Hypotéky pro cizince: Cizinec je našinec. Opravdu…?

Murphyho zákon novinových titulků říká, že pokud novinový titulek končí otazníkem, odpověď zní ‚ne‘. V tomto článku to platí beze zbytku. Pokud jde o hypoteční úvěry, tak cizinec prostě není našinec. Těžko to mít bankám za zlé. Půjčit peníze občanovi cizí země má rozhodně větší potenciál rizika, než když se jedná o občana naší země.

Hypotéky pro cizince: Cizinec je našinec. Opravdu…?

Důvody jsou nasnadě. Vazba cizince na Českou republiku je rozhodně menší, než je tomu u českého občana. Nevyrostl tady, nemá tady pevné zázemí, nemá tady širší rodinu, mnohdy zde neplánuje žít po celý zbytek života. Pokud cizinec přestane splácet, „zmizí“ do své vlasti a nemovitost zde nechá, nebude pro banku úplně jednoduché zastavenou nemovitost prodat – říkáme realizovat zástavu – a zajistit si splacení závazku. I když se to nakonec bance asi podaří, bude to stát hodně času a nákladů. O to banky nestojí.

Hypotéky pro cizince

V této souvislosti je nutné říci, že pro banky není země jako země. Z  pohledu země původu má nejlepší šanci na získání hypotéky občan členského státu Evropské unie, v některých bankách dokonce ještě se zvláštním důrazem na občany Slovenské republiky.

Potom následují většinou země, které bychom mohli nazvat vyspělými zeměmi západního světa. Spojené státy americké, Austrálie, Japonsko a další.

A nakonec zbývají ostatní země. Většinu z nich bychom označili jako země exotické, ale kromě skutečně exotických zemí se to týká také například Ruska nebo Ukrajiny. U této skupiny zemí většina bank podmínky hypoték poměrně výrazně omezuje.

Omezení hypoték pro cizince

Hlavní omezení je v maximální výši úvěru. Českým klientům je většina bank připravena půjčit až do výše hodnoty zástavy. Jsou to tzv. stoprocentní hypotéky. Cizincům banky většinou 100 % hodnoty nemovitosti nepůjčí. Ani pro cizince není vyloučeno takovou hypotéku zajistit, ale okruh bank, se kterými lze o 100% hypotéce jednat, je velice úzký.

Nejčastěji banky půjčí do 70 % - 80 % hodnoty zástavy a požadují, aby se klient při koupi nemovitosti angažoval finančně a 20 % - 30 % kupní ceny nemovitosti uhradil z vlastních prostředků.

Zajistit pro cizince hypotéku prostě není jen tak a vyžaduje to zkušeného odborníka.

Makléři GEPARD FINANCE mají v této oblasti dostatek zkušeností a jsou připraveni svým klientům nalézt vhodné řešení.

 

Autor článku: David Eim, produktový manager GEPARD FINANCE a.s.

 

 

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Jak vypočítat RPSN (roční procentní sazba nákladů)

Podle zákona o spotřebitelském úvěru pod pojmem "roční procentní sazba nákladů" (nebo častěji jen "RPSN") rozumíme "celkové náklady spotřebitelského úvěru vyjádřené jako roční procento z celkové výše spotřebitelského úvěru".

Na jednu stranu se...

Mimořádné splátky hypoték ztraceny ve slepé uličce

17. 9. 2020, Profi Poradenství & Finance: Komentář k hypotečnímu trhu

Slepá ulička se vyznačuje tím, že na jejím konci je zeď a dál to prostě nejde. Pokud zeď není vysoká, můžeme ji přelézt a uvidíme, co je za ní. Anebo se vrátíme na křižovatku a...

Úrokové sazby, očekávaný vývoj v roce 2020

Během nedávné doby Česká národní banka přistoupila bezprostředně dvakrát po sobě ke snížení klíčových úrokových sazeb. V té souvislosti se objevují úvahy, že úrokové sazby hypotečních úvěrů by mohly či dokonce měly klesnout.

Objevila se dokonce...