Možnosti financování koupě pozemku
Na trhu existuje nespočet možností, jak pozemek pro výstavbu domu financovat. Nejvýhodnější variantou je úvěr ze stavebního spoření a hypoteční úvěr. Jejich poskytnutí je ovšem podmíněno skutečností, že jde o pozemek, který má statut stavebního pozemku. Ztrácíte se? Nevadí. Stavebním pozemkem rozumíme pozemek, k němuž bylo vydáno stavební povolení, anebo byl pro finální výstavbu určen územním rozhodnutím. Pokud by šlo o nestavební pozemek, mohou být se sjednáváním úvěru nemalé komplikace. Na tomto místě je také důležité uvědomit si, že v případě nestavebního pozemku půjde o úvěr s vyššími úroky. Nestavebním pozemkem pak rozumíme například ornou půdu, rekreační oblast či pastvinu. Pro potřeby tohoto článku ale budeme dále pracovat se stavebním pozemkem, na němž má do budoucna vyrůst vaše vysněné bydlení.
Jak doložit bance účel pozemku?
- Využití pozemku můžete doložit platným stavebním povolením.
- Jako prokazatelný doklad slouží též územní souhlas nebo existence regulačního či územního plánu, ze kterého je možné účel pozemku vyčíst.
- Bance můžete také předložit vyjádření stavebního úřadu.
Různé podmínky u různých bank
Pokud bance doložíte účel pozemku, jste teprve na počátku celé cesty, na jejímž konci vás čeká vysněný hypoteční úvěr na pozemek. Podmínky se v jednotlivých bankách citelně liší a některé z nich si dokonce stanovují omezující kritéria, mezi něž patří například velikost pozemku a jeho výměra nebo maximální výše hypotéky. Připravte se také na to, že za hypotéku na pozemek se budete muset něčím zaručit. A i zde vás mohou překvapit omezující podmínky – například co se zástavní hodnoty LTV týče.
Hypotéka na pozemek i stavbu u jedné nebo vícero bank?
Při hodnocení jednotlivých variant vás zřejmě nejednou napadlo, zda vyřídit hypotéku na pozemek a stavbu u jedné banky, či v této souvislosti oslovit vícero bankovních domů. Pokud uvažujete o dvou hypotékách u různých bankovních domů, můžete tak teoreticky učinit. To ovšem za předem jasných a poměrně přísných podmínek. Sjednat si hypotéku na pozemek u jedné a na výstavbu u druhé banky lze, pokud vlastníte např. jinou vhodnou nemovitostí, která poslouží jako zástava. Běžně se ale hypotéka na pozemek i výstavbu realizuje u jedné banky, protože klient jinou nemovitostí nedisponuje a banka rozdělení hypotéky nepřipustí.
Pro více informací neváhejte kontaktovat hypoteční specialisty z Gepard Finance.