Hypotéka s pracovní smlouvou na dobu určitou. Dosáhnete na ni?

Rok 2015 pokořil všechny dosavadní hypoteční rekordy. Enormní množství uzavřených hypoték, stejně jako jejich objem, řadí loňský rok k těm bezkonkurenčně nejúspěšnějším v celé hypoteční historii. Zájem o hypotéky byl podpořen nebývale nízkými sazbami, stejně jako jejich dostupností. O hypoteční úvěr lze dnes již zažádat třeba i s pracovní smlouvou na dobu určitou.

Hypotéka s pracovní smlouvou na dobu určitou. Dosáhnete na ni?

Řada bank smlouvu na dobu určitou nepovažuje za překážku. I zde ovšem existují určitá omezení. Většinou se hodnotí, jak dlouho už smlouva trvá, zda a kolikrát už byla prodloužena, jak dlouho ještě bude trvat, nebo v jakém oboru pracujete.

Pracovní smlouva na dobu určitou neznamená automaticky stopku

Pracovní smlouvy na dobu určitou se stávají stále populárnější. Zaměstnavatelům totiž umožňují snáze řešit nadbytečné kapacity v podniku. Řada osob se ovšem mylně domnívá, že právě tento typ pracovní smlouvy je jakousi pomyslnou stopkou při žádosti o hypoteční úvěr. Ve skutečnosti se ovšem nejedná o nikterak závažnou komplikaci, s níž by si hypoteční makléři nedokázali poradit. Vždy ovšem záleží na konkrétní bance, ale i samotném zaměstnavateli, u něhož je klient zaměstnán.

Pojďme se společně podívat, jak na pracovní smlouvy s dobou určitou nahlížejí tuzemské banky a jaká pravidla pro tyto hypotéky platí.

Co banka, to odlišný přístup

Při hodnocení bonity zájemce o hypotéku, který je zaměstnán na dobu určitou, postupují banky odlišně. Některé banky považují tento typ pracovní smlouvy za okrajové kritérium při hodnocení bonity klienta, jiné zase přikládají typu smluv velký význam. Vždy tedy záleží na tom, kterou banku s žádostí o hypotéku oslovíte.

Důvody, proč některé banky přikládají pracovním smlouvám větší význam, jsou poměrně logické. Pracovní historie i samotná smlouva jsou totiž pomocnými vodítky při odhadu, zda je příjem klienta stabilní a zda je možné s ním počítat i do budoucna. Při hodnocení bonity klienta tak může právě typ pracovního úvazku mnohé napovědět.

Přísná pravidla i specifické podmínky

Existují určité podmínky, které je potřeba při žádosti o úvěr dodržovat. Obecně platí, že banky hypotéku neschválí žadateli, jež je zaměstnán na dobu určitou a zároveň se nachází ve zkušební nebo výpovědní době.

Některé banky naopak vyžadují, aby pracovní smlouva trvala alespoň 3 měsíce a do jejího vypršení několik dalších měsíců zbývalo. Většina bank také požaduje při poskytování hypoték délku pracovního poměru na dobu určitou 12 měsíců.

Mnohé zároveň trvají na tom, aby byl pracovní poměr v době žádosti o hypotéku už alespoň jedenkrát obnoven. Velkou váhu banky přikládají i samotnému zaměstnavateli, regionální známosti podniku, ale třeba i pozici a oboru, v němž klient působí.

Komplikace, které mohou nastat

Banky bývají obezřetnější, pokud o hypotéku žádají dva spolužadatelé a oba mají pracovní smlouvy na dobu určitou. V takovém případě musí alespoň jeden z žadatelů prokázat, že mu byla pracovní smlouva minimálně jednou prodloužena.

Pokud také máte u svého zaměstnavatele první smlouvu na dobu určitou se splatností kratší než 12 měsíců, bude cesta k získání hypotečního úvěru poměrně komplikovaná a nejistá.

Jestliže si nejste jistí, zda podmínky pro získání hypotéky splňujete, obraťte se s dotazem na hypotečního makléře společnosti Gepard Finance.

Chcete nejnižší úrokovou sazbu?

Gepard s kalkulačkou

Zjistěte, jak výhodná může být vaše hypotéka pomocí hypoteční kalkulačky

 

  

 

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Jak optimalizovat hypotéku po zavedení nových pravidel

S novými pravidly pro hypoteční úvěry, která vstoupila v platnost v září 2024, je důležité přistoupit k financování bydlení s jasnou strategií. V tomto článku vám ukážeme, jak optimalizovat svou hypotéku tak, abyste nejen ušetřili na nákladech, ale...

Nejlevnější hypotéka? Máte to ve svých rukou

Každý, kdo potřebuje hypotéku, se shání především po nejnižší úrokové sazbě. Málokdo si ale uvědomuje, že to, jak velkou cenu za půjčku na bydlení zaplatí, má vlastně ve svých rukou. Pojďme se společně podívat, co můžete sami udělat pro dosažení co...

Kratší fixace na vzestupu. Co to znamená pro vaši hypotéku?

V posledních měsících dochází na hypotečním trhu k zajímavému trendu: banky stále častěji preferují kratší fixace úrokových sazeb. Pětileté fixace, dříve běžné, pomalu ustupují a místo nich nastupují tříleté, a dokonce i roční fixace. Pojďme se...