Hypotéka krok za krokem s hypotečním makléřem

Návod, jak na hypotéku. Zkušený hypoteční makléř s 10-ti letou praxí v oboru, Pavel Aron, Vás v 10-ti krocích provede jednotlivými etapami předhypotečního maratonu.

Hypotéka krok za krokem s hypotečním makléřem

Krok 1

Velké rozhodnutí: koupíme nebo postavíme dům (byt, chatu apod.)
 

Co by mělo následovat?

Srovnat si v hlavě svoje osobní, rodinné plány do budoucna a ujasnit si své finanční možnosti. Vždy počítejte s tím, že je vhodné mít nějakou finanční rezervu pro případ nouze. Výši splátky si snadno zjistíte na webových kalkulačkách. Nezapomeňte, že s nemovitostí jsou spojeny další náklady: teplo, elektřina, voda, odpady, pojištění, doprava do práce apod.

Pokud to nemáte zcela ujasněno, zkušený poradce Vám pomůže. Já, osobně se snažím vždy hledat řešení s ohledem na konkrétní situaci klienta.

Krok 2

Ujasnit si základní parametry hypotéky
 

Kolik jsem schopen/schopna měsíčně splácet a s tím související dobu na kterou si chci hypotéku vzít.

Nedoporučuji jít cestou extrémů, tedy buď co nejnižší splátku až do mých 70 let, nebo naopak opačný extrém – hypotéku chci splatit co nejrychleji i za cenu velmi napjatého měsíčního rozpočtu. Pak stačí i drobný výpadek příjmů či nečekaný výdaj a můžete se snadno dostat do problémů.

Jakou fixaci hypotéky budu požadovat - 1, 3, 5 nebo více let?

Například: kupuji si startovací byt, časem budu plánovat rodinu a bude tu potřeba byt prodat a koupit něco většího.

Pak bych určitě nevolil fixaci delší než 3 roky, popřípadě hledal variantu s možností předčasného splacení.

Opačná situace - rodina s dětmi si pořizuje rodinný dům a bude mít zájem si současnou nízkou sazbu zafixovat spíše na delší období.

Možnosti mimořádných splátek – hodně populární požadavek, ale uvědomte si, že tato služba je placená a bance jí platíte dopředu, i když ji nakonec nevyužijete.

S analýzou a volbou parametrů Vám opět rád poradím.

Krok 3

Předběžný výběr banky
 

Dříve, než půjdu podepsat někde rezervační smlouvu a platit zálohu, velmi doporučuji po domluvě s poradcem podat do vybrané banky předběžně žádost o úvěr, kdy Vám banka sdělí, zda, pokud se týče Vás a Vaší bonity, Vám hypotéku může poskytnout. Vyvarujete se tak nepříjemných překvapení v podobě zapomenutých záznamů v registrech dlužníků, které mohou být buď důvodem k zamítnutí úvěru, nebo signálem, že je nejprve třeba řešit tento problém.

Předběžný výběr banky a podání žádosti s Vámi rád proberu a vše vysvětlím.

Krok 4

Rezervační smlouva na nemovitost
 

Pokud je předběžné posouzení v bance kladné, což trvá obvykle maximálně 24 hodin, můžete s klidnější duší podepsat rezervační smlouvu na nemovitost a složit zálohu.

Přesněji – nemusíte, ale pak zase riskujete, že Vámi vyhlédnutá nemovitost bude mezitím prodána jinému zájemci.

Krok 5

Definitivní výběr banky

... v mezidobí mohly některé banky vyhlásit akční slevu apod.

Kompletace podkladů pro banku - nejnáročnější etapa, co mohu, vyřídím za klienta.

Tato etapa může být časově poměrně náročná, zahrnuje kompletaci podkladů k žadateli i k objektu úvěru, popřípadě zástavy, vyřízení podkladů pro vypracování znaleckého posudku.

Krok 6

Schvalování úvěru v bance
 

Tato etapa může probíhat v řádu dní nebo i týdnů dle banky.

Já jako poradce v tuto chvíli často bombarduji banku urgencemi, banka si dovyžaduje někdy dodatečné podklady, vyjasňují se některé detaily, na poslední chvíli se upravují texty. Budu Vám v těchto, často komplikovaných situacích, asistovat, řadu věcí vyřídím za Vás.

domeček

Krok 7

Hypotéka je schválena: „Hurá“
 

To ještě nevíte, že jste sice absolvovali nejnáročnější část procesu, ale spousta toho ještě zbývá:)

Teď je třeba zkoordinovat časově i místně takové drobnosti, jako jsou: podpis úvěrové smlouvy, zástavní smlouvy (u prodeje jí obvykle podepisuje prodávající), kupní smlouvy, obvykle i smlouvy o úschově peněz. Zkontrolovat, aby podmínky výplaty peněz z banky byly v souladu s podmínkami v kupní smlouvě, dodat bance všechny podklady, které banka dle úvěrové smlouvy požaduje. To znamená například podat Zástavní smlouvy na katastr, zajistit správné ověření podpisů, ohlídat, kde potřebujete originály s ověřenými podpisy, kde stačí kopie a spoustu dalších “drobností“.

Ale nemusíte se bát, tohle už je moje práce ;-)

Krok 8

Stěhování
 

Tak teď nastává konečně závěr celého maratonu. Smlouvy podepsány, banka odesílá peníze. Konečně se můžeme stěhovat ?? Jak kdy, tady už záleží na podmínkách, jaké jste si s prodávajícím domluvili.

Krok 9

Splácení hypotéky
 

Začínáte splácet hypotéku, banka si většinou peníze stahuje inkasem, takže se jen musíte hlídat, aby na Vašem účtu byly dostatečné prostředky na splátku.

Krok 10

Chcete vědět více?
 

Nebojte se zeptat hypotečního makléře nebo si sjednat osobní schůzku.

Těším se na Vás.

Váš Pavel Aron

 

Autor článku: Pavel Aron

majitel franšízy a hypoteční makléř GEPARD Praha 4 Hvězdova

www.gpf.cz/pavel-aron

 

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Budoucnost hypotečních úroků: Co očekávat v roce 2025?

Závěr roku 2024 přináší do světa hypoték jistou stabilizaci – úrokové sazby se drží kolem pětiprocentní hranice, což signalizuje určitou vyváženost po turbulentním období vysokých sazeb. Co přinese rok 2025 a jaké faktory mohou ovlivnit vývoj...

Jak optimalizovat hypotéku po zavedení nových pravidel

S novými pravidly pro hypoteční úvěry, která vstoupila v platnost v září 2024, je důležité přistoupit k financování bydlení s jasnou strategií. V tomto článku vám ukážeme, jak optimalizovat svou hypotéku tak, abyste nejen ušetřili na nákladech, ale...

Nejlevnější hypotéka? Máte to ve svých rukou

Každý, kdo potřebuje hypotéku, se shání především po nejnižší úrokové sazbě. Málokdo si ale uvědomuje, že to, jak velkou cenu za půjčku na bydlení zaplatí, má vlastně ve svých rukou. Pojďme se společně podívat, co můžete sami udělat pro dosažení co...