Začátek plošného zdražování hypoték
V loňském roce začalo naplno platit opatření ČNB v podobě ukazatele LTV (loan-to-value), tj. úvěrového ukazatele poměru výše úvěru a hodnoty nemovitosti, která slouží jako zajištění. To reguluje poskytování hypotečních úvěrů nad 80 % LTV. Stejně tak došlo k dvojímu navýšení úrokových sazeb ČNB na 0,5 %. Přesto byl loňský rok jeden z nejúspěšnějších z pohledu nově sjednaných půjček.
Průměrné sazby hypotečních úvěrů vzrostly koncem loňského roku na 2,15 %. Přitom ještě v lednu 2017 si lidé půjčovali na bydlení v průměru za 1,82 %. Takové zvýšení činí u hypotéky na 2 miliony korun s dobou splatnosti 20 let zvýšení měsíční splátky o 312 Kč (dle hypoteční kalkulačky Gepard Finance).
Kdy přijde další navýšení?
Bankovní rada ČNB na svém únorovém jednání zvýšila dvoutýdenní repo sazbu o dalších 25 bazických bodů na konečných 0,75 %. ČNB chce letos pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb, i když guvernér ČNB Jiří Rusnok naznačil, že do konce roku už by mohlo přijít jen jedno další zvýšení. Dle prognózy ČNB by k tomu mělo dojít na přelomu let 2018 a 2019.
To se opět postupně promítne také do úroků u úvěrů na bydlení. Splátky u průměrné hypotéky se tak zvýší o stokoruny měsíčně. Odhadujeme, že se průměrné sazby hypoték budou pohybovat v rozmezí 2,5 až 3 % (80 % LTV). Hypotéky, které budou pokrývat větší díl pořizovací ceny, budou zřejmě výrazně dražší, protože těch mohou banky poskytovat jen omezené množství.
Jak se zajistit?
Očekávání růstu sazeb tak nutí potenciální zájemce o hypotéku zajistit si současné úroky na co nejdelší dobu. Banky potvrzují, že se v loňském roce výrazně zvýšil zájem lidí o delší fixace.
Dalším trendem, který lze očekávat pro letošní rok, je růst částky, kterou si lidé u bank půjčují. Díky rostoucím cenám nemovitostí lze predikovat, že se průměrná výše hypotečního úvěru bude i nadále pohybovat přes 2 miliony korun. V listopadu loňského roku tato hodnota činila 2,06 milionu korun.
Další opatření ČNB?
Prudký růst cen nemovitostí představuje riziko nejen pro banky, ale i pro zájemce o hypotéku. V případě oslabení ekonomiky, růstu spotřebitelských cen a vyčerpání úspor domácností může lehce dojít k potížím s financováním hypoték. I přesto, že dle odhadů ČNB nic nenasvědčuje výraznějšímu oslabení ekonomiky, se ČNB snažila v loňském roce prosadit zákon, který by jí měl dát větší pravomoc regulovat poskytování hypoték. Zákon zatím u poslanců neprošel. Centrální bankéři se zřejmě budou snažit prosadit zákon ve sněmovně v upravené podobě znovu.
V letošním roce budeme pravděpodobně svědky dalšího navýšení úrokových sazeb a stejně tak dalšího zdražování cen nemovitostí. I přesto, že by tato kombinace měla vést k určitému oslabení poptávky po hypotečních úvěrech, očekáváme, že nás na hypotečním trhu čeká další úspěšný rok.
Domluvte si s našimi hypotečními makléři nezávaznou schůzku ZDARMA. Odpovíme na všechny vaše dotazy!