Vyplatí se brát hypotéku teď, když sazby rostou?
Rozhodně ano. Hypotéka není pouze o úrokových sazbách, ale především o budování majetku. Je však otázkou, zda je klient pro banku dostatečně bonitní.
Je výhodnější kratší nebo delší doba splatnosti?
Z mého pohledu je výhodnější nezatěžovat rodinný rozpočet velkou splátkou. Může nastat situace, kdy se vaše finanční situace zhorší a vy nebudete schopni úvěr v dané výši splácet.
(změna zaměstnání, přírůstek do rodiny, nutnost jiných investic, apod.)
Doporučuji délku splatnosti nastavit na co nejdelší období a finanční rezervu rozumně investovat. V případě potřeby můžete později finance využít například na doplacení celé hypotéky dříve.
Na jak dlouhé období je výhodná fixace úrokové sazby?
Kratší fixace má z pravidla nižší úrokovou sazbu, delší fixace je zpravidla o něco dražší.
Pokud je pro vás lepší dlouhodobá jistota a máte napjatý rozpočet, je pro vás výhodnější volit delší fixaci. Vyhnete se tím možným komplikacím v případě nárůstu sazby.
Kratší doba fixace je naopak vhodná pro ty, kteří mají z pravidla vyšší stabilní příjmy a nárůst sazeb by je zásadně neovlivnil.
Inflace není vždy náš nepřítel
V okamžiku, kdy si peníze půjčujeme je inflace náš přítel.
Pro zjednodušení: Pokud si momentálně půjčím dlouhodobě peníze s úrokem 3% ročně a průměrná roční inflace bude také 3%, pak mám dlouhodobě půjčené peníze zdarma!
Pojištění schopnosti splácet – ano či ne?
Banky často nabízejí klientům nižší úrokovou sazbu, když si u nich sjednají toto pojištění. Osobně ale tuto otázku řeším s klientem individuálně s ohledem na jeho finanční a životní situaci, ve které se nachází, je mnoho možností pojištění i mimo banku poskytující hypoteční úvěr. Sleva na úrocích nemusí být s ohledem na výši pojistky vždy výhodná.
V případě, že si sjednáváte hypotéku na výstavbu rodinného domu, nebo na větší rekonstrukci, doporučuji vám navýšit rozpočet i hypotéku alespoň o 15 - 20 %
Důvodů je hned několik. V průběhu stavby (rekonstrukce) se rozhodnete pro dražší materiál, nebo jednoduše cena původního materiálu na trhu vzroste.
Praxe je taková, že mnoha klientům základní rozpočet nevystačí. V tomto případě se schválené „navýšené“ finance využijí.
U většiny bank dnes máte možnost nedočerpat schválenou hypotéku až o zmiňovaných 20% a to bez jakýchkoliv sankcí.
Základní % roční sazba není hlavní ukazatel
Doporučuji vám se zaměřit na tzv. RPSN. Jedná se o roční procentuální sazbu nákladů, ta zohledňuje všechny náklady spojené s poskytnutím úvěru – mohou to být například náklady na pojištění, vedení účtu, správu úvěru, výpisy apod.
Držte si finanční rezervy
Je důležité, abyste do hypotéky nedávali úplně všechny vaše naspořené finance.
Udržujte si rezervy na neočekáváné výdaje. Může přijít jakákoliv neočekávaná životní situace a můžete se na nějakou dobu dostat do problémů se splácením vašich závazků.
Na závěr
Vzít si hypotéku je pro každého z nás velký životní krok nejen k vlastnímu bydlení ale je to také závazek na několik desítek let.
Ráda vám ve výběru vhodné banky pomohu vše vyřídíme společně, aby pro vás tento zásadní krok byl příjemný a mohli jste se místo starostí těšit na nový domov.
Budu se na vás těšit ať na osobní schůzce, telefonickém rozhovoru nebo on-line.
Autor článku:
Veronika Onderčaninová
majitel franšízy | hypoteční makléř
vázaný zástupce GEPARD FINANCE a.s.tel.: +420 724 088 482
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.