Souběžné vlastnictví nemovitostí je staré tisíce let. Od úsvitu civilizace jej řešily nejrůznější zákonné úpravy, nejinak tomu není ani dnes. Nejnovější úprava majetkových poměrů vůči jedné věci se nachází v několik let starém občanském zákoníku, konkrétně ve čtvrtém oddílu. A hned první paragraf se vyjadřuje jasně: Nikdo nemůže být nucen ve spoluvlastnictví setrvat.
To ovšem neznamená, že by se odcházející spoluvlastník svého podílu musel vzdát. Je-li to možné, bývalý spoluvlastník si svůj díl zkrátka „odnese“ s sebou. V případě bytových domů se podobné situace často řeší rozdělením na bytové jednotky a jejich přiřknutí různým majitelům.
Takovou situaci ostatně upřednostňuje i zákon. Co si ale počít v situaci, kdy je předmětem majetkového sporu byt nebo rodinný dům?
Rozděl a panuj
Nejméně bolestivým způsobem je vyplacení nebo jiné vypořádání se s bývalým spoluvlastníkem. Ne vždy je to ale možné. Jedna ze stran může žádat (pro stranu druhou) nepřiměřenou náhradu, roli hrají také emoce a vyhrocené vztahy.
Nedokáží-li se spoluvlastníci na zrušení vlastnictví dohodnout, přichází ke slovu soudní proces. Zažitým standardem je poukázání problematického dílu nemovitosti zbývajícím majitelům. Součástí soudního rozhodnutí bývá zpravidla i stanovení finančního vyrovnání, na které má bývalý spoluvlastník nárok.
Poslední možnost? Veřejná aukce
Celá situace se komplikuje v případě, že stávající majitelé nemovitosti na díl někdejšího spoluvlastníka nemají peníze.
Ze zákona je totiž nutné přihlédnout i k tomu, zda jsou spoluvlastníci, kterým má být podíl majetku přikázán do vlastnictví, dostatečně solventní. Jednoduše řečeno: Je nutné prokázat buď dostatek prostředků pro odkup, nebo notářsky ověřený příslib jejich poskytnutí.
A pokud není dostatečný obnos k dispozici nebo stávající majitelé podíl bývalého spoluvlastníka odmítají? Pak přichází ke slovu veřejná dražba. Nezřídka se tak spolumajitelem nemovitosti stane fyzická či právnická osoba s úplně odlišnými zájmy. A spory se rozhoří nanovo…
Vyřešte spoluvlastnictví se ctí
Týká se podobná situace i vás? Chcete se zbavit vlastnického podílu v nemovitosti, ale nevíte, jak na to?
Rádi vám s vaším břemenem pomůžeme. Domluvte si ještě dnes s našimi odborníky a zjistěte, jak se rychle a se ziskem zbavit majetkového podílu nemovitosti!