Víte, jak vypadá variabilní hypotéka a jaké jsou její podmínky? Prozradíme vám to!

O hypotékách jsme toho napsali již mnoho. Společně jsme zjistili, jaké podmínky platí pro podnikatele nebo živnostníky, kteří nechtějí dokládat výši svého příjmu, řekli jsme si také o tom, že existuje neúčelová hypotéka, jíž můžete použít prakticky na cokoli.

Víte, jak vypadá variabilní hypotéka a jaké jsou její podmínky? Prozradíme vám to!

 

Dnes se podíváme na specifika variabilní hypotéky, která aktuálně v roce 2015 nepatří k nejvyhledávanějším. Důvod? Vyšší sazba než u hypoték fixních. To je rarita, zpravidla to bývá naopak. V situaci, kdy klient má možnost fixovat hypotéku na 5 let za sazbu pod 2 % p.a., v podstatě není moc důvodů, proč o variabilní hypotéce uvažovat.

Variabilní hypotéka aneb seznamte se, prosím

Variabilní hypotéka, někdy též označována jako hypotéka plovoucí, je specifickým typem hypotečního úvěru, jehož úroky se odvíjejí od tzv. sazby PRIBOR (Prague InterBank Offered Rate - v překladu Pražská mezibankovní nabídková sazba). Pokud jste o sazbě PRIBOR doposud nikdy neslyšeli, pak vám prozradíme, že se jedná o speciální druh úroku, za který si mezi sebou banky navzájem poskytují úvěry v českém mezibankovním prostředí. Sazba se pravidelně mění a její výši má na starostpeněženka Česká národní banka – centrální banka státu.

Náš tip: Více informací o sazbě PRIBOR a fixaci hypotéky se dočtete v tomto článku.

Jak získá plovoucí sazba svou konečnou podobu?

Drtivá většina tuzemských bank počítá s roční sazbou PRIBOR, kterou vynásobí 12 měsíci. Pokud by ovšem banka poskytovala hypotéky zatížené pouze úrokem rovnajícím se sazbě PRIBOR, žádné další peníze by tímto způsobem „nevytvořila“. Proto konečnou výši plovoucí úrokové sazby tvoří nejen tato sazba, ale též marže, jejíž výši si stanovuje každá banka dle svého vlastního uvážení.

Jistoty a nejistoty variabilní hypotéky

Úroky variabilních hypoték jsou často mnohonásobně nižší, než úroky hypoték klasických. Jelikož se však výše PRIBOR sazby mění i několikrát do roka, mění se zároveň i výše úroku variabilní hypotéky. Pro klienta to tedy znamená absenci určité jistoty a nemožnost sazbu hypotéky zafixovat na určité výši, jako je tomu u standardních hypotečních úvěrů. O variabilní hypotéku by se tedy v zásadě měli zajímat lidé, kteří razí heslo: „Risk je zisk“, nepotýkají se s napjatým rodinným rozpočtem a v případě penízenečekaného navýšení hypotéky je nová sazba nepoloží na lopatky.

Náš tip: Zjistěte, zda je variabilní hypotéka vhodná právě pro vás a kontaktujte hypoteční makléře společnosti Gepard Finance.

Výhod variabilní hypotéky je více

U většiny bank můžete variabilní hypotéku sjednat bez poplatku za vyřízení a její předčasné splacení bývá taktéž oproštěno od případných sankcí nebo pokut. V období jejího čerpání pak můžete ovlivňovat splátku úroků výší zůstatku na bankovním účtu. Disponujete-li jednorázovými příjmy, je pro vás tento typ hypotéky také velmi vhodný. Řada bankovních domů navíc nabízí možnost nevyužité prostředky investovat, čímž můžete jejich hodnotu zajímavě navýšit. 

Rok 2015: Hypotéka s variabilní nebo fixní sazbou?

Variabilní sazby se odvozují od PRIBORu (1M PRIBOR + marže banky). PRIBOR je aktuálně na nízké úrovni 0,22 % a svoji marži banky evidentně obětovat nechtějí, resp. jim to zřejmě nedává u těchto produktů ekonomický smysl. Takže u variabilních hypoték bude potenciál spíš v růstu. Což v situaci, kdy klient má možnost fixovat hypotéku na 5 let za sazbu pod 2 % p.a., v podstatě jasně ukazuje, jak jsou teď rozdané karty. Vaše rozhodnutí konzultujte s profesionálním hypotečním makléřem.

  

Sdílejte článek