Hypotéka bez ručení nemovitostí: Fikce, nebo skutečnost?

Už jste o ní slyšeli? Nadchla vás, a tak jste se rozhodli splnit si svůj velký realitní sen? Řeč je o hypotéce bez ručení nemovitostí. Bohužel, musíme vás zklamat. Tento produkt u nás neexistuje. Pokud jej objevíte v nabídce některé z tuzemských bank, pak půjde pravděpodobně o předhypoteční úvěr, který se za hypotéku bez ručení nemovitosti často maskuje. Ovšem předhypoteční úvěr je pouze jednou, nikoli jedinou alternativou, kterou lze vyřešit absenci vhodné nemovitosti, jež má sloužit jako zástava. Pojďme se podívat, jak funguje hypotéka bez ručení nemovitostí v praxi a jak ji získat i v případě, kdy vhodná nemovitost není k dispozici.

Hypotéka bez ručení nemovitostí

Neznalost zákona neomlouvá

Povinnost ručit za hypotéku nemovitostí ukládá zákon o dluhopisech č. 190/2004 Sb., který doslovně říká, že: „Hypoteční úvěr je úvěr, jehož splacení včetně příslušenství je zajištěno zástavním právem k nemovitosti, i rozestavěné.“ A právě tahle magická formulka může mnohé napovědět. Hypotéku skutečně získat můžete, a to i tehdy, kdy ještě nemovitost nemáte vybranou, není momentálně k dispozici či patří do družstevního vlastnictví, které nejde zastavit. Jaké možnosti existují?

1. Předhypoteční úvěr

Tento úvěr vám banka poskytne v případě, že momentálně nemáte k dispozici nemovitost, na kterou lze vložit zástavní právo. Účelem tohoto úvěru je zajistit finanční prostředky právě na tuto nemovitost.

Podmínky a charakteristika: Banky obvykle poskytují úvěr na 1 až 2 roky v kombinaci s následným hypotečním úvěrem. Klient během této doby splácí pouze úroky, nikoli jistinu. Jakmile nemovitost získáte do osobního vlastnictví, můžete ji zatížit zástavním právem, čímž předhypoteční úvěr zaniká a vy začínáte čerpat klasický úvěr hypoteční. Úroky tohoto typu úvěru bývají vyšší než u klasického hypotečního úvěru. Obvykle jsou fixně stanoveny pro celou dobu čerpání.

2. Řádný úvěr ze stavebního spoření

Úvěr ze stavebního spoření, který naleznete v portfoliu spořitelen také pod označením „klasický“ nebo “řádný“, je pevně spjatý se samotným stavebním spořením. Vzhledem ke státní podpoře stavebního spoření je ale úvěr ze stavebního spoření omezen několika podmínkami.

Podmínky a charakteristika: Přidělení úvěru ze stavebního spoření je samozřejmě vázáno na samotný produkt stavebního spoření ze zákona, dále je také omezeno dvouletou čekací lhůtou, naspořením určitého procenta cílové částky a dosažením stanovené výše tzv. hodnotícího čísla. Nevýhodou tohoto úvěru je poměrně nízký objem poskytnutých finančních prostředků, za něž si toho příliš nepořídíte.

3. Překlenovací úvěr ze stavebního spoření

Překlenovací úvěr je produktem spořitelen, který smazal konkurenční nevýhodu oproti hypotečním bankám. Tyto typy úvěrů jsou nabízeny ihned po uzavření smlouvy s výběrem již od nulové akontace.

Podmínky a charakteristika: Maximální objem překlenovacího úvěru bez zajištění činí až 500 000 Kč a jeho sazby se pohybují od 2,50 % až po 6 %. Obvyklá hodnota sazby činí zhruba čtyři procenta. Výhoda nulové akontace je často podporována garancí úrokové sazby na celou dobu splácení.

4. Spotřebitelský úvěr

Záměrně zmiňujeme tuto alternativu až na samotný závěr našeho článku. Jedná se totiž o nejméně výhodný produkt, který váš rodinný rozpočet zatíží vysokými měsíčními úroky. Ty obvykle začínají na hranici šesti procent, vyšplhat ale klidně mohou i k procentům patnácti.

Podmínky a charakteristika: Klasický spotřebitelský úvěr nabízejí všechny tuzemské banky i řada nebankovních subjektů, kde ovšem očekávejte vyšší úroky i sankce. Maximální objem finančních prostředků bez zajištění se obvykle pohybuje na hranici 600 000 Kč. V případě více žadatelů se může finálně zapůjčená částka vyšplhat i k jednomu milionu. Maximální doba splatnosti činí 5 až 10 let a u některých poskytovatelů je potřeba počítat také s poplatkem za vyřízení či sjednání úvěru, který se pohybuje okolo jednoho procenta z vypůjčené částky.

Zaujala hypotéka bez ručení nemovitostí i vás a nevíte, kterou ze zmíněných alternativ zvolit? Kontaktujte hypoteční specialisty z Gepard Finance!

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Jak optimalizovat hypotéku po zavedení nových pravidel

S novými pravidly pro hypoteční úvěry, která vstoupila v platnost v září 2024, je důležité přistoupit k financování bydlení s jasnou strategií. V tomto článku vám ukážeme, jak optimalizovat svou hypotéku tak, abyste nejen ušetřili na nákladech, ale...

Nejlevnější hypotéka? Máte to ve svých rukou

Každý, kdo potřebuje hypotéku, se shání především po nejnižší úrokové sazbě. Málokdo si ale uvědomuje, že to, jak velkou cenu za půjčku na bydlení zaplatí, má vlastně ve svých rukou. Pojďme se společně podívat, co můžete sami udělat pro dosažení co...

Kratší fixace na vzestupu. Co to znamená pro vaši hypotéku?

V posledních měsících dochází na hypotečním trhu k zajímavému trendu: banky stále častěji preferují kratší fixace úrokových sazeb. Pětileté fixace, dříve běžné, pomalu ustupují a místo nich nastupují tříleté, a dokonce i roční fixace. Pojďme se...