platit

Zajímá vás, jak by vypadala vaše měsíční splátka nebo jakou úrokovou sazbu byste platili? Zadejte si parametry vaší hypotéky do hypoteční kalkulačky a hned zjistíte,kolik byste platili při konkrétní výši hypotečního úvěru.

Jakou nemovitostí lze ručit?

V ideálním případě je k dozajištění hypotečního úvěru využit byt či dům. Objekty určené k podnikání banky jako zástavu neakceptují. Pokud byste chtěli použít k dozajištění pozemek či rekreační objekt (chatu, chalupu), můžete narazit na komplikaci. V dané situaci hodně záleží na podmínkách dané banky, která úvěr poskytuje. Některé banky akceptují k dozajištění rekreační objekty, které jsou koncipovány k trvalému bydlení a splňují k takovému účelu všechny podmínky. Jiné banky jsou v daném ohledu nekompromisní a pozemek či objekt rekreačního typu k danému účelu nepřijímají. Proto je dobré hypotéku řešit s odborníkem, který spolupracuje se všemi bankami a bude vám schopný vyjednat ty nejlepší možné podmínky.

Vše si pořádně promyslete

Dozajištění hypotečního úvěru další nemovitostí je záležitost, která by se v žádném případě neměla brát na lehkou váhu. Pokud se k podobnému kroku chystáte, měli byste si být vědomi rozsahu celé situace, včetně případných rizik, která tento krok přináší. Především byste měli počítat s tím, že pokud se nepokusíte nemovitost ze zástavy vyvázat, bude v zástavě po celou dobu splácení úvěru. V případě nesplácení úvěru se pak část rizika přenáší na další členy rodiny. Proto je také vhodné dopředu ověřit, jak by banka v takovém případě postupovala.

Vyvázat lze až po letech splácení

Ve většině případů vám banky poskytnou možnost druhou nemovitost z vašeho hypotečního úvěru vyvázat. Zpravidla lze nemovitost vyvázat ve chvíli, kdy výše nesplacené hypotéky klesne na předem určenou hodnotu nemovitosti (nejčastěji 70 - 80 %). Záleží však vždy na rozhodnutí banky, zdali vám vyvázání umožní. Výjimkou jsou případy, kdy jsou opakovaně problémy s včasnou úhradou splátek, při poklesu cen nemovitostí na trhu či při neplnění smluvně sjednaných podmínek ze strany klienta.

Další možností, jak nemovitost ze zástavy vyvázat, je při dalším refinancování hypotéky, kdy nové bance nabídnete k zástavě pouze jednu nemovitost.

Financování hypotékou

Zvažujete koupi vlastní nemovitosti? Pokud chcete mít jistotu, že financování proběhne hladce a v pořádku, obraťte se na odborníky, kteří vám s vyřízením hypotečního úvěru pomohou. Sjednejte si schůzku s naším hypotečním makléřem a dozvíte se vše potřebné.

 

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Budoucnost hypotečních úroků: Co očekávat v roce 2025?

Závěr roku 2024 přináší do světa hypoték jistou stabilizaci – úrokové sazby se drží kolem pětiprocentní hranice, což signalizuje určitou vyváženost po turbulentním období vysokých sazeb. Co přinese rok 2025 a jaké faktory mohou ovlivnit vývoj...

Jak optimalizovat hypotéku po zavedení nových pravidel

S novými pravidly pro hypoteční úvěry, která vstoupila v platnost v září 2024, je důležité přistoupit k financování bydlení s jasnou strategií. V tomto článku vám ukážeme, jak optimalizovat svou hypotéku tak, abyste nejen ušetřili na nákladech, ale...

Nejlevnější hypotéka? Máte to ve svých rukou

Každý, kdo potřebuje hypotéku, se shání především po nejnižší úrokové sazbě. Málokdo si ale uvědomuje, že to, jak velkou cenu za půjčku na bydlení zaplatí, má vlastně ve svých rukou. Pojďme se společně podívat, co můžete sami udělat pro dosažení co...