Krok první – Odpovězte si na otázku „proč“
Proč chcete mít vlastní bydlení? Jste si jisti, že víte, kde chcete zakotvit? Jste ochotni obětovat svému novému domovu vše, například při ztrátě zaměstnání dojíždění na vzdálenější místo? Nedělí vás velká až nepřekonatelná vzdálenost od vašich blízkých? Budete schopni se o svou nemovitost dostatečně starat? Jestliže u odpovědí na tyto otázky neváháte, pak se není čeho bát. Můžete se pustit do nejlepšího činu ve svém životě – můžete si začít tvořit domov.
Krok druhý – Udělejte průzkum trhu a cen
Teď je na čase řešit peníze. Především díky internetu si můžete udělat svůj soukromý průzkum realitního trhu a zjistit, na jakou částku by vás vytoužený domov přišel. Dívejte se na realitní portály, porovnávejte podmínky a cenové hladiny. Nepoutejte se zatím ke konkrétní nemovitosti, v této fázi byste si měli opravdu pouze zmapovat nabídku a udělat si představu o tom, jak realitní trh vypadá.
Krok třetí – Zjistěte možnosti, kde sehnat peníze
V dnešní době je světlou výjimkou člověk, který si chce pořídit nemovitost a může ji okamžitě ze svého celou zaplatit. Proto je nutné porozhlédnout se po někom, kdo potřebné finance poskytne za co nejvýhodnějších podmínek následného splácení. Máte-li něco našetřeno, bude získávání financí snazší. Vždy je dobré ponechat si část úspor stranou a pořídit si za ni například vybavení do nové domácnosti.
Jediným možným řešením, pokud nemáte pohádkově bohaté příbuzné či přátele, kteří by vám potřebný obnos půjčili, je žádost o hypoteční úvěr. Jenže jak se všech nabídkách na trhu vyznat? Jestliže se v této oblasti neorientujete, přenechte tyto starosti hypotečnímu makléři, který je schopen vám sestavit přehledné porovnání hypoték většiny bank na trhu. Také vám individuálně poradí, na jaké parametry hypotéky byste se měli při výběru zaměřit a co je pro vás nejvhodnější. Přesně takové služby nabízí každý profesionál z Gepard Finance.
Krok čtvrtý – Připravte si podklady pro banku
Znáte banky. Vše musí mít černé na bílém. Je tedy důležité, abyste si připravili všechny podklady potřebné k tomu, abyste s bankou mohli jednat o hypotečním úvěru. Seznam všech podkladů najdete v našem e-booku 15 kroků k lepšímu bydlení, který si můžete zdarma stáhnout zde.
Krok pátý – Vytipujte si lokality a začněte hledat
Jistě už máte promyšleno, co hledáte – zda starší dům, byt nebo novostavbu, popřemýšleli jste o lokalitách. Teď je na čase, aby vaše abstraktní představy nabyly poněkud konkrétnějších obrysů. Internet je plný krásných developerských projektů a svůj nový domov můžete najít právě v jednom z nich.
Krok šestý – Prozkoumejte obec a okolí
Tento krok byste v žádném případě neměli podcenit. Nemovitost samotná může být sebehezčí, ale její okolí se vás bude pravděpodobně do konce života přímo dotýkat. Proto zhodnoťte, zda vám vyhovuje občanská vybavenost místa, spojení hromadnou dopravou, riziko povodní, továrna či skládka v blízkosti a podobně.
Krok sedmý – Prohlédněte si nemovitost zvenku i zevnitř, zjistěte její právní stav
Samozřejmostí musí být před koupí či převzetím nemovitosti prohlídka zvenku i zevnitř. Zaměřte se na použité materiály, stav zdí, vlhkost, rozvody sítí a podobně. Nepodceňte prověření právního stavu nemovitosti, pokud ji od někoho kupujete. Jednáte opravdu s majitelem? Nenaletíte podvodníkovi? Vše si ověřte.
Krok osmý – Zarezervujte si nemovitost
Pokud je vše domluveno s prodávajícím, spojte se znovu s hypotečním makléřem a nechte si doporučit právníka, který vám pomůže s přípravou rezervační smlouvy. Určitě byste nechtěli, aby vám vyhlédnutou nemovitost, na kterou už se těšíte, někdo jiný vzal „před nosem“. V tomto kroku si s prodejcem také domluvte co nejpřesnější podmínky dalšího postupu.
Krok devátý – Uzavřete kupní smlouvu
Hypotéka je schválena, do katastru nemovitostí je vloženo zástavní právo pro banku. Můžete podepsat kupní smlouvu. Podpisy nechte ověřit u notáře nebo na matrice. Smlouvu projednejte s právníkem – vezměte ho jako záruku toho, že bude úplná a nebudou s ní komplikace.
Krok desátý – Vložte návrh do katastru
Vklad návrhu do katastru je nutný k tomu, aby došlo ke změně vlastnictví nemovitosti. Může ho přitom podat kdokoli z účastníků kupní smlouvy, záleží na dohodě.
Krok jedenáctý – Dejte bance pokyn k výplatě
Banka, která vám poskytuje hypoteční úvěr, od vás potřebuje dostat pokyn k výplatě financí prodejci. Pravděpodobně budete k tomuto pokynu potřebovat formulář, s jehož vyplněním vám může pomoci hypoteční makléř.
Krok dvanáctý – Převeďte smlouvy na energie
Dalším logickým krokem je převod smluv u dodavatelů energií a vody. Dodavatelé budou pravděpodobně vyžadovat k nahlédnutí kupní smlouvu a zapsané stavy měřidel. Stávající stav úhrady záloh vyúčtují prodávajícímu. Více potřebných informací o tomto kroku se můžete dočíst v jedné z kapitol výše zmíněného e-booku, který si můžete zdarma stáhnout zde.
Krok třináctý – Připravte si nemovitost
Vítejte v cílové rovince. Vymalujte a zařiďte si nový domov podle svých představ.
Krok čtrnáctý – Nastěhujte se
Konečně. Můžete se nastěhovat. Zároveň také nezapomeňte navázat dobré vztahy se sousedy – ty mohou hodně ovlivnit atmosféru vašeho bydlení.
Krok patnáctý – Skvělé, bydlíte!
Byl to sice maraton, ale určitě to stálo za to. Dokázali jste si zařídit nové, vlastní bydlení, které už je jen a jen vaše. Zvelebujte si ho dle svého uvážení a mějte se v něm krásně.
Vyčerpávající informace týkající se celé cesty od nevyhovujícího bydlení po nový a krásný domov můžete jednoduše a zdarma získat stažením našeho e-booku 15 kroků k lepšímu bydlení, v němž jsme pro vás sepsali vše podstatné. V případě potřeby se neváhejte obrátit na profesionály z Gepard Finance, kteří vám se vším rádi pomohou.
Kompletní e-book najdete na stránce
www.gpf.cz/15-kroku