Koupě nemovitosti a skryté vady. Jak postupovat a na co máte nárok?

Dvakrát měř, jednou řež. Pořekadlo, které se při koupi nemovitosti vyplatí mít na paměti. Před tím než podepíšete kupní smlouvu, měli byste být seznámeni s celkovým stavem nemovitosti včetně případných závad. Ne vždy je však realita taková. Často se stává, že si noví majitelé některých vad nevšimnou ani rok po zakoupení nového domu či bytu. Jejich oprava pak může stát desítky či stovky tisíc. Od roku 2014 máte možnost reklamovat skryté vady do 5 let od uzavření kupní smlouvy. Jak v takovém případě postupovat a co je považováno za skrytou vadu?

Koupě nemovitosti a skryté vady. Jak postupovat a na co máte nárok?

Co je skrytá vada

Faktické vady (nikoliv právní vady) lze rozdělit na vady zjevné a skryté. Zjevné vady jsou takové, které lze objevit při běžné prohlídce nemovitosti či bezprostředně po jejím převzetí. Skrytými vadami se rozumí vady, které v době předání nemovitosti již existovaly, ale zjistitelné se stanou, respektive v plné míře se projeví, až později.

Jak dlouho od koupi mohu reklamovat?

Přijetím nového občanského zákoníku (1. ledna 2014) došlo k výraznému posílení práv kupujících ve vztahu k případným skrytým vadám na kupované nemovitosti. Zatímco dříve bylo možné vady na nemovitosti reklamovat pouze do 6 měsíců od jejího zakoupení, nově může kupující reklamaci uplatnit až do 5 let od nákupu. Odpovědnost za vady ve vlastnostech převáděné nemovitosti nese prodávající, bez ohledu na to, zda o jejich existenci v okamžiku prodeje věděl či nevěděl.

Záruka vs. odpovědnost za vady

Často se stává, že si lidé zaměňují pětiletou odpovědnost za vady se zárukou. Záruka je dvouletá a obvykle ji poskytují developeři na nové domy a byty. Prodávající tak kupujícímu ručí za to, že si nemovitost po určitou dobu uchová vlastnosti, které měla při prodeji. Vztahuje se na mnohem širší okruh vad včetně těch, které během záruční doby teprve vzniknou. Záruka však dle občanského zákoníku není samozřejmostí a kupující si ji musí s prodávajícím smluvně dohodnout.

Našel jsem skrytou vadu. Jak postupovat?

Pokud nový majitel v pětileté lhůtě objeví na své nemovitosti vady, měl by je bez zbytečného odkladu oznámit prodávajícímu. Ideální je, pokud svůj nárok může opřít o odborný posudek. Pokud je reklamace oprávněná, může kupující žádat, aby předchozí majitel nedostatky opravil na své náklady nebo může požadovat slevu z kupní ceny. V případě, že je vada tak závažná, že kvůli ní nelze v nemovitosti bydlet, může nový majitel odstoupit od kupní smlouvy a žádat vrácení peněz.

Nejčastější skryté vady:

  • chybně instalovaný kontaktní zateplovací systém,

  • zatékání do nemovitosti,

  • statické problémy konstrukcí střech či nosných částí domů,

  • špatně zateplené šikminy střech, tepelné mosty a srážení vody v minerální vatě,

  • špatná hydroizolace.

Co nelze reklamovat?

Reklamovat nelze věci, které byly již při samotné koupi na hranici své životnosti.

Technický posudek

Předejít komplikacím můžete, pokud necháte nemovitost ještě před jeho koupí prověřit odborným pracovníkem a necháte si vystavit technický posudek. Odpovědnosti za vady se prodávající nemůže zbavit ani v případě, že je ve smlouvě uvedená formulace typu „kupující byl seznámen s technickým stavem nemovitosti“. Podobné formulace jsou v kupní smlouvě zbytečné, protože prodávajícího nezbavují odpovědnosti za vady.

Kupujete nemovitost?

Koupě vlastní nemovitosti je zásadní rozhodnutí. Proto se od začátku vyplatí jednat s odborníky. Neváhejte nás kontaktovat a probrat možnosti financování hypotékou. Sjednejte si schůzku zdarma s naším hypotečním specialistou a dozvíte se více.

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Budoucnost hypotečních úroků: Co očekávat v roce 2025?

Závěr roku 2024 přináší do světa hypoték jistou stabilizaci – úrokové sazby se drží kolem pětiprocentní hranice, což signalizuje určitou vyváženost po turbulentním období vysokých sazeb. Co přinese rok 2025 a jaké faktory mohou ovlivnit vývoj...

Jak optimalizovat hypotéku po zavedení nových pravidel

S novými pravidly pro hypoteční úvěry, která vstoupila v platnost v září 2024, je důležité přistoupit k financování bydlení s jasnou strategií. V tomto článku vám ukážeme, jak optimalizovat svou hypotéku tak, abyste nejen ušetřili na nákladech, ale...

Nejlevnější hypotéka? Máte to ve svých rukou

Každý, kdo potřebuje hypotéku, se shání především po nejnižší úrokové sazbě. Málokdo si ale uvědomuje, že to, jak velkou cenu za půjčku na bydlení zaplatí, má vlastně ve svých rukou. Pojďme se společně podívat, co můžete sami udělat pro dosažení co...