Víte, co je to odložení splatnosti hypotéky a jak funguje?

Ztráta zaměstnání, úraz, nemoc a pracovní neschopnost… To všechno vám může nepěkně zkomplikovat splácení hypotéky. Na pravidelné měsíční splátky najednou nemáte dostatek financí a lámete si hlavu s tím, jak svou situaci vyřešit. Než se začnete uchylovat k nejrůznějším zoufalým řešením, vsaďte na prevenci a rozumnější varianty.

Víte, co je to odložení splatnosti hypotéky a jak funguje?

Kdy a jak splácení odložit

Jakmile tušíte, že může zanedlouho nastat ona nepříjemná situace, kdy nebudete mít na splátky dostatek prostředků, kontaktujte svou banku a vše jí sdělte. Pokud se vám komplikuje úraz, nezotavujete tak rychle, jak byste potřebovali nebo jste přišli o práci a nedaří se vám sehnat takovou, jaká by vám i nadále zajistila dostatečný příjem, není třeba panikařit, jen si to nesmíte příliš dlouho nechávat pro sebe s tím, že „se to nějak vyvrbí“.

Většina bank vám nabídne možnost odložit splácení pravidelných měsíčních částek po dobu několika měsíců až jednoho roku, což je vskutku dostatečně dlouhá doba na vyřešení mnoha životních karambolů.

Odložit znamená minimalizovat, ne zrušit

Jakkoli to vypadá idylicky, odložení splátek neznamená, že byste po dobu, kdy vám banka dovolí nesplácet plné částky, neplatili vůbec nic. V tyto měsíce totiž nesplácíte jistinu, ale i nadále jste povinni splácet úroky z půjčené částky. V důsledku toho se potom prodlouží celková doba, po kterou klient bance splácí půjčenou částku. To je však v situaci, kdy jde takřka o každou korunu, zanedbatelné.

Banky si účtují poplatky a nemusejí vám vyjít vstříc

Banky vesměs posuzují žádosti o odložení splatnosti hypoték individuálně a ne ve všech případech vyhoví. V první řadě je třeba, abyste banku kontaktovali vy sami a včas, dále nesmí banka nabýt dojmu, že odložení by stejně situaci nevyřešilo, pouze došlo k odsunutí problému na pozdější dobu.

Další věc, s níž klienti často nepočítají a jsou jí nemile překvapeni, jsou poplatky, které si banky za vyřízení odložení splatnosti hypoték účtují. Tyto poplatky jsou různé a jsou buď pevně dané, např. se pohybují od 300 do 3 000 Kč, nebo se udávají v procentech z celkové částky úvěru, např. 0,25 % z úvěru s maximem 10 000 Kč.  

 

Nemáte zkušenosti s odložením splatnosti hypotéky a nevíte, jak v takovém případě se svou bankou jednat? Obraťte se na profesionály z Gepard Finance, kteří vás džunglí vyřizování, požadavků a poplatků provedou, abyste z ní vyvázli co nejlépe! 

  

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Budoucnost hypotečních úroků: Co očekávat v roce 2025?

Závěr roku 2024 přináší do světa hypoték jistou stabilizaci – úrokové sazby se drží kolem pětiprocentní hranice, což signalizuje určitou vyváženost po turbulentním období vysokých sazeb. Co přinese rok 2025 a jaké faktory mohou ovlivnit vývoj...

Jak optimalizovat hypotéku po zavedení nových pravidel

S novými pravidly pro hypoteční úvěry, která vstoupila v platnost v září 2024, je důležité přistoupit k financování bydlení s jasnou strategií. V tomto článku vám ukážeme, jak optimalizovat svou hypotéku tak, abyste nejen ušetřili na nákladech, ale...

Nejlevnější hypotéka? Máte to ve svých rukou

Každý, kdo potřebuje hypotéku, se shání především po nejnižší úrokové sazbě. Málokdo si ale uvědomuje, že to, jak velkou cenu za půjčku na bydlení zaplatí, má vlastně ve svých rukou. Pojďme se společně podívat, co můžete sami udělat pro dosažení co...