Kontejnerové domy jako cesta k dostupnějšímu bydlení

Asi každého, kdo bydlel někdy v nájmu, napadaly stejné myšlenky. Má smysl platit každý měsíc nájem za byt, který mi nikdy nebude říkat pane? Není výhodnější místo nájemného umořovat hypotéku na vlastní bydlení? Jenže pořízení bytu či domu je finančně náročnou disciplínou, ve které nemůže uspět každý. A tak není žádným překvapením, že rostoucí ceny nemovitostí nutí stále více Čechů přemýšlet nad alternativními způsoby bydlení. Velké oblibě se těší kontejnerové domy, na jejichž pořízení lze u vybraných bank čerpat hypoteční úvěr.

hypotéky budou dražší

Jak se žije v kontejnerovém domě?

Když se před pár lety začaly objevovat zprávy o lidech, kteří si své bydlení vytvořili z vyřazených kontejnerů původně využívaných v lodní přepravě, možná si nejeden z nás ťukal na čelo. Dnes je bydlení v kontejnerových domech jednou z hojně využívaných forem alternativního bydlení. Stavba se vytváří z několika bloků, přičemž je možné použít i větší množství kontejnerů a vytvořit různě dispozičně řešené bydlení. Kontejnery lze navíc stohovat na sebe, takže lze postavit i vícepatrový dům. Kontejnery lze různě polohovat, otáčet, upravovat jejich tvar i velikost. Ve spolupráci se zkušeným architektem tak můžete postavit v podstatě libovolný typ rodinného domu.

Dům jako každý jiný

Pokud vás nyní napadá, jak vlastně takový dům postavený z kontejnerů vypadá, možná budete naší odpovědí mírně zaskočeni. Konstrukce může být vybavena klasickou šikmou střechou s dřevěnou konstrukcí, může být doplněna o tepelnou izolaci a různé druhy povrchové úpravy fasády. Kontejnerový dům tak po dokončení nemusíte vůbec rozeznat od rodinných domů postavených z tradičních stavebních materiálů.

Bydlení hotové již za několik týdnů

Kromě ceny je další předností této alternativní formy bydlení rychlost realizace. V případě, že vám bude kontejnerový dům na klíč vyrábět některá ze specializovaných firem, můžete se do nového bydlení nastěhovat již za několik málo týdnů. Jen nezapomínejte na to, že jakmile budete mít své bydlení pevně spojeno se zemí betonovou deskou či pomocí betonových pilot, bude dům klasifikovaný jako pevná stavba a tudíž na jeho výstavbu potřebujete stavební povolení.

Kontejnerové domy a hypotéka

Pořízení kontejnerového domu, který budete využívat k trvalému bydlení, lze u vybraných bank financovat hypotečním úvěrem. Dům však musí být pevně spojen se zemí. Tím, že jsou tyto domy napojeny na inženýrské sítě a se zemí bývají nejčastěji spojeny pomocí betonového pásu, desky či betonových patek, splňují základní podmínky pro získání účelové hypotéky a většina bank je akceptuje jako plnohodnotnou zástavu. Do zástavy však lze bance nabídnout také stavební pozemek, případně jinou nemovitost. I v takovém případě je možné dosáhnout na financování hypotečním úvěrem.

Poraďte se s hypotečním specialistou

Hypoteční specialista vám pomůže s výběrem vhodného financování a probere s vámi veškeré vaše možnosti. Je to jednoduché. Sjednejte si schůzku s naším hypotečním makléřem a dozvíte se vše potřebné.

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Jak optimalizovat hypotéku po zavedení nových pravidel

S novými pravidly pro hypoteční úvěry, která vstoupila v platnost v září 2024, je důležité přistoupit k financování bydlení s jasnou strategií. V tomto článku vám ukážeme, jak optimalizovat svou hypotéku tak, abyste nejen ušetřili na nákladech, ale...

Nejlevnější hypotéka? Máte to ve svých rukou

Každý, kdo potřebuje hypotéku, se shání především po nejnižší úrokové sazbě. Málokdo si ale uvědomuje, že to, jak velkou cenu za půjčku na bydlení zaplatí, má vlastně ve svých rukou. Pojďme se společně podívat, co můžete sami udělat pro dosažení co...

Kratší fixace na vzestupu. Co to znamená pro vaši hypotéku?

V posledních měsících dochází na hypotečním trhu k zajímavému trendu: banky stále častěji preferují kratší fixace úrokových sazeb. Pětileté fixace, dříve běžné, pomalu ustupují a místo nich nastupují tříleté, a dokonce i roční fixace. Pojďme se...