Česká národní banka (ČNB) začala výrazněji regulovat poskytování hypoték již v roce 2016, kdy znemožnila sjednávání takzvaných 100% hypoték. Dva roky poté formou dalších doporučení omezila banky při posuzování bonity žadatelů o hypotéku. Šlo o stanovení maximální meze parametrů DTI neboli poměru celkové výše dluhů k výši ročních příjmů a DSTI, který udává poměr mezi výší měsíčních splátek úvěrů a výší měsíčního příjmu. Ekonomika zasažená pandemií koronaviru si ale v roce 2020 vyžádala zrušení obou limitů i zmírnění požadavku na maximální poměr výše úvěru a hodnoty zástavy (LTV).
ČNB nicméně nyní dospěla k závěru, že úvěrové standardy byly až příliš uvolněny a trhu by mohlo hrozit přehřátí. Letos v listopadu s platností od dubna 2022 tak bankovní rada ČNB uvedené ukazatele opět zpřísnila a poprvé tak využila své nové zákonné pravomoci regulovat trh hypotečními úvěry prostřednictvím ukazatelů LTV, DTI a DSTI. Dosud se totiž jednalo „pouze“ o doporučení, která vlastně nebyla pro banky závazná, byť se jimi vždy řídily.
Příznivější podmínky pro mladé
Zákon o České národní bance stanoví odlišné, příznivější podmínky pro žadatele o hypotéku, kteří jsou mladší 36 let. V případě žadatelů žijících v manželství nebo registrovaném partnerství stačí, aby alespoň jeden z nich zatím nedosáhl věku 36 let.
Od 1. dubna příštího roku platí, že ukazatel DTI nesmí přesáhnout hodnotu 8,5 (u žadatelů mladších 36 let 9,5). Žadatel o hypotéku by tak neměl dlužit více než 8,5násobek, respektive 9,5násobek svého čistého ročního příjmu. Maximální úroveň DSTI může činit 45 % (u žadatelů mladších 36 let 50 %). Při příjmu 40 tisíc korun měsíčně je tak možné splácet maximálně 18 000, respektive 20 000 korun. Do tohoto limitu se ale musejí vejít veškeré další případné splátky jiných úvěrů, kde je třeba brát v úvahu i kreditní karty. LTV se vrací zpět na 80 % (u žadatelů mladších 36 let 90 %).
Banka nesmí poskytnout hypotéku v případě, že by byla překročena horní hranice byť jen jediného z ukazatelů LTV, DTI nebo DSTI. „Zákon nicméně připouští porušení těchto limitů v ojedinělých případech, kdy odůvodní jejich poskytnutí z hlediska zajištění jejich návratnosti, a to u úvěrů v objemu odpovídajícímu maximálně pěti procentům celkové produkce hypoték v předešlém kalendářním čtvrtletí,“ říká David Eim, místopředseda představenstva Gepard Finance.
Příklad ilustrující efekt limitů poměrových ukazatelů platných od 1. 4. 2022
Dvoučlenná domácnost s celkovým příjmem 60 000 Kč hodlá financovat koupi bytu v hodnotě 6 800 000 Kč. Předpokládaná splatnost hypotečního úvěru je 30 let, úroková sazba 3,8 % p. a.
Žadatelé nemají další úvěrové závazky.
Limit LTV:
Požadované vlastní zdroje: 1 360 000 Kč (680 000 Kč pro žadatele mladší 36 let)
Maximální možná výše hypotečního úvěru: 5 440 000 Kč (6 120 000 Kč pro žadatele mladší 36 let)
Limit DSTI:
Maximální možná splátka: 27 000 Kč (30 000 Kč pro žadatele mladší 36 let)
Maximální dostupná výše úvěru: 5 790 000 Kč (6 430 000 Kč pro žadatele mladší 36 let)
Limit DTI:
Maximální možná výše úvěru: 6 120 000 Kč (6 840 000 Kč pro žadatele mladší 36 let)
Nejvýznamnější omezení: Minimálně pětinu ze svého
V uvedeném ilustrativním příkladu se jako největší omezení ukazuje limit stanovený parametrem LTV. „Požadavek na vlastní zdroje bude pro zájemce o hypotéku více limitujícím faktorem než ukazatele DTI/DSTI,“ domnívá se David Eim a připomíná, že dvaceti nebo deseti procenty vlastních úspor to nekončí. Další stovky tisíc korun snadno spolkne zařízení bytu, případně rekonstrukce.
Limity DTI a DSTI však mohou být značně omezující pro samožadatele nebo žadatele již zadlužené. Pro rodiny s více dětmi ale zásadní omezení nevzniká. „Rodina je většinou již limitována vlastními náklady na domácnost odvozenými od počtu osob. Poměrové ukazatele příjmů a zadlužení tak pro žadatele se dvěma a více dětmi zpravidla nehrají roli, protože ze všeho nejdřív většinou musejí projít sítem při obvyklém posuzování bonity bankou,“ vysvětluje David Eim.
Jak se limity D(S)TI uplatní při refinancování?
Omezení ukazatelů poměru příjmů a zadlužení se neuplatní při refinancování hypotéky. Nové pravidlo by tedy nemělo klientům komplikovat přechod k jiné bance, pokud jim ta stávající nabídne na konci fixace nevýhodnou úrokovou sazbu. Na rozdíl od dřívějška ale není stanovena žádná tolerance navýšení hypotéky. Zákon říká, že limity DTI/DSTI se nevztahují na hypotéku poskytnutou na splacení jedné nebo více hypoték zajištěných stejnou nemovitostí, pokud výše nové hypotéky nepřekračuje součet zůstatků jistin úvěrů, které mají být splaceny.
O společnosti Gepard Finance
GEPARD FINANCE jsou specializovanou makléřskou firmou, která působí na trhu 19 let. Jejím hlavním oborem činnosti je poradenství v oblasti hypotečních úvěrů a kompletní zpracování úvěrových a pojišťovacích produktů. Profesionální makléři svým klientům zdarma zajišťují hypotéky, úvěry ze stavebního spoření a pojištění. V současné době disponuje franšízová síť GEPARD FINANCE 100 funkčními obchodními místy, čímž je zajištěna snadná dostupnost a obsluha klientů po celé České republice i na Slovensku. GEPARD FINANCE se v roce 2011 staly největší hypotečně-makléřskou firmou v ČR. Společnost je zakládajícím členem Asociace hypotečních makléřů a držitelem značky kvality „FÉR hypotéka“.
Kontakty
David Eim
e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
tel.: +420 736 613 311
https://www.gpf.cz/