Hypotéka s proměnlivou sazbou nebo fixní? Přinášíme vám srovnání výhod a nevýhod!

Fixní nebo proměnlivá sazba – toť otázka! Vsadit na jistotu a optimální dobu fixace nebo zariskovat a doufat, že to vyjde? Hypoteční makléři z Gepard Finance poodhalí tajemství fixních i variabilních sazeb. Poradí vám, jak se rozhodovat v roce 2015.

Hypotéka s proměnlivou sazbou nebo fixní? Přinášíme vám srovnání výhod a nevýhod!

Fixní vs. variabilní – v čem je rozdíl?

Jak již samotný název sazeb napovídá, v případě fixní sazby je výše úroků fixována na určité hodnotě, která nesmí být ze strany banky ani klienta pozměněna. U plovoucích sazeb úrok fixován není, banka s ním tedy může hýbat dle libosti a vývoje na trhu. Klient se ovšem těmto pohybům musí – chtě nechtě přizpůsobit. Plovoucí sazba, někdy též označována jako sazba variabilní, vychází z tzv. sazby PRIBOR (Prague InterBank Offered Rate - v překladu Pražská mezibankovní nabídková sazba), kterou konkrétní banka navýší o vlastní marži.

Náš tip: Chcete se dočíst o variabilní sazbě hypoték více? Rozklikněte článek o variabilní hypotéce!

vypocet

Výhody a nevýhody variabilní sazby

Výhody plovoucí sazby spočívají v možné úspoře finančních prostředků, k níž může dojít tehdy, klesne-li sazba na nízkou úroveň. Kromě toho u hypotéky s variabilní sazbou dochází také k rychlejšímu splacení jistiny úvěru oproti hypotéce s fixním úrokem. Obecně je tento typ sazby doporučován pro hypotéky s extrémně dlouhou dobou splatnosti. Nevýhodou je ovšem určitá nejistota a vysoké riziko. Sazba se totiž může vyhoupnout na vyšší úroveň, než kdyby se klient rozhodl pro fixaci. Pro tento případ je tedy dobré mít určité finanční rezervy a uzavřené správně nastavené pojištění proti neschopnosti splácet.

Výhody a nevýhody fixní sazby

Mezi základní výhody patří pochopitelně stálost úrokové sazby a zejména pak měsíčních splátek, stejně jako fixace úroků v případě změn na hypotečním trhu. Zároveň také odpadá nutnost sledovat vývoj hypotečního trhu a úrokových sazeb. Nevýhody jsou v tomto případě jasně odvoditelné. Na rozdíl od hypotéky s variabilní sazbou, je v zde počáteční jistina splácena po delší dobu. Pokud by navíc na trhu došlo k většímu snížení sazeb, klientovi zůstane sazba fixovaná na původní úrovni, která může tu stávající citelně převýšit.

Pro jaký způsob se rozhodnout?

V současné době (rok 2015) nelze vidět ve variabilních sazbách příliš velký potenciál. Sazba PRIBOR je momentálně na velmi nízké úrovni (0,22 %) a banky z pochopitelných důvodů nehodlají svou marži v nejbližší době obětovat. Proto je vhodnější sázet na fixní sazbu. Fixní sazby hypotečních úvěrů začínají v současné době na neuvěřitelných 1,59 %, což je číslo, které se v historii hypoték doposud neobjevilo. Chcete-li se dozvědět o výhodných sazbách hypoték více, neváhejte nás kontaktovat. 

 

Sdílejte článek