Koupě nemovitosti jedině s úschovou kupní ceny

Koupě či prodej nemovitosti je administrativně složitá záležitost, ve které hlavní roli hrají peníze. Zásadní otázka vzniká při úhradě kupní ceny. Budoucí majitel se bude zdráhat vyplatit peníze prodávajícímu, dokud nebude v katastru uveden jako nový vlastník. Prodávající nebude chtít zapsat kupujícího jako vlastníka, dokud nedostane zaplaceno. Tuto složitou situaci v praxi elegantně vyřeší složení kupní ceny do úschovy třetí osobě. Kde si lze úschovu zřídit, jaký je mezi jednotlivými úschovami rozdíl a na co si dát pozor?

Koupě nemovitosti jedině s úschovou kupní ceny

Když nastanou při koupi nemovitosti komplikace

Při převodu nemovitosti vstupují do určitého rizika obě strany, kupující i prodávající. Riziko pro kupujícího může nastat v situaci, kdy uhradí kupní cenu na účet prodávajícího při podpisu kupní smlouvy, nebo bezprostředně poté. K zápisu vlastnictví však nedojde z důvodu formální chyby v kupní smlouvě či v návrhu na vklad. Prodávající nemusí být ochoten odstranit chybu a může se zdráhat vrátit kupní cenu. Riziko může vzniknout také prodávajícímu. V situaci, kdy je vlastnické právo přepsáno, avšak kupující odmítá zaplatit sjednanou cenu.

Koupě nemovitosti vždy s úschovou

Právě složení kupní ceny do úschovy třetí osobě eliminuje tato a další rizika. Kupující složí peníze do úschovy po podpisu kupní smlouvy. Ta se vloží na katastr nemovitostí a zahájí se přepis nemovitosti. Prodávající má v době vkladu kupní smlouvy jistotu, že kupující peníze má a jsou již na cestě k němu. Kupující drží peníze v bezpečí úschovy, dokud není vlastníkem nemovitosti. Jakmile se jím stane, oznámí se tato informace správci úschovy a ten odešle peníze prodávajícímu.

Advokátní úschova

Úschova peněz u advokáta je v praxi asi nejvíce využívaným způsobem úschovy kupní ceny. Každý advokát, který vykonává praxi, musí být registrován u České advokátní komory a můžete si ho vyhledat v seznamu advokátů a koncipientů. Jistotu v hladký průběh úschovy kupní ceny by měla zvýšit také skutečnost, že advokáti musí mít uzavřeno ze zákona pojištění profesní odpovědnosti ve výši nejméně 5 000 000 Kč. Čím vyšší částka pojištění, tím vyšší jistota, že jakýmkoli možným pochybením ze strany advokáta nepřijdete o vaše peníze.

Cena za poskytnutí úschovy je smluvní a každý advokát si ji stanovuje sám. Často bývá cena součástí komplexního balíku služeb spojených s vyřízením celé realitní transakce.

Notářská úschova

Alternativou advokátní úschovy je úschova kupní ceny u notáře. Notářská komora spravuje seznam notářů a také ti musí být na svou činnost ze zákona pojištěni. I v tomto případě platí, že jde o pojištění odpovědnosti za škodu vzniklou v souvislosti s činností notáře, nikoliv za škodu způsobenou úmyslně, tj. např. zpronevěrou svěřených peněz. Notářská úschova stojí většinou více než ta advokátní, protože cenu za své služby mají notáři pevně stanovenou zákonem.

Bankovní úschova

Pokud se rozhodnete využít úschovu v bance, většina bankovních ústavů má úschovní účty zahrnuty do svého běžného portfolia služeb. Smlouvy se obvykle nazývají smlouva o jistotním účtu či vázaném účtu. Cena za bankovní úschovu se pohybuje zpravidla od 0,2 do 0,3 % z výše uschované částky. Banky pro tento poplatek stanovují také min. a max. částku, zpravidla od 5000 Kč do 20 000 Kč.

Výhodou bankovní úschovy je jistota plynoucí z dobré značky a pověsti, kterou má banka na trhu vybudovanou. Nevýhodou bývá menší flexibilita v možnostech bankovních úředníků změnit něco ve smlouvě, stejně jako nemožnost úschovy listin (kupní smlouva a návrh na vklad kupní smlouvy).

Úschova u realitní kanceláře

Pokud jste ještě donedávna nakupovali či prodávali nemovitost prostřednictvím realitní kanceláře, bylo běžnou praxí, že vám byly nabídnuty také právní služby a úschova peněz. Od března 2020 se v souvislosti se začátkem účinnosti zákona o realitním zprostředkování situace mírně změnila. Poskytování úschov je sice makléřům i nadále povoleno, zákon však stanuje přesné podmínky:

  • realitní makléř nesmí provedení úschovy kupní ceny aktivně nabízet,

  • úschova může být zprostředkována u advokátů, notářů či bank,

  • realitní úschovu kupní ceny může makléř sám sjednat pouze v případě, že o to bude výslovně a z vlastní iniciativy klienta požádán,

  • smlouva o úschově kupní ceny musí být písemná,

  • pro složení peněz vztahujících se k jedné realitní transakci musí být vždy vyčleněn zvláštní bankovní účet,

  • s penězi klienta svěřenými do úschovy nesmí makléř disponovat.

Zákon má za cíl zvýšit kvalitu služeb a zavedením přísných regulačních pravidel pro peněžní úschovu provozovanou realitními kancelářemi zajistit větší ochranu klientů a jejich finančních prostředků.

Financování hypotékou

Zvažujete koupi vlastní nemovitosti? Pokud chcete mít jistotu, že financování proběhne hladce a v pořádku, obraťte se na odborníky, kteří vám s vyřízením hypotečního úvěru pomohou. Sjednejte si schůzku s naším hypotečním makléřem a dozvíte se vše potřebné.

 

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Budoucnost hypotečních úroků: Co očekávat v roce 2025?

Závěr roku 2024 přináší do světa hypoték jistou stabilizaci – úrokové sazby se drží kolem pětiprocentní hranice, což signalizuje určitou vyváženost po turbulentním období vysokých sazeb. Co přinese rok 2025 a jaké faktory mohou ovlivnit vývoj...

Jak optimalizovat hypotéku po zavedení nových pravidel

S novými pravidly pro hypoteční úvěry, která vstoupila v platnost v září 2024, je důležité přistoupit k financování bydlení s jasnou strategií. V tomto článku vám ukážeme, jak optimalizovat svou hypotéku tak, abyste nejen ušetřili na nákladech, ale...

Nejlevnější hypotéka? Máte to ve svých rukou

Každý, kdo potřebuje hypotéku, se shání především po nejnižší úrokové sazbě. Málokdo si ale uvědomuje, že to, jak velkou cenu za půjčku na bydlení zaplatí, má vlastně ve svých rukou. Pojďme se společně podívat, co můžete sami udělat pro dosažení co...