Výhoda č. 1 – zhodnocení úspor
Investice do nemovitostí je tradiční formou ochrany peněz, která jako jedna z mála obstála také zkoušku časem. Funguje v době ekonomické prosperity, stejně jako v časech krize a pandemie. Vydělávat na nemovitosti můžete hned dvěma způsoby – aktivně pronájmem a pasivně zvyšováním tržní hodnoty. To, jak lze zhodnotit úspory díky růstu tržní hodnoty, lze ilustrovat na jednoduchém příkladu. Před sedmi lety stál nový sedmdesátimetrový byt v Praze okolo 4 milionů korun. Nyní je cena podobného bytu zhruba 8 milionů korun.
Lidé hledají způsoby, jak ochránit své úspory
Inflace v Česku v lednu meziročně zrychlila na 9,9 % z prosincových 6,6 %. Meziroční růst spotřebitelských cen byl nejvyšší od července 1998, kdy činil 10,4 %. Lidé, kteří mají dostatek vlastních úspor, proto hledají způsoby, jak je před rostoucí inflací ochránit. Jednou z nejlepších cest přitom představují právě nemovitosti. Ať už je to s vidinou pravidelného příjmu z pronájmu nebo jen za účelem zhodnocení investice díky dalšímu růstu cen.
Výhoda č. 2 – bezpečí a jistota
Obecně jsou investice do nemovitostí považovány za jedny z nejbezpečnějších. Nemovitost má svoji cenu vždy. Někde se bydlet prostě musí. Ceny nemovitostí v čase rostou, což se o všech investicích rozhodně nedá říct. Investiční nemovitosti mají navíc tu výhodu, že přináší pravidelný měsíční příjem v podobě nájmu.
Pro mnohé představují nemovitosti jednu z mála výhodných a bezpečných investic také v dobách krize, a proto se investice do nemovitostí nezastavili ani v době celosvětové pandemie vyvolané nemocí Covid-19.
Výhoda č. 3 – nemovitost lze kdykoli pronajmout
Nejčastější způsob zhodnocení nemovitosti je prostřednictvím pronájmu. I přesto, že Češi milují bydlení ve vlastním, stále se v České republice nachází velké procento lidí, kteří si se své vlastní bydlení dovolit nemohou. Podle statistik žije v pronájmu zhruba 20 % obyvatel a do budoucna lze očekávat že se budeme přibližovat spíš celoevropskému trendu, kde tuto formu bydlení využívá asi 30 % lidí. Nemovitost často lidé nakupují např. pro své děti. Než potomci dospějí, nemovitost pronajímají, z čehož jim plyne dlouhodobý pasivní příjem.
Trendem poslední doby se stal pronájem rekreačních objektů, chat a chalup. V roce 2021 narostla poptávka po těchto nemovitostech o 70 % a výrazně tak převyšuje nabídku.
Výhoda č. 4 – Finanční jistota
Pokud se ocitnete v situaci, kdy budete nutně potřebovat větší obnos finančních prostředků, můžete kdykoli nemovitost prodat. Navíc pokud se vám podaří koupit nemovitost pod tržní cenou (např. dražba či exekuce), můžete následně na prodeji takové nemovitosti snadno a rychle vydělat. Vždy však musíte počítat s tím, že likvidita je v tomto případě značně nižší než v případě jiných investic. Samotný prodej nemovitosti je záležitost, která se může táhnout i několik týdnů či měsíců.
Žádná investice není bezriziková
Žádná investice, ani ta do nemovitostí, se neobjede bez určité míry rizika. Investování do nemovitostí je spojeno s vcelku vysokými vstupními náklady a pomalým výnosem. Rozhodně bychom se také měli držet doporučení nevkládat do jedné investice všechny své uspořené peníze. Koupi nemovitosti můžete částečně financovat hypotečním či jiným úvěrem na bydlení, a zbylé finance si ponechat v záloze pro případ, že se octnete v nečekané a finančně náročné životní situaci.
Kromě již zmíněné nízké likvidity je dalším rizikem, kterému se vystavuje každý, kdo vlastní nemovitost určenou k pronájmu, riziko nájemníka. Odhadnout, zdali vámi vybraný nájemník přestane platit nájemné nebo zdali vám způsobí škodu na majetku, můžete při podpisu smlouvy jen stěží.
Vyřizujete hypotéku? Obraťte se na Gepard Finance
Pokud řešíte financování nemovitosti a potřebujete hypotéku, obraťte se na naše specialisty. Je to jednoduché. Zdarma si sjednejte schůzku s hypotečním makléřem a práci přenechejte nám. Ušetříte čas i peníze.