Kupujete nemovitost se zástavním právem? Doporučíme, jak na to

Sen o vlastním bydlení si mnoho z nás splní díky hypotečnímu úvěru či úvěru ze stavebního spoření. Koupě bytu či domu na hypotéku se tak stává naprosto běžnou formou pořízení nemovitosti. Jak ale postupovat v případě, že je kupovaná nemovitost již zatížena hypotékou?

Kupujete nemovitost se zástavním právem? Doporučíme, jak na to

Proč se zřizuje zástavní právo?

Zástavní právo je způsob zajištění úvěru. Banka půjčí vlastníkovi peníze na koupi domu či bytu a splacení úvěru si zajistí zřízením zástavního práva na nemovitosti. Tím si banka pojistí, že o peníze nepřijde ani v případě, že by dlužník svůj dluh (hypoteční úvěr) nesplatil. Zástavní právo se zřizuje zástavní smlouvou. V ní si strany ujednají, co je zástavou a pro jaký úvěr se zástavní právo zřizuje.

Kupuji nemovitost se zástavním právem

Koupě nemovitosti, která je zatížena zástavním právem, není v dnešní době nikterak výjimečnou situací. Především je důležité správně domluvit postup úhrady kupní ceny a nezapomenout do smlouvy zahrnout ustanovení o možnosti odstoupení od smlouvy pro případ, že zástavní právo z nějakého důvodu nakonec nebude vymazáno.

Jak postupovat?

Prodávající by vám měl zprostředkovat potvrzení z banky o výši úvěru váznoucího na nemovitosti, abyste měli jistotu, že je v kupní smlouvě vše dobře stanoveno.

Jako kupující máte dvě možnosti, jak postupovat při koupi nemovitosti, která je již zatížena hypotečním úvěrem.

1/ Převzetí stávající hypotéky

Prodávající se dohodne s kupujícím, že převezme danou nemovitost i se stávající hypotékou. Pokud kupující souhlasí, banka si prověří jeho bonitu a odsouhlasí převzetí hypotéky. Hypotéku kupující převezme a pokračuje ve splátkách jako předchozí majitel. Hypotéka se přebírá s původní úrokovou sazbou a veškerými smluvními podmínkami. Na vázaný účet dále kupující složí částku odpovídající rozdílu mezi dohodnutou prodejní cenou a nesplacenou částkou hypotéky. Daná nemovitost se následně na katastru nemovitostí přepíše na nového majitele a peníze budou uvolněny na účet prodávajícího. Zástavní právo na nemovitost zůstává stále ve prospěch banky.

2/ Stávající hypotéku vyplatíte novou hypotékou

Ne všechny banky vám umožní převzít stávající hypotéku. Kupující má však možnost uzavřít s bankou novou smlouvu. Zájemce o úvěr požádá banku o hypoteční úvěr a doloží veškeré požadované dokumenty. Zvolenou hypotéku zajistí pořizovanou nemovitostí. Zástavní právo banky, u které si kupující hypotéku sjednává, se zapíše na katastr jako druhé v pořadí. Banka kupujícího povolí čerpání úvěru bance prodávajícího, převodem peněz mezi bankami dojde k úplnému splacení hypotéky. Banka prodávajícího vystaví potvrzení o zániku pohledávky, to se následně vloží na katastr nemovitostí a původní zástavní právo bude vymazáno, nové bude zapsáno jako první v pořadí.

Vyplatí se jednat s odborníky

Vždy se vyplatí zaplatit si služby vlastního právního zástupce, který vám ověří, že je ve smlouvách vše správně ujednáno.

S financováním vám pomůže specialista, který vypracuje nabídky více bank a ušetří tak spoustu času s vyřizováním hypotečního úvěru. Obraťte se na nás – hypoteční makléře GEPARD FINANCE. Stačí si sjednat schůzku a dozvíte se vše potřebné.

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Jak optimalizovat hypotéku po zavedení nových pravidel

S novými pravidly pro hypoteční úvěry, která vstoupila v platnost v září 2024, je důležité přistoupit k financování bydlení s jasnou strategií. V tomto článku vám ukážeme, jak optimalizovat svou hypotéku tak, abyste nejen ušetřili na nákladech, ale...

Nejlevnější hypotéka? Máte to ve svých rukou

Každý, kdo potřebuje hypotéku, se shání především po nejnižší úrokové sazbě. Málokdo si ale uvědomuje, že to, jak velkou cenu za půjčku na bydlení zaplatí, má vlastně ve svých rukou. Pojďme se společně podívat, co můžete sami udělat pro dosažení co...

Kratší fixace na vzestupu. Co to znamená pro vaši hypotéku?

V posledních měsících dochází na hypotečním trhu k zajímavému trendu: banky stále častěji preferují kratší fixace úrokových sazeb. Pětileté fixace, dříve běžné, pomalu ustupují a místo nich nastupují tříleté, a dokonce i roční fixace. Pojďme se...