Co brání dostupnosti bydlení?

Trh s nemovitostmi se v poslední době potýká s mnoha problémy. Růst cen nemovitostí, zvyšující se poptávka po vlastním bydlení, nedostatečná nabídka nových bytů, nedostatek nájemního bydlení, zdlouhavý proces při výstavbě nových bytů a nová pravidla pro financování bydlení. Podtrženo, sečteno. Máme tady dost ukazatelů napovídajících o sílící bytové krizi v Česku. Co je příčinou těchto problémů? A svítá nám konečně na lepší časy?

Co brání dostupnosti bydlení?

Zhoršující se dostupnost bydlení

Dostupnost bydlení je v Česku ve srovnání s vybranými evropskými zeměmi nejhorší. Ze studie, kterou začátkem října 2018 zveřejnila poradenská společnosti Deloitte, vyplývá, že nás v průměru nový byt přijde na 11,3 průměrných ročních platů. Přitom ve Velké Británii, kde jsou nominálně nemovitosti zdaleka nejdražší, by to bylo jen 9,8 průměrných ročních platů. Nejsnáze se k bydlení dostanou Belgičané, kterým stačí 3,7 ročních platů.

Nejhorší situace je v Praze

S největšími problémy se u nás potýkají především obyvatelé hlavního města. Předseda Asociace developerů ČR Martin Vachek na prosincovém Fóru Zlaté koruny uvedl, že namísto 8 tisíc bytů se v Praze ročně staví jen 2 tisíce. V 900 projektech je ve schvalovacím procesu zaseknuto na 40 000 bytů. Ve výstavbě nových bytů má Praha již dnes dluh více než 20 000 bytů. Do roku 2030 je přitom v Praze potřeba postavit 90 000 bytů. Nedostatečná nabídka vedla v uplynulých letech k výraznému navýšení ceny nových bytů a nájemního bydlení.

Řešením je lepší legislativa

Zlepšení situace na trhu s bydlením by mohlo přijít se zjednodušením legislativy týkající se stavebních řízení. Díky zdlouhavým schvalovacím procesům nemohou developeři pružně reagovat na rostoucí poptávku po bydlení. To je hlavní důvod růstu cen nemovitostí, a tím také nájemního bydlení. Řešením by proto mohl být nový stavební zákon, který má výrazně zkrátit povolování staveb. Ambicí ministerstva pro místní rozvoj (MMR) je jeden úřad, jedno razítko a jedno povolení. Aktuálně je Česká republika na chvostu většiny mezinárodních žebříčků kvůli moha desítkám dotčených orgánů a výsledkem je jedna z nejdelších povolovacích dob na světě.

Kdy přijde změna?

Harmonogram MMR počítá zatím s tím, že nový stavební zákon bude platný na jaře 2022. Do té doby by měla povolování staveb zefektivnit mimo jiné tzv. fikce souhlasu při stavebním řízení. V podstatě jde o zavedení zásady, která by stanovila, že pokud se úředníci při stavebním řízení nevyjádří do 60 dní, automaticky se bude počítat s kladným stanoviskem. Nová úprava by dle ministerstva mohla v ideálním případě platit již od září letošního roku, prosadit se ji MMR pokusí i přes odpor některých institucí.

Financování hypotékou

I v letošním roce nás jistě nemine zvyšování úrokových sazeb ze strany České národní banky. Pokud zvažujete financování nového bydlení hypotečním úvěrem, neváhejte využít stávajících úrokových sazeb a obraťte se na naše odborníky ještě dnes. Sjednejte si zdarma schůzku s naším hypotečním makléřem a dozvíte se vše potřebné.

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Budoucnost hypotečních úroků: Co očekávat v roce 2025?

Závěr roku 2024 přináší do světa hypoték jistou stabilizaci – úrokové sazby se drží kolem pětiprocentní hranice, což signalizuje určitou vyváženost po turbulentním období vysokých sazeb. Co přinese rok 2025 a jaké faktory mohou ovlivnit vývoj...

Jak optimalizovat hypotéku po zavedení nových pravidel

S novými pravidly pro hypoteční úvěry, která vstoupila v platnost v září 2024, je důležité přistoupit k financování bydlení s jasnou strategií. V tomto článku vám ukážeme, jak optimalizovat svou hypotéku tak, abyste nejen ušetřili na nákladech, ale...

Nejlevnější hypotéka? Máte to ve svých rukou

Každý, kdo potřebuje hypotéku, se shání především po nejnižší úrokové sazbě. Málokdo si ale uvědomuje, že to, jak velkou cenu za půjčku na bydlení zaplatí, má vlastně ve svých rukou. Pojďme se společně podívat, co můžete sami udělat pro dosažení co...