Základní informace o životním pojištění
Na českém trhu se setkáte se dvěma základními druhy životních pojištění, a to s rezervotvorným životním pojištěním, což je buď investiční, nebo kapitálové pojištění, a s rizikovým životním pojištěním. První zmíněné pojištění je kombinací pojištění a spoření nebo investování. A jak vlastně funguje? Určitá část toho, co zaplatíte na pojistném, je akumulována a později vám zpátky vyplacena. Navíc tento typ životního pojištění podléhá při splnění zákonných podmínek daňovému zvýhodnění, tudíž si pak jistou část můžete odečíst z daní. Kapitálové životní pojištění by pak měli využít zejména ty osoby, které chtějí mít kromě pojistné ochrany rizik jistotu, že zároveň získají i garantovanou částku na dožití.
Druhé výše zmíněné životní pojištění, rizikové pojištění, kryje zejména základní riziko. Tímto rizikem je smrt. Součástí tohoto spoření není ale již žádná spořicí složka, jako tomu je u rezervotvorného životního pojištění. Tudíž veškeré zaplacené pojistné jde pouze na krytí rizik a nikdy se vám už nevrátí. Tento druh životního pojištění je vhodný zejména pro ty, kteří chtějí zabezpečit blízké v případě smrti, aby byli sami schopni vyrovnat nesplacené závazky, či uhradit pohřeb a jiné výdaje. Kromě pojištění proti riziku smrti může krýt riziková pojistka i další možnosti nebezpečí každodenního života, a to například úraz, trvalou invaliditu a další.
Proč si sjednat životní pojištění
Každý den, celý život, každou chvíli na nás všechny všude číhá nejrůznější nebezpečí. Někomu se celý život nic nestane a klidně zemře poklidnou smrtí až téměř ve sto letech. Jiným se lepí smůla na paty a už v padesáti musí jít do invalidního důchodu. Proto by si životní pojistku měli sjednat naprosto všichni bez ohledu na sociální postavení, měsíční příjmy, místo bydliště či věk. Životní pojistka je totiž cílena hlavně na vaše okolí v případě smrti či na vás v případě velice těžkého úrazu a následné trvalé invalidity. Není totiž nic horšího, než zůstat po zbytek života uvázaný na vozíček bez peněz, jakékoliv možnosti uplatnit se na trhu práce či pobírat alespoň minimální podporu ze strany státu. Nechtějte, aby vás polovinu života živila rodina nebo přátelé. Zajistěte se i na ty nejhorší scénáře.
Kdy je nejvhodnější doba pro sjednání životního pojištění
Životní pojištění se vyplatí uzavřít co nejdříve, tedy ještě v době, kdy jste mladí, zdraví a nemáte žádné - ať už zdravotní, nebo psychické problémy. Zdravotní či jiná rizika a komplikace totiž zpravidla nastávají až po padesátém roku věku, a každým rokem jejich pravděpodobnost výskytu roste. To se samozřejmě odráží i v kalkulacích pojišťoven, které za pojistné chtějí v některých případech i dvakrát více, než po mladém a zdravém člověku. Pojistná částka, kterou musíte platit, aby mělo pojištění smysl, se tak s přibývajícím věkem neustále zvyšuje.