Porovnávejte a nechte promluvit čísla
K porovnání si vezmeme běžný dvoupokojový byt o výměře 60 m2. Průměrná výše nájmu za jeden měsíc se pochopitelně liší podle toho, v jaké lokalitě se byt nachází. Pro příklad vybíráme 5 větších českých měst:
- Praha: 14 011 Kč
- Brno: 10 721 Kč
- Plzeň: 8 074 Kč
- Ostrava: 8 005 Kč
- Liberec: 7 686 Kč
Uvedená čísla vycházejí ze statistiky pro červen 2015.
Koupě bytu o stejné výměře vychází podle statistik na tyto částky (zaokrouhleno na jedno desetinné místo):
- Praha: 5,5 mil. Kč
- Brno: 3,3 mil. Kč
- Plzeň: 2,4 mil. Kč
- Ostrava: 1,1 mil. Kč
- Liberec: 1,7 mil. Kč
Při splácení hypotéky hraje roli pouze úroková sazba úvěru, nikoli úvěr samotný – majetek v hodnotě, kterou jsme si od banky půjčili, bude totiž po splacení náš. Další fakt, který často opomínáme, je ten, že úrok s přibývajícími roky klesá. Je-li tedy vyšší nájem než úrok hypotéky, je výhodnější hypotéka, naopak to však platí nemusí, právě kvůli klesajícímu podílu úroku v jednotlivých splátkách. Proto úvěr, u něhož splácíme v prvních několika měsících úrok třeba 8 tisíc, klesne za několik let na 6 tisíc. Oproti tomu nájem budeme platit stále stejný, ne-li vyšší.
Náš tip: Vyzkoušejte i vy naši online hypoteční kalkulačku a zjistěte, jak vysoké by byly měsíční splátky vaší hypotéky!
Hypotéka se vyplatí ve více případech
A po splacení? Byt bude váš. Už od počátku si s ním budete moci dělat, co vás jen napadne – rekonstruovat, předělávat – a nebudete se muset nikoho na nic ptát. Vlastní nemovitost můžete chápat jako investici do budoucnosti. I kdybyste se ve stáří chtěli nebo museli přestěhovat jinam, můžete byt prodat a zajistit se, případně ho můžete odkázat svým potomkům.
Připočíst musíme fakt, že úrokové sazby se stále pohybují u svého historického minima. Úrok z hypotéky tedy nemusí být noční můrou.
Investujte do svého domova a neplaťte za cizí
Ač se lidé stále děsí závazku splácení, které trvá i několik desítek let, po porovnání výše měsíční splátky hypotečního úvěru a nájmu už stojí za to popřemýšlet, zda si hypotéku nevzít. Nenechte se zastrašovat vlastními černými myšlenkami na neschopnost splácení – i ta se dá řešit. Vezměte rozum do hrsti a investujte do svého domova, ne do cizí nemovitosti, která vaše nikdy nebude.
Kam dál? Přejděte na stránku s videem
Nájem nebo hypotéku – co je lepší?