Jak dlouho splácet hypotéku?

Hypotéka na koupi domu či bytu je velkým a dlouhodobým závazkem, který mnozí učiní jen jednou za život. A jako s každou velkou investicí, je i s hypotékou spojena řada dalších otázek a rozhodnutí. Jedním z těch zásadních je doba splatnosti hypotéky. Co je vlastně výhodnější? Splatit závazek co nejrychleji, nebo splácet déle, ale v menších měsíčních splátkách? A jaká je maximální doba splácení hypotéky?

Prodej domu

Ideální doba splácení? Záleží na finanční situaci žadatele

Doba splatnosti hypotéky je časové období, po které žadatel o úvěr hypotéku splácí. Nejčastěji se nabízí hypotéky se splatností 5 – 30 let, na trhu však můžete získat také hypotéku, kterou lze splácet pouze 12 měsíců. O tom, jak dlouhodobým závazkem hypotéka bude, však rozhodnou především vaše finanční možnosti. Měsíční splátka by v žádném případě neměla plně vyčerpat váš rodinný rozpočet a zároveň by vás neměla omezovat v tom, abyste mohli i nadále tvořit odpovídající rezervy pro nečekaný výpadek příjmů nebo další nepředvídatelnou událost.

Při plánování myslete na budoucnost

Vzhledem k tomu, že doba splatnosti ovlivní výši vaší budoucí splátky, je nutné odpovědně zvážit také budoucí plány a životní rozhodnutí. Například pokud chce mladá rodina děti, je vhodné do plánovaných příjmů a výdajů počítat také s dalšími náklady, které založení rodiny může přinést. Stejně tak byste měli hypotéku důkladně zvážit v situaci, kdy je váš budoucí příjem nejistý.

Pozor na příliš vysokou splátku

Asi každý si přeje, aby svou hypotéku doplatil co nejrychleji. Navíc nikdo nechce na úrocích přeplatit zbytečně moc. Nabízí se proto varianta, zvolit co nejkratší dobu splatnosti a splatit hypoteční úvěr opravdu rychle. Tato možnost sebou přináší jedno velké úskalí. Můžete se v budoucnu kdykoli ocitnout v situaci, kdy budete mít výpadek ve vašich příjmech, případně budete muset uhradit nějaký nečekaný výdaj, na jehož úhradu nebudete mít dostatečnou rezervu.

Hypotéku lze doplatit dříve díky mimořádným splátkám

Zákon o spotřebitelském úvěru umožňuje jednou za rok splatit až 25 % celkové výše hypotečního úvěru zdarma. Stejně tak lze zcela bez poplatku doplatit úvěr částečně i v plné výši vždy při výročí fixace a ještě do 3 měsíců poté, co poskytovatel hypotéky sdělil klientovi novou výši úrokové sazby.

Zvolte delší splatnost a vytvářejte rezervu

Vždy je výhodnější zvolit o pár let delší splatnost s nižší splátkou a částku, kterou byste jinak využili na splácení při kratší době splatnosti, spořit či investovat. Jediným omezením pro co nejdelší splatnost může být věk žadatele. Většina bank toleruje v době poslední splátky věk 70 let. Řešením v případě, kdy je věk žadatele příliš vysoký, je mladší spolužadatel. Pokud má mladší žadatel dostatečné příjmy na splácení hypotéky, jsou banky většinou schopny počítat maximální splatnost hypotéky na základě věku mladšího z žadatelů.

Nejnižší splátka s hypotékou na 40 let

Pořídit si nový byt či dům je pro mnohé díky neustále rostoucím cenám nemovitostí stále složitější. Řešení nabízí hypotéka, kterou lze splácet až 40 let. Rozložením doby splácení na čtyřicet let se může výrazně snížit výše měsíční splátky. Bližší informace k možnostem splácení vám sdělí hypoteční makléř.

Obraťte se na hypotečního makléře Gepard Finance

Zvažujete koupi či rekonstrukci vlastní nemovitosti? Budete refinancovat hypotéku? Pokud chcete mít jistotu, že financování proběhne hladce a v pořádku, obraťte se na odborníky, kteří vám s vyřízením hypotečního úvěru pomohou. Sjednejte si schůzku s naším hypotečním makléřem a dozvíte se vše potřebné.

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Jak optimalizovat hypotéku po zavedení nových pravidel

S novými pravidly pro hypoteční úvěry, která vstoupila v platnost v září 2024, je důležité přistoupit k financování bydlení s jasnou strategií. V tomto článku vám ukážeme, jak optimalizovat svou hypotéku tak, abyste nejen ušetřili na nákladech, ale...

Nejlevnější hypotéka? Máte to ve svých rukou

Každý, kdo potřebuje hypotéku, se shání především po nejnižší úrokové sazbě. Málokdo si ale uvědomuje, že to, jak velkou cenu za půjčku na bydlení zaplatí, má vlastně ve svých rukou. Pojďme se společně podívat, co můžete sami udělat pro dosažení co...

Kratší fixace na vzestupu. Co to znamená pro vaši hypotéku?

V posledních měsících dochází na hypotečním trhu k zajímavému trendu: banky stále častěji preferují kratší fixace úrokových sazeb. Pětileté fixace, dříve běžné, pomalu ustupují a místo nich nastupují tříleté, a dokonce i roční fixace. Pojďme se...