Další růst repo sazby, změny ve složení bankovní rady ČNB
Koncem června proběhlo poslední zasedání bankovní rady České národní banky ve stávajícím složení. Podle očekávání došlo k dalšímu (a dosti výraznému) zvýšení repo sazby. Z původní hodnoty 5,75 % došlo k navýšení o 1,25 p. b. tedy na hodnotu 7 %.
Tento růst nebyl nečekaný. Především končící členové bankovní rady se netajili svým záměrem zvýšit sazby výrazně. A jestliže se z počátku mluvilo o 75 bps, tak nakonec to bylo ještě o celého půl procentního bodu více. Rozdělení hlasů pro růst a pro "nerůst" bylo tradičně pět ku dvěma ve prospěch jestřábů. Ovšem třem členům bankovní rady skončilo funkční období a byli vystřídáni novými. A v tuto chvíli můžeme pouze spekulovat, k jakému druhu ptactva se budou tito noví členové bankovní rady počítat.
Graf 1: vývoj čtrnáctidenní reposazby:
Rostou, rostou, rostou
Je to malinko nudné hledat tisící první variaci na téma "sazby rostou". Co o tom pořád psát? Mám pocit, jako bych se už jen snažil prohazovat slovosled. Ale podstatného není prostě co říct. Snad jen tolik, že sazby rostou, rostou, rostou.
Přehled aktuální nabídkových úrokových sazeb:
Jak lze vidět, depší fixace jsou spolehlivě přes šest a krátké dokonce přes sedm. A to v těchto datech ještě není zahrnuto poslední zvýšení repo sazby. Banky teprve začínají zvolna reagovat. Dá se tedy čekat, že během července se sazby ještě znatelně zvýší.
Klesají, klesají, klesají
Kdože? Objemy poskytnutých hypotečních úvěrů.
Objemy hypoték jsou tak trochu mantrou a svatým grálem hypotečního trhu. Aby ne. Objem živí banky, objem živí zprostředkovatele. Není divu, že této kategorii věnujeme zásadní pozornost.
V oblasti objemů došlo k opravdu velkému propadu. Ale je spravedlivé říci, že tato prohlášení se opírají o srovnání s minulým rokem. Takové srovnání ale nedává úplně smysl. Minulý rok byl tak extrémně dobrý, že ho nelze používat jako srovnávací základnu. Už v době "peaků" minulého roku bylo jasné, že tyhle výsledky prakticky nelze zopakovat. Není na čem. Tolik nemovitostí v nabídkách není. Banky byly procesně nadoraz a hypotéky se v nejhorší fázi dělaly klidně i dva měsíce. Rok 2021 nebyl normální rok.
Ve srovnání s víceméně normálními lety 2020, 2019, 2018 atd. je jakýsi pokles také patrný, ale zdaleka ne tak razantní.
Podívejme se na srovnání květnových objemů v posledních letech. V porovnání s loňskem je to doslova drama, ale v porovnání s předchozími roky? Normál. Není o čem psát.
Výhled? Optimistický...
Jak také jinak? Žádná tvrdá data, o která bych optimismus opřel, nemám. Ale zkušenost nás to učí. Když jsou věci hodně dobré, neseme o to hůře, když se začnou zhoršovat. V určitou chvíli je nejhůř a potom se věci zlepšují. Už jsme si tak zvykli na pravidelný, setrvalý a poměrně výrazný růst sazeb. V tomto kontextu jsou "žádné zprávy, dobré zprávy". Pokud ČNB sazby dále nebude zvyšovat, je to samo o sobě důvodem k mírné radosti. A nemusí hned snižovat. Díky i za pouhou stagnaci.
Objemy - to je to samé. Pořád se díváme přes rameno na loňský rok a stěžujeme si, jak strašně trh propadnul. Ano, je to nepříjemné, ale aktuálně jsme na úrovni 2020! To přece není žádná tragédie. Pokud teď bude trh pár měsíců takto stagnovat a řekněme od 2023 začne docházet k oživení, bude to úplně v pohodě.
Podklady ke stažení
Stáhněte si aktuální dokument: Hypoteční úvěry - červen 2022
Informace uvedené v článku resp. ve připojeném souboru pdf lze volně využít.
Pokud data či citaci využijete, prosím o uvedení zdroje "GEPARD FINANCE" resp. "David Eim, místopředseda představenstva GEPARD FINANCE"
V případě potřeby upřesnění nějakých informací, poskytnutí podkladových dat pro využití v médiích apod. se lze obrátit na autora článku.
Autor článku:
David Eim
místopředseda představenstva
GEPARD FINANCE a.s.