V očích velké části veřejnosti je životní pojištění nadbytečnou položkou, která zatěžuje rodinný rozpočet a nepřináší žádný užitek. Životní pojistka přitom neoperuje jen se smrtí pojištěnce. Vztahuje se i na úrazy, dlouhodobější onemocnění a trvalou invaliditu. Představuje oporu pro případ nenadálé životní situace a především zajišťuje, abychom v důsledku zdravotních problémů o zastavenou nemovitost nepřišli.
Životní pojistka – záruka nižších úroků
Mnohé banky poskytnutí hypotečního úvěru podmiňují – kromě pojištění samotné nemovitosti – i uzavřeným životního pojištěním. Životní pojistku požadují zejména u starších žadatelů a lidí se slabým bonitním hodnocením. Nevyhnete se jí ani v případě, že žádáte o hypotéku s vysokou hodnotou LTV.
Životní pojistka je ale i pádným argumentem při vyjednávání o výši úrokové sazby. Klient se životním pojištěním má vyšší šanci dosáhnout nižšího úroku než ten, kdo o pojistce nechce ani slyšet. Nejste si ve vyjednávání s bankou jistí? Požádejte naše zkušené hypoteční makléře – zdarma!
Kdy uzavřít životní pojištění?
Životní pojištění je v mnoha případech rozumnější uzavřít dříve, než o hypoteční úvěr požádáte. Kalkulace výše pojistky se odvíjí především od zdravotního stavu a věku klienta – a v případě, že o hypotéku požádáte po čtyřicítce, mohou vás pojišťovny označit za nepojistitelné. Životní pojistku lze rozšířit i o pojištění neschopnosti splácet.
Jakou životní pojistku zvolit?
Portfolia pojišťoven nabízí hned několik druhů životních pojistek. Nejobvyklejším je rizikové životní pojištění – tedy takové, které kryje případné úmrtí. Další dvě běžné životní pojistky jsou kapitálová a investiční.
Kapitálová životní pojistka kombinuje pojištění se spořením, a kromě krytí běžných rizik nabízí i vyplácení určitého obnosu v důchodovém věku. Zhodnocení investované částky zaručuje tzv. technická úroková míra.
Zejména v podnikatelské sféře je oblíbená investiční životní pojistka. Na rozdíl od kapitálového pojištění může klient výši investovaných prostředků měnit – tzv. rezervotvornou část pojistky tak může přizpůsobit svým aktuálním podmínkám a možnostem.
S životní pojistkou krok vedle neuděláte. Zajímají vás i další tipy, se kterými konečně získáte svou vysněnou nemovitost? Stáhněte si e-book 15 kroků k lepšímu bydlení!