Zákon, který od prosince 2016 nahrazuje ten z roku 2010, dopadá na celý sektor poskytování a zprostředkování spotřebitelských úvěrů. Norma zavádí jednotu pravidel pro všechny subjekty na trhu, což jistě přivítají zejména spotřebitelé.
Tip: zajímá vás praktický dopad novely na samotné produkty nové povinnosti poskytovatelů? Čtěte!
Kromě dohledu samotného bude mít centrální banka v gesci také nelegální poskytování úvěrů. Změny tak postihnou mimo jiné i lichvářské společnosti. Za nelegální úvěrování bude firmám, ale také jednotlivcům hrozit až dvacetimilionová pokuta.
Zprostředkovatelé: Kdo je kdo?
Novinky přímo ovlivní trh nejen ze strany spotřebitele a poskytovatele úvěrů, ale samozřejmě i sektor zprostředkovatelů spotřebitelských úvěrů. Se začátkem prosince tak fungují pojmy jako samostatný zprostředkovatel či vázaný zástupce. Dále pak zprostředkovatel vázaného spotřebitelského úvěru a zahraniční zprostředkovatel.
Finančně poradenské společnosti se tak stávají samostatným zprostředkovatelem, zatímco jejich spolupracovníci v sítích vázanými zástupci. Poradenské společnosti budou navíc za své vázané zástupce odpovědni. Obdobně to funguje již třeba u investic či pojištění. A není to náhoda. Cílem je, aby v celé EU platila obdobná pravidla ve zprostředkování jednotlivých finančních produktů.
Zákon také striktně upravuje fungování „tipařů“. Tipař může pouze předat kontakt na zájemce o úvěr, jinak nesmí nijak figurovat při uzavření smlouvy o spotřebitelském úvěru. Nesmí analyzovat potřeby klienta nebo dávat jakákoli doporučení.
Rada nad zlato
Rada a doporučení jsou dle zákona dva zcela rozdílné pojmy. V případě doporučení jde o vytvoření nabídky či nabídek, na základě nichž si klient sám vybere, která nabídka je dle něj nejvýhodnější. U doporučení jsou nastavena pouze obecná pravidla, jako je zohlednění práv a zájmu spotřebitele či transparentnost jednání. Naproti tomu je přesně vymezeno poskytnutí rady.
Radu může poradce poskytnout až v případě, kdy provedl analýzu potřeb klienta a nabízených produktů. Na základě analýzy může poradit, například konkrétní produkt dle potřeb klienta.
Víte, že? Po obdržení nabídky bude mít potenciální klient lhůtu 14 dnů na rozmyšlenou. V této době se bude moci rozhodnout, zda si peníze půjčí nebo ne. Poskytovatel během této doby nesmí nijak měnit podmínky smlouvy.
Odměna není tabu
Nově budou mít spotřebitelé možnost dozvědět se spoustu informací, například výši odměny, která připadne zprostředkovateli za uzavření smlouvy s ním. Tyto informace budou poskytovány prostřednictvím tzv. formuláře ESIP – Evropský standardizovaný informační přehled (anglicky ESIS – European Standard Information Sheet).
Ze smlouvy o úvěru by pak měl být i spotřebitel laik schopen vyčíst celkové náklady, respektive kolik za půjčení peněz zaplatí.
V Gepard Finance potřebám klientů rozumíme, analýza je a byla standardem i před účinností nového zákona. Staňte se vázaným zástupcem stabilní a silné společnosti, která má své místo na trhu. Přidejte se k nám!