Důvody jsou nasnadě. Vazba cizince na Českou republiku je rozhodně menší, než je tomu u českého občana. Nevyrostl tady, nemá tady pevné zázemí, nemá tady širší rodinu, mnohdy zde neplánuje žít po celý zbytek života. Pokud cizinec přestane splácet, „zmizí“ do své vlasti a nemovitost zde nechá, nebude pro banku úplně jednoduché zastavenou nemovitost prodat – říkáme realizovat zástavu – a zajistit si splacení závazku. I když se to nakonec bance asi podaří, bude to stát hodně času a nákladů. O to banky nestojí.
Hypotéky pro cizince
V této souvislosti je nutné říci, že pro banky není země jako země. Z pohledu země původu má nejlepší šanci na získání hypotéky občan členského státu Evropské unie, v některých bankách dokonce ještě se zvláštním důrazem na občany Slovenské republiky.
Potom následují většinou země, které bychom mohli nazvat vyspělými zeměmi západního světa. Spojené státy americké, Austrálie, Japonsko a další.
A nakonec zbývají ostatní země. Většinu z nich bychom označili jako země exotické, ale kromě skutečně exotických zemí se to týká také například Ruska nebo Ukrajiny. U této skupiny zemí většina bank podmínky hypoték poměrně výrazně omezuje.
Omezení hypoték pro cizince
Hlavní omezení je v maximální výši úvěru. Českým klientům je většina bank připravena půjčit až do výše hodnoty zástavy. Jsou to tzv. stoprocentní hypotéky. Cizincům banky většinou 100 % hodnoty nemovitosti nepůjčí. Ani pro cizince není vyloučeno takovou hypotéku zajistit, ale okruh bank, se kterými lze o 100% hypotéce jednat, je velice úzký.
Nejčastěji banky půjčí do 70 % - 80 % hodnoty zástavy a požadují, aby se klient při koupi nemovitosti angažoval finančně a 20 % - 30 % kupní ceny nemovitosti uhradil z vlastních prostředků.
Zajistit pro cizince hypotéku prostě není jen tak a vyžaduje to zkušeného odborníka.
Makléři GEPARD FINANCE mají v této oblasti dostatek zkušeností a jsou připraveni svým klientům nalézt vhodné řešení.
Autor článku: David Eim, produktový manager GEPARD FINANCE a.s.