Pokud i vy splácíte hypoteční úvěr na nový rodinný domek a podmínky stávající banky vám již nevyhovují, pak zjistěte, zda není možné svůj hypoteční úvěr refinancovat a vyjednat tak lepší podmínky u konkurence.
Refinancovat je možno 100 000 hypoték. Je mezi nimi i ta vaše?
V roce 2014 končí fixace více než 100 000 hypotečních úvěrů, což činí zhruba 36 % z celkového počtu uzavřených hypoték. Zpravidla se jedná o hypotéky uzavřené v letech 2011 a 2009. Zda je mezi těmito hypotečními úvěry i ten váš, to zjistíte ve smlouvě nebo z jednání banky, u které je váš stávající úvěr aktuálně veden. Před koncem fixace vás totiž banka s největší pravděpodobností osloví s novou – na první pohled výhodnější úrokovou sazbou. Ta však bývá vyšší než sazba, jež banky nabízejí novým klientům. A to je důvod, proč byste se měli o refinancování zajímat.
Co dělat před koncem fixačního období?
Porovnávat, srovnávat a hledat informace. Jedině tak získáte jistotu, že vaše refinancování bude mít opravdový smysl. Neřešit konec fixace a spokojit se s nabídkou banky nebo naopak vsadit na první nabídku konkurence, je v této situaci značně nevýhodné. Proto je důležité zjistit, které bankovní subjekty a za jakých podmínek refinancování nabízejí, jaké jsou jejich úrokové sazby, ale i to, zda nejsou s převedením hypotéky spojeny další nezbytné výdaje (například znovuocenění nemovitosti, znalecké posudky apod.). Shromažďovat informace o nabídkách konkurenčních bank svépomocí je časově náročné, proto využijte internetových kalkulaček, jež za vás zjistí maximum dostupných informací o všech subjektech na našem trhu.
Jak podat žádost o refinancování?
Vybrali jste si banku, které za vás převezme stávající hypoteční úvěr? Gratulujeme! To nejobtížnější máte za sebou. Dalším krokem je podání žádosti o refinancování. U drtivé většiny tuzemských bank je možno podat žádost prostřednictvím internetu. Stačí vyplnit potřebné údaje v online formuláři a o vše ostatní se již postará nová banka. Zpravidla si s vámi její zástupce domluví osobní schůzku, na které projednáte nezbytné věci týkající se refinancování a nové úrokové sazby, jež vám bankovní instituce může poskytnout. Na tuto schůzku si připravte 2 doklady totožnosti, stávající znalecký odhad nemovitosti (nebo nový, vyžaduje-li to banka) a výpis z bankovního účtu prokazující vaši bonitu a řádné splácení. Refinancování hypotečního úvěru je o něco snazší, než v případě sjednání první hypotéky a zpravidla vám zabere "jen" pár dnů.
Kde můžete refinancovat nejvýhodněji?
Stále se nemůžete rozhodnout? Nebo vám snad dělá problém zorientovat se v nabídkách jednotlivých bank? Pak refinancujte přes makléře společnosti Gepard Finance, kde vám nabídnou ty bezkonkurenčně nejlepší podmínky a úrokové sazby na našem trhu. Jelikož Gepard Finance spolupracuje se všemi tuzemskými bankami, může pro vás vyjednat podmínky, na které byste sami nedosáhli. Přesvědčte se o pravdivosti těchto slov a podejte si žádost o refinancování ještě dnes!