Aby klient hypotéku získal, musí disponovat nejen dostatečným příjmem, ale také nemovitostí v osobním vlastnictví. A tou družstevní byt zpravidla nebývá. Jaké možnosti v této situaci tedy klient má? Přinášíme vám hned 3 způsoby, jak hypotéku na družstevní byt získat!
Způsob č. 1
Požádejte o předhypoteční úvěr
Tento produkt zařadilo do svého portfolia zatím pouze 5 bankovních domů u nás. Pouze jeden z nich pak nabízí předhypoteční úvěr až do 100 % kupní ceny nemovitosti. U ostatních bank budete muset doložit 10-30 % vlastních prostředků nezbytných k převodu členských práv (u družstevního bytu totiž nemluvíme o koupi či prodeji, ale o převodu členských práv). Podmínky předhypotečního úvěru jsou poměrně prosté – banka vám poskytne potřebný objem finančních prostředků za předpokladu, že družstevní byt do 12 měsíců převedete do osobního vlastnictví.
Výhody a nevýhody:
- + Získáte až 100 % finančních prostředků pro získání družstevního bytu
- + První rok platíte pouze úroky
- + Až po převedení do osobního vlastnictví se z úvěru stává klasická hypotéka
- - Předhypoteční úvěr nabízí pouze 5 bank na trhu
- - V následujících 12 měsících jste vázáni převodem družstevního bytu do osobního vlastnictví
- - Během prvního roku neumoříte vzniklý dluh
- - Úroky jsou vyšší než u klasické hypotéky
Způsob č. 2
Za hypotéku se zaručíte jinou nemovitostí
Pokud vlastníte chatu, jiný byt či snad rodinný domek a plánujete stěhování do družstevního bytu, můžete získat klasickou hypotéku, za kterou se touto nemovitostí v osobním vlastnictví jednoduše zaručíte. V takovém případě půjde o klasickou hypotéku, kterou můžete sjednat už od 1,59 %!
Výhody a nevýhody:
- + Nízké sazby hypotečních úvěrů
- + Hypotékou můžete financovat až 100 % ceny nemovitosti
- - Musíte mít jinou nemovitost vhodnou k zástavě
Způsob č. 3
Řádný či překlenovací úvěr ze stavebního spoření
Někteří se domnívají, že stavební spoření je v současné době „mrtvým produktem“. Ve skutečnosti díky němu můžete poměrně pohodlně financovat koupi družstevního či jiného bytu s cenou do 1 000 000 Kč. Vždy je ovšem potřeba zohlednit konkrétní podmínky dané spořitelny a vyšší úroky, které jsou s řádným či překlenovacím úvěrem neodmyslitelně spojeny.
Výhody a nevýhody:
- + Snadné využití naspořených prostředků
- + Jestliže naspořené prostředky nemáte, můžete využít překlenovacího úvěru
- - Vyšší úroky
- - Spořitelna může požadovat ručitele
- - Značně omezená nabídka
V souvislosti s hypotékou oslovte profesionály ze společnosti Gepard Finance. Určitě vymyslíte řešení ušité na míru vašim potřebám a požadavkům!