Pozdní přiznání k dani z nemovitosti nebo jejího nabytí: Jaké sankce vám hrozí?

Pravidelná platba daně z nemovité věci je každoročním evergreenem drtivé většiny vlastníků bytu či domu. Její výše se počítá z velikosti dané stavby, zásadní roli hraje lokalita, ve které se nemovitost nachází. Základem pro výpočet je přiznání k dani z nemovité věci; to se poprvé podává v okamžiku, kdy majitel nemovitost nabude (koupí či jejím dostavěním), další podání je namístě v případě, že proběhne významnější úprava – včetně rozšíření či přidání staveb na daném pozemku. Majitelé, kteří nepodají přiznání v termínu, se mohou „těšit“ na sankce.

Vyvarujte se pokuty za pozdní přiznání k dani z nemovitosti.

Konec ledna není jen obdobím lyžařských radovánek, ale i termínem, kdy je potřeba na finanční úřad doručit přiznání k dani z nemovité věci. Do 31. ledna jej musíte podat v případech, kdy u nemovitosti (dle rétoriky finančního úřadu) „došlo ke změně situace, určující výměru daně“. Tedy v okamžik, kdy:

  • samotnou nemovitost rozšíříte či jinak upravíte (to platí i v případě bytových jednotek),
  • provedete změny v inženýrských sítích,
  • upravíte, postavíte nebo zbouráte další přístavby na pozemku (garáž, stodolu).

Řádně vyplněné přiznání podáváte na pobočku finančního úřadu, pod kterou daná nemovitost spadá. Úředníci majiteli následně vyměří daň s termínem splatnosti 31. května daného roku. U výměry překračující hranici 5 000 Kč můžete splátku rozložit; pět tisíc zaplatíte do konce května, zbytek do 31. listopadu.

Pokuty se mohou lišit

Pokud přiznání k dani z nemovitosti nepodáte včas, má finanční úřad pravomoc udělit vám pokutu. Její výše činí 0,05 % ze stanovené daně a o stejnou hodnotu naskakuje každým dnem, kdy s podáním příslušného dokumentu otálíte.

Maximální výše pokuty nesmí přesáhnout 5 % z vypočítaného daňového základu, popř. nemůže být vyšší než 300 000 Kč. Platí také, že pokud je pokuta nižší než 200 Kč, úřad vám ji po podání přiznání promine.

Shovívavost úředníků není neomezená – a pokud přiznání nepodáte ani po oficiálním vyzvání, výše sankcí se automaticky zvedne na 500 Kč. Další penále pak bude růst zmíněnou rychlostí o 0,05 % ze stanovené daně za každý den opoždění.

Koho se daň z nemovitosti netýká?

Úhrada daně z nemovitosti má své výjimky; netýká se majitelů rozestavěných staveb, vyhnou se jí nájemci družstevních bytů a držitelé průkazu ZTP či ZTP/P. I v takovém případě se ale povinnosti podat přiznání k dani z nemovitosti nevyhnete; jen skrze něj totiž můžete uplatit svůj nárok na osvobození od daně.

Potřebujete pomoci s vyplněním formuláře přiznání k dani z nemovitosti? Napište nám! Domluvte si hned teď bezplatnou schůzku a přenechte starosti s byrokracií na nás.

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Budoucnost hypotečních úroků: Co očekávat v roce 2025?

Závěr roku 2024 přináší do světa hypoték jistou stabilizaci – úrokové sazby se drží kolem pětiprocentní hranice, což signalizuje určitou vyváženost po turbulentním období vysokých sazeb. Co přinese rok 2025 a jaké faktory mohou ovlivnit vývoj...

Jak optimalizovat hypotéku po zavedení nových pravidel

S novými pravidly pro hypoteční úvěry, která vstoupila v platnost v září 2024, je důležité přistoupit k financování bydlení s jasnou strategií. V tomto článku vám ukážeme, jak optimalizovat svou hypotéku tak, abyste nejen ušetřili na nákladech, ale...

Nejlevnější hypotéka? Máte to ve svých rukou

Každý, kdo potřebuje hypotéku, se shání především po nejnižší úrokové sazbě. Málokdo si ale uvědomuje, že to, jak velkou cenu za půjčku na bydlení zaplatí, má vlastně ve svých rukou. Pojďme se společně podívat, co můžete sami udělat pro dosažení co...