Český hypoteční trh si za poslední rok prošel mnohým. Novela zákona o spotřebitelském úvěru sebrala bankám zisk ze sankcí z předčasného splacení úvěru, doporučení České národní banky zase udělalo čáru přes rozpočet těm, kteří doufali ve 100% hypotéku.
Soumrak nad hypotečním trhem?
To vše má vliv na výši úrokových sazeb – a ty rostou. Nejohroženější skupinou jsou úvěry s krátkodobou fixací (1 nebo 3 roky) s LTV nad 80 % – zde se úroky pohybují zpravidla mezi 2 a 3 %, výjimkou nejsou ale ani 4% sazby.
Na stole vlády leží navíc novela o České národní bance, která by udělování hypoték ještě více zpřísnila a tím zřejmě zvýšila úroky. Posledním hřebíkem do rakve zlatých hypotečních časů tak je zřejmě ukončení devizových intervencí. Růst úroků totiž půjde na vrub i jim.
V hlavní roli spekulanti
Až donedávna byla hodnoty koruny uměle držena na částce 27 Kč za euro. Příznivý kurz byl vábničkou především pro spekulanty, kteří ve vidině budoucího posílení české valuty hromadně skupovali.
Ukončení intervencí a posílení české měny spustilo řetězovou reakci odprodejů českých státních dluhopisů, které už nejsou pro spekulanty dostatečně atraktivní. Proti poklesu zájmu bojuje stát zvýšením míry výnosů – a tedy i úroků. A právě růst úrokových sazeb dluhopisů se přelévá na úvěrový trh.
Odborníci se shodují, že sazba hypotečních úroků poroste, otázka je, jak brzy se tak stane. Tento trend se ostatně odráží už u hypoték nad 80 % LTV, experti ale varují, že by nárůst úrokových sazeb mohl zasáhnout také úvěry s nižším LTV.
Máte ze zvyšování úrokových sazeb obavy? A co vaši přátelé? Sdílejte článek a diskutujte!