Hypotéka bez dokládání příjmů: doporučíme vám, jak na ni

Hypotéka je v dnešní době naprosto běžnou záležitostí téměř kdykoli, pokud chce obyčejný smrtelník koupit, rekonstruovat nebo postavit nemovitost. Při standardní žádosti dokládá žadatel své příjmy, a to i za několik měsíců zpětně, podnikatelé jsou zpravidla povinni poskytnout bance daňové přiznání za předchozí rok. Jde to ale jinak – dokládat příjmy není nezbytné. Je však nutné v takovém případě počítat s jistými specifiky.

Hypotéka bez dokládání příjmů: doporučíme vám, jak na ni

Jak vypadá standardní situace

Za běžných okolností žadatel doloží příjmy za 3 měsíce zpětně, které mu potvrdí jeho zaměstnavatel. Podnikatelé musí bance poskytnout daňové přiznání za předchozí rok. A právě tady může nastat první problém – kvůli odečítání nákladů paušálem může podnikateli vyjít měsíční průměr příliš nízký na to, aby mu banka v jeho žádosti o hypotéku vyhověla.

I tuto situaci ale může podnikatel elegantně vyřešit. Některým bankám totiž stačí doložit obraty z činnosti podnikatele, nikoli čisté zisky, které přiznal k dani z příjmu. Průměrný měsíční výdělek potom není zkreslený výdajovým paušálem a je mnohem vyšší – tím se dveře k hypotečnímu úvěru zase otevírají. Jak na hypotéku Obraty z činnosti podnikatele některým vybraným bankám mnohdy stačí. Metodiky bank se často mění, aktuální podmínky si potvrďte s hypotečním makléřem.

O záludnostech, které čekají na podnikatele a OSVČ při vyřizování hypotéky jsme psali v samostatném článku Hypotéka pro OSVČ.

Náš tip: Dosáhnete se svými příjmy na hypotéku? Zjistěte to snadno a rychle díky naší online hypoteční kalkulačce!

Hypotéka bez dokládání příjmů – v čem je jiná?

Některé banky vyhoví s žádostí o hypoteční úvěr i osobám, které z nějakého důvodu nechtějí dokládat své příjmy. Taková situace je ale pro samotnou banku rizikovější než při schválení běžné hypotéky. Proto má hypotéka bez dokládání příjmů svá specifika, která hovoří více ve prospěch banky. Pokud tedy nechce žadatel doložit své příjmy, musí přistoupit na kompromis.

Takový kompromis spočívá zpravidla v omezení výše hypotéky na 50 % LTV (zástavní hodnota nemovitosti), zatímco u běžné hypotéky se nejčastěji jedná o 70-85 % LTV. Samozřejmostí jsou vyšší úroky. Zatímco u běžné hypotéky lze získat úvěr s úrokovou sazbou od 1,49 %, sazba u hypotéky bez doložení příjmů začíná zhruba na 4 % a narůstá s délkou splácení.

usporyPodmínky pro schválení žádosti

Příjem sice dokládat nemusíte, ale neznamená to, že by v těchto případech docházelo k naprosté anarchii. I hypotéka bez dokládání příjmů má své podmínky. Ty se u jednotlivých bank liší, obecně lze však shrnout následující:

  • žadatel musí dosahovat věku 18-60 let (v některých případech 70 let) a musí mít trvalé bydliště v České republice
     
  • žadatel ručí nemovitostí, která se nachází na území naší republiky a může být zatížena zástavním právem
     
  • žadatel musí mít pravidelný příjem.
     

Hypotéka bez dokládání příjmů není nejlevnější

Kvůli riziku, které banka podstupuje, když půjčuje vysokou částku někomu, kdo nechce dokládat výši a pravidelnost svých příjmů, počítejte s nižším půjčeným obnosem a s vyššími úroky. Už z těchto informací je patrné, že hypotéka bez dokládání příjmů nebude tou nejvýhodnější alternativou.

V případě, že nebudete mít zcela jasno v tom, co můžete udělat, aby pro vás vaše hypotéka nebyla příliš nevýhodná, obraťte se bez obav na profesionální makléře z Gepard Finance, kteří vám rádi pomohou a sjednají podmínky, na které byste při individuálním vyjednávání s bankami jen stěží dosáhli.
 

Prověřte si, která banka vám udělá tu nejlepší nabídku, a poraďte se s odborníky. Hypotéka je běh na dlouhou trať. Nepodceňujte ji!

  

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Budoucnost hypotečních úroků: Co očekávat v roce 2025?

Závěr roku 2024 přináší do světa hypoték jistou stabilizaci – úrokové sazby se drží kolem pětiprocentní hranice, což signalizuje určitou vyváženost po turbulentním období vysokých sazeb. Co přinese rok 2025 a jaké faktory mohou ovlivnit vývoj...

Jak optimalizovat hypotéku po zavedení nových pravidel

S novými pravidly pro hypoteční úvěry, která vstoupila v platnost v září 2024, je důležité přistoupit k financování bydlení s jasnou strategií. V tomto článku vám ukážeme, jak optimalizovat svou hypotéku tak, abyste nejen ušetřili na nákladech, ale...

Nejlevnější hypotéka? Máte to ve svých rukou

Každý, kdo potřebuje hypotéku, se shání především po nejnižší úrokové sazbě. Málokdo si ale uvědomuje, že to, jak velkou cenu za půjčku na bydlení zaplatí, má vlastně ve svých rukou. Pojďme se společně podívat, co můžete sami udělat pro dosažení co...