RPSN ve světle nové zákonné úpravy: Je stále správným vodítkem pro srovnávání úvěrů?

Roční procentní sazba nákladů (RPSN) je pojmem, který většina z nás asi dobře zná. Pokud se však začneme zajímat o to, co nám tento údaj přesně říká, budeme asi trochu tápat. Vzhledem k tomu, že RPSN je v současnosti kvůli novému zákonu o spotřebitelském úvěru stále důležitější, bude dobré se na tento termín podívat blíže.

RPSN ve světle nové zákonné úpravy: Je stále správným vodítkem pro srovnávání úvěrů?

Již před novelou zákona o spotřebitelském úvěru jste mohli slyšet informaci, že při porovnávání jednotlivých nabídek hypoték není důležité vzít v úvahu jen úrokovou sazbu. K dalším důležitým věcem patří všechny finanční náklady, jako jsou poplatky, pojištění a podobně.

RPSN musí nyní banky zveřejňovat povinně

Důležité je, že před platností nového zákona neměly banky a hypoteční společnosti povinnost zveřejňovat RPSN například u úvěrů malého rozsahu a hypotečních úvěrů. V typickém případě banky a finanční instituce dříve uváděly roční procentní sazbu nákladů pouze u neúčelových, spotřebitelských nebo předhypotečních úvěrů.

Věděli jste, že RPSN udává procentuální podíl z dluhu, který má povinnost spotřebitel zaplatit za jeden rok v souvislosti se správou, splátkami a dalšími výdaji spojenými s účtem a jeho čerpáním?

Poskytovatelé úvěrů jsou nyní povinni uvádět veškeré údaje ve smlouvě, a to tak, aby to z ní byl schopen vyčíst i naprostý laik. Spotřebitel by tak měl po přečtení smluvních podmínek získat zcela jasnou představu, kolik za úvěr zaplatí.

Součástí RPSN jsou například také poplatky za ocenění nemovitosti, zpracování úvěru, ověření podpisu, správu úvěru nebo vedení účtu.

Cena není jediným kritériem

V případě reklamy musí banky klientům sdělit také tzv. ilustrativní RPSN. Tato veličina dokáže zájemci o úvěr ukázat, jak se mohou při případném růstu úrokové sazby zvýšit náklady celkové. Zákon při porušení informační povinnosti banky postihuje – pokud poskytovatel klientovi výši RPSN vůbec nesdělí, má nárok pouze na REPO sazbu vyhlášenou Českou národní bankou v době uzavření smlouvy o úvěru.

Důležité je však nezapomenout, že RPSN není jediné vodítko, kterým byste se měli při výběru půjčky řídit. Zohlednit byste vždy měli, od koho si půjčujete a jaké vám nabízí podmínky a služby. Dobrým signálem je i způsob, jakým instituce komunikuje a jak k vám jako ke klientovi přistupuje.

Novela zákona sice pozici spotřebitele posiluje, stále se však vyplatí nechat si při výběru hypotéky doporučit od odborníka, specialisty. Neváhejte, konzultace v Gepard Finance jsou bezplatné!

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Budoucnost hypotečních úroků: Co očekávat v roce 2025?

Závěr roku 2024 přináší do světa hypoték jistou stabilizaci – úrokové sazby se drží kolem pětiprocentní hranice, což signalizuje určitou vyváženost po turbulentním období vysokých sazeb. Co přinese rok 2025 a jaké faktory mohou ovlivnit vývoj...

Jak optimalizovat hypotéku po zavedení nových pravidel

S novými pravidly pro hypoteční úvěry, která vstoupila v platnost v září 2024, je důležité přistoupit k financování bydlení s jasnou strategií. V tomto článku vám ukážeme, jak optimalizovat svou hypotéku tak, abyste nejen ušetřili na nákladech, ale...

Nejlevnější hypotéka? Máte to ve svých rukou

Každý, kdo potřebuje hypotéku, se shání především po nejnižší úrokové sazbě. Málokdo si ale uvědomuje, že to, jak velkou cenu za půjčku na bydlení zaplatí, má vlastně ve svých rukou. Pojďme se společně podívat, co můžete sami udělat pro dosažení co...