Jak získat hypotéku? Splácejte nanečisto a našetřte si

Pořídit si vlastní bydlení je pro mnohé z nás bez hypotečního úvěru prakticky nemožné. Česká národní banka (ČNB) postupně zavedla požadavky a limity, které však získání úvěru na bydlení mnohým žadatelům značně ztěžují. Jedna z nejzásadnějších změn, kterou ČNB zavedla, je zavedení hranice pro poměr mezi výší úvěru a hodnotou zastavené nemovitosti (ukazatel LTV). Jednoduše řečeno, pokud chcete hypoteční úvěr, musíte mít našetřeny vlastní finance nebo ručit další nemovitostí. Proto na nic nečekejte, na hypotéku začněte šetřit co nejdříve.

Jak získat hypotéku? Splácejte nanečisto a našetřte si

Šetřím na hypotéku

Jednou z možností, jak získat hypotéku, je našetřit alespoň 10 %, ideálně však 20 % z hodnoty kupované nemovitosti. Pokud jste přesvědčeni o tom, že byste zvládli splácet hypotéku a brzdí vás pouze nedostatek hotovosti, začněte bezodkladně spořit.

Na hypoteční kalkulačce si jednoduše spočítáte, kolik vás bude stát měsíční splátka při konkrétní výši hypotečního úvěru. Pak už jen stačí každý měsíc cvičně odkládat částku rovnající se očekávané splátce na spořící účet. Jednak vám díky tomu rychle porostou úspory, především si ale ověříte, jak zvládáte platební morálku se sníženými příjmy.

Odkládejte více než musíte

Pokud během pár měsíců zjistíte, že bez problémů zvládáte odkládat celou částku měsíční splátky, v dalším kroku se pokuste navýšit své měsíční úspory alespoň o 20 %. Odkládat tak budete 120 % očekávané měsíční splátky. I přesto, že se jedná o poměrně náročný úkol, především pokud již platíte každý měsíc nájem, věřte, že vám takto úspory porostou opravdu velmi rychle. Navíc vám to pomůže připravit rezervu a zjistit, jak dokážete vyjít s penězi, které vám zůstanou po zaplacení splátky a případných dalších výdajů.

Mějte našetřenu rezervu

Je dobré mít našetřenou také finanční rezervu, kde sáhnete v případě, že by došlo k nějaké neočekávané situaci. Doporučuje se mít naspořenu krátkodobou finanční rezervu ve výši tříměsíčních nákladů rodiny. Peníze je pak dobré uložit do takového finančního produktu, ze kterého je lze okamžitě a bez sankcí vybrat, ideálně nějaká forma spořícího účtu.

Nezapomínejte na životní pojištění

Pokud již splácíte hypoteční úvěr, je téměř nutností zřízení životního pojištění, které by mělo pokrýt hypotéku v případě nenadálé události, která by vám znemožnila pokračovat ve splácení úvěru.

Hypotéka bez našetřených úspor

Druhou možností, jak otevřít dveře k vlastnímu bydlení, je zástava další nemovitostí. Častým řešením se proto v případech, kdy si zájemci o hypotéku nestačili našetřit potřebnou sumu, stává zástava bytu či domu např. rodičů nebo prarodičů. Celkové LTV se pak počítá jak z hodnoty kupované nemovitosti, tak z hodnoty nemovitosti použité k dozajištění.

Potřebujete pomoci s hypotékou?

Zvažujete koupi vlastní nemovitosti? Pokud chcete mít jistotu, že financování proběhne hladce a v pořádku, obraťte se na odborníky, kteří vám s vyřízením hypotečního úvěru pomohou. Sjednejte si schůzku s naším hypotečním makléřem a dozvíte se vše potřebné.

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Budoucnost hypotečních úroků: Co očekávat v roce 2025?

Závěr roku 2024 přináší do světa hypoték jistou stabilizaci – úrokové sazby se drží kolem pětiprocentní hranice, což signalizuje určitou vyváženost po turbulentním období vysokých sazeb. Co přinese rok 2025 a jaké faktory mohou ovlivnit vývoj...

Jak optimalizovat hypotéku po zavedení nových pravidel

S novými pravidly pro hypoteční úvěry, která vstoupila v platnost v září 2024, je důležité přistoupit k financování bydlení s jasnou strategií. V tomto článku vám ukážeme, jak optimalizovat svou hypotéku tak, abyste nejen ušetřili na nákladech, ale...

Nejlevnější hypotéka? Máte to ve svých rukou

Každý, kdo potřebuje hypotéku, se shání především po nejnižší úrokové sazbě. Málokdo si ale uvědomuje, že to, jak velkou cenu za půjčku na bydlení zaplatí, má vlastně ve svých rukou. Pojďme se společně podívat, co můžete sami udělat pro dosažení co...