Spoluvlastnictví nemovitosti: Co dělat, když se jej chcete zbavit?

Jste vy a vaši sourozenci majiteli rodinného domu? Nebo jsou ve hře i obchodní partneři? Spoluvlastnictví nemovitosti je v České republice rozšířeným jevem – a často spolu dva a více majitelů žije pod jednou střechou. Co když se ale vlastníci nepohodnou a jeden z nich se svého podílu chce vzdát?

Vypořádejte se se spoluvlastnictvím se ctí!

Souběžné vlastnictví nemovitostí je staré tisíce let. Od úsvitu civilizace jej řešily nejrůznější zákonné úpravy, nejinak tomu není ani dnes. Nejnovější úprava majetkových poměrů vůči jedné věci se nachází v několik let starém občanském zákoníku, konkrétně ve čtvrtém oddílu. A hned první paragraf se vyjadřuje jasně: Nikdo nemůže být nucen ve spoluvlastnictví setrvat.

To ovšem neznamená, že by se odcházející spoluvlastník svého podílu musel vzdát. Je-li to možné, bývalý spoluvlastník si svůj díl zkrátka „odnese“ s sebou. V případě bytových domů se podobné situace často řeší rozdělením na bytové jednotky a jejich přiřknutí různým majitelům.

Takovou situaci ostatně upřednostňuje i zákon. Co si ale počít v situaci, kdy je předmětem majetkového sporu byt nebo rodinný dům?

Rozděl a panuj

Nejméně bolestivým způsobem je vyplacení nebo jiné vypořádání se s bývalým spoluvlastníkem. Ne vždy je to ale možné. Jedna ze stran může žádat (pro stranu druhou) nepřiměřenou náhradu, roli hrají také emoce a vyhrocené vztahy.

Nedokáží-li se spoluvlastníci na zrušení vlastnictví dohodnout, přichází ke slovu soudní proces. Zažitým standardem je poukázání problematického dílu nemovitosti zbývajícím majitelům. Součástí soudního rozhodnutí bývá zpravidla i stanovení finančního vyrovnání, na které má bývalý spoluvlastník nárok.

Poslední možnost? Veřejná aukce

Celá situace se komplikuje v případě, že stávající majitelé nemovitosti na díl někdejšího spoluvlastníka nemají peníze.

Ze zákona je totiž nutné přihlédnout i k tomu, zda jsou spoluvlastníci, kterým má být podíl majetku přikázán do vlastnictví, dostatečně solventní. Jednoduše řečeno: Je nutné prokázat buď dostatek prostředků pro odkup, nebo notářsky ověřený příslib jejich poskytnutí.

A pokud není dostatečný obnos k dispozici nebo stávající majitelé podíl bývalého spoluvlastníka odmítají? Pak přichází ke slovu veřejná dražba. Nezřídka se tak spolumajitelem nemovitosti stane fyzická či právnická osoba s úplně odlišnými zájmy. A spory se rozhoří nanovo…

Vyřešte spoluvlastnictví se ctí

Týká se podobná situace i vás? Chcete se zbavit vlastnického podílu v nemovitosti, ale nevíte, jak na to?

Rádi vám s vaším břemenem pomůžeme. Domluvte si ještě dnes s našimi odborníky a zjistěte, jak se rychle a se ziskem zbavit majetkového podílu nemovitosti!

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Budoucnost hypotečních úroků: Co očekávat v roce 2025?

Závěr roku 2024 přináší do světa hypoték jistou stabilizaci – úrokové sazby se drží kolem pětiprocentní hranice, což signalizuje určitou vyváženost po turbulentním období vysokých sazeb. Co přinese rok 2025 a jaké faktory mohou ovlivnit vývoj...

Jak optimalizovat hypotéku po zavedení nových pravidel

S novými pravidly pro hypoteční úvěry, která vstoupila v platnost v září 2024, je důležité přistoupit k financování bydlení s jasnou strategií. V tomto článku vám ukážeme, jak optimalizovat svou hypotéku tak, abyste nejen ušetřili na nákladech, ale...

Nejlevnější hypotéka? Máte to ve svých rukou

Každý, kdo potřebuje hypotéku, se shání především po nejnižší úrokové sazbě. Málokdo si ale uvědomuje, že to, jak velkou cenu za půjčku na bydlení zaplatí, má vlastně ve svých rukou. Pojďme se společně podívat, co můžete sami udělat pro dosažení co...